Odloty ptaków do ciepłych krajów.doc

(29 KB) Pobierz
SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ

DATA: 23.10.2003

GRUPA: 3-4  – latki

PROWADZĄCA:

TEMAT: Odloty ptaków do ciepłych krajów – oglądanie teatrzyku cieni: „O gościach co nie przyszli na ucztę”.

CELE OGÓLNE:

- poznanie niektórych ptaków (jaskółka, wilga, kukułka, słowik) odlatujących na zimę do ciepłych krajów

DZIECKO POTRAFI:

-          nazwać bohaterów utworu,

-          wypowiadać się na temat wysłuchanego utworu,

-          uważnie słuchać czytanego utworu,

DZIECKO UMIE:

-          przedstawić treść opowiadania z użyciem  sylwet,

-          poprawnie formułować wypowiedzi pod względem gramatycznym,

-          odnaleźć różnice w dwóch podobnych rysunkach,

DZIECKO ZNA:

-          nazwy ptaków odlatujących na zimę do ciepłych krajów (jaskółka, wilga, kukułka, słowik),

-          reguły zabawy w teatr

METODY:

-          Słowna ( omówienie treści utworu, wypowiadanie się dzieci na określony temat),

-          Oglądowa ( oglądanie teatrzyku cieni, poznanie bohaterów za pomocą sylwet),

-          Czynna ( ćwiczenia praktyczne – zabawa w teatr,  wyszukiwanie różnic w dwóch obrazkach).

FORMA: zbiorowa, indywidualna.

POMOCE:  L. Krzemieniecka „Z przygód krasnala Hałabały”, lampka, zasłonka, sylwety: Hałabały, Pani Jesieni, ptaków, obrazki do ćwiczeń spostrzegawczości.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Zapoznanie z bohaterami utworu.

Nauczyciel pokazuje sylwety: Hałabały, jaskółki, wilgi, kukułki i słowika. Nazywa ptaki, po czym pyta dzieci, czy wiedzą, co robią niektóre ptaki, gdy kończy się lato, a zaczyna jesień ( gdy robi się chłodniej).

2. Teatrzyk cieni – przedstawienie utworu L. Krzemienieckiej „O gościach co nie przyszli na ucztę”.

3.Omówienie treści utworu.

-          Jak nazywał się krasnal?

-     Co przygotował na ucztę?

-          Jakie ptaki zaprosił?

-          Dlaczego ptaki nie pojawiły się na uczcie?

-          Co stałoby się z ptakami, gdyby zostały na zimę w naszym kraju?

4. Zabawa ruchowa „Przelot ptaków”.

5. Ćwiczenia naśladowcze – naśladowanie głosu kukułki i innych ptaków.

6.Pokazanie przez nauczyciela, w jaki sposób powstawały cienie w teatrzyku.

7.Zabawa w teatr – chętne dzieci, w dowolny sposób za pomocą sylwet, przedstawiają treść opowiadania.

8.Ćwiczenie spostrzegawczości: „Czym różni się zawartość dwóch koszy krasnala Hałabały”– porównywanie dwóch obrazków.                                                     

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin