Łazienka na dwa sposoby.docx

(145 KB) Pobierz

Łazienka na dwa sposoby

Łazienka na dwa sposoby

 

Służy czteroosobowej rodzinie od pięciu lat. Dzieci podrosły, pensje rodziców także, przyszła pora na remont. Architekt Barbara Łaźniewska zaproponowała projekt łazienki w dwóch wariantach.


http://www.domzpomyslem.pl/userfiles/image/articles/57/01.jpg
 

 

Co: Łazienka o powierzchni 8,5 m2.
Dla kogo: Para z dwójką dzieci (7 i 9 lat).
Zadanie: Zmieścić natrysk i miejsce do przechowywania kosmetyków. Ukryć pralkę. Wprowadzić kolor.

 

 

 

SPOSÓB PIERWSZY ZA PARAWANEM
http://www.domzpomyslem.pl/userfiles/image/articles/57/p1.jpg

Założenia
Zastosowałam szklane parawany, które porządkują przestrzeń w łazience. Dwa są ruchome i mogą zasłaniać wnękę z pralką oraz natrysk lub wannę. Trzeci jest montowany na stałe, oddziela toaletę i maskuje szafę wnękową. Udało się wygospodarować wygodną przestrzeń umożliwiającą dostęp do poszczególnych urządzeń kilku osobom jednocześnie.

Materiały
Płytki ceramiczne 5x5 cm lub 10x10 cm na podłogę i na ścianę przy natrysku. Matowa biel i błyszcząca czerń tworzą szachownicę. Biała glazura na ścianie sięga sufitu.
Szkło hartowane, bezpieczne dla dzieci, do parawanów, ewentualnie grube, kolorowe pleksi lub poliwęglan, choć są to mniej wytrzymałe materiały.
Folia żółta, samoprzylepna, do naklejenia na parawany przy natrysku (przezroczysta) i przy szafie (nieprzezroczysta).
Farba zmywalna, szara lub czarna, na ścianie z umywalką.

Rozwiązania techniczne
Natrysk bez kabiny, z brodzikiem na poziomie podłogi, oddzielony od wnęki z pralką gipsowo-kartonową ścianką.
Trzeba sprawdzić, czy można zrobić odpowiedni spadek posadzki w kierunku odpływu i wykonać w podłodze odprowadzenie ścieków do kanalizacji. W całej łazience przed położeniem płytek i malowaniem należy zrobić izolację przeciwwilgociową za pomocą tzw. płynnej gumy, którą nanosi się wałkiem na ściany i posadzkę. Izolacja wokół natrysku musi być wzmocniona. Parawany ruchome wyposażone są w system stosowany w szklanych drzwiach przesuwnych. Proponuję nie zasłaniać górnej szyny, ponieważ nada wnętrzu nieco industrialny charakter. Dolne prowadnice mocuje się do posadzki. Gwarantują stabilne i bezpieczne przesuwanie szklanej ścianki. W parawanie nieruchomym należy wyciąć prostokąt o wymiarach takich jak drzwi szafki ukrytej za parawanem. Drzwi wykonane są z płyty MDF polakierowanej w kolorze folii, tej samej, która jest na szklanym panelu.

http://www.domzpomyslem.pl/userfiles/image/articles/57/03c.jpg

MOCNE STRONY PROJEKTU

·         Ruchome szklane parawany służą do zasłaniania kąpiących się, a równocześnie pozwalają na zmiany aranżacji przestrzeni.

·         Pralka jest ukryta we wnęce za przesuwnym parawanem.

·         Częściowo wydzielona toaleta.

·         Urządzenia sanitarne rozlokowane są na przeciwległych ścianach, więc z łazienki może korzystać naraz kilku domowników.
 

 


http://www.domzpomyslem.pl/userfiles/image/articles/57/06.jpg
SPOSÓB DRUGI NA PODWYŻSZENIU

Założenia
Łazienkę podzieliłam na dwie strefy. W szarej jest wolno stojąca wanna, toaleta, a także umywalka osadzona na blacie z szufladami. Wannę oddziela od natrysku szklana przegroda. We wnęce nad umywalką powstało miejsce na szafkę z kosmetykami, ukrytą za otwieranymi skrzydłami lustra. Zielona strefa na kilkucentymetrowym stopniu to przestrzeń z kabiną natryskową oraz pralką i półkami schowanymi w szafie.

Materiały
Mozaika szklana 2x2 cm w kolorze zielonym pokrywająca ściany, podłogę oraz sufit w części natryskowej.
Farba zmywalna, do wilgotnych pomieszczeń, jasnoszara. Fuga do mozaiki szklanej, epoksydowa, taka, jaką stosuje się na basenach kąpielowych, odporna na pleśń i wilgoć.
Szkło hartowane do wykonania przegrody, mocowanej w cienkich aluminiowych profilach do sufitu oraz ściany; dolna krawędź ustawiona i zamocowana na brzegu wanny.
Żywica epoksydowa do posadzki – gładkiej, pozbawionej fug, w kolorze ciemnoszarym. Zamiast żywicy można również zastosować wielkoformatowy gres, jednak to rozwiązanie będzie droższe.


Rozwiązania techniczne
Natrysk bez brodzika, z odpływem podłogowym, kwadratowym lub liniowym. Warto zastosować odpływ, który ma syfon z dostępem od góry – łatwiej wtedy usuwa się z niego zanieczyszczenia. Posadzka musi mieć spadek w kierunku odpływu. W dnie niecki natrysku oraz na jego ścianach do wysokości jednego metra potrzeba wzmocnionej izolacji przeciwwilgociowej. Dobrze jest dodać na krawędziach taśmy hydroizolacyjne.
Szafa jest właściwie wnęką na pralkę powstałą po wymurowaniu ścianki, zamykaną drzwiami lakierowanymi w kolorze mozaiki wykonanymi z płyty MDF. Podłoga szafy ze względu na pralkę musi być wykończona płytkami. Powyżej pralki, bezpośrednio na ścianach, można zamontować półki na środki czystości i kosze na brudną bieliznę. W drzwiach szafy należy wyciąć otwory wentylacyjne.
Szafka pod umywalką na pierwszy rzut oka wygląda po prostu jak bardzo gruby blat. Dla zachowania tego efektu szuflady, zamiast widocznych uchwytów, powinny mieć od spodu podcięcia, żeby można było wygodnie chwycić za nie palcami. Całość proponuję pomalować na biały, matowy kolor.
Szafkę pod umywalką należy przymocować wzdłuż blatu oraz do ścianek bocznych.

http://www.domzpomyslem.pl/userfiles/image/articles/57/05c.jpg 

MOCNE STRONY PROJEKTU

·         Szklana przegroda nadaje lekkość wnętrzu.

·         Dużo miejsca wokół umywalki, dostęp do szafek i lustra mogą mieć równocześnie dwie osoby.

·         Pralka i półki na środki czystości są ukryte w szae.

·         Podwyższenie wydziela osobną przestrzeń natrysku, w stopniu ukryto rury kanalizacyjne.

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin