Cała łąka dla mamy.doc

(31 KB) Pobierz
„Cała łąka dla mamy” – scenariusz zajęcia otwartego dla mam z okazji Dnia Matki przeprowadzonego w grupie 3,4-latków

„Cała łąka dla mamy” – scenariusz  zajęcia otwartego dla mam z okazji Dnia Matki przeprowadzonego w grupie 3,4-latków.

 

 

·        złożenie życzeń wszystkim mamom z okazji Dnia Matki;

·        pogłębianie więzi emocjonalnej z mamą;

·        przybliżenie mamom metod pracy stosowanych w przedszkolu;

·        umożliwienie mamom obserwowania zachowania dziecka w grupie w czasie zajęć.

Cele szczegółowe – dziecko:

·        rozpoznaje i nazywa element łąki znajdujący się w jego kopercie;

·        uważnie słucha opowiadania nauczycielki;

·        cierpliwie czeka na swoją kolej, by uzupełnić powstający obraz;

·        śpiewa piosenkę, ilustruje ją ruchem;

·        wykonuje niespodziankę dla mamy zgodnie z instrukcją;

·        recytuje wiersz w zespole;

·        pełni rolę gospodarza wobec gości odwiedzających przedszkole.

Metody:

·        aktywizujące;

Formy:

·        spotkanie integracyjne, praca z cała grupą.

Środki dydaktyczne:

·        zarys łąki namalowany na dużym arkuszu szarego papieru (można połączyć dwa takie arkusze);

·        elementy do wypełnienia zarysu w kopertach po jednym dla każdego dziecka (kwiaty, biedronki, motyle, żabki, pszczoły…);

·        masa mocująca;

·        piosenki: „Biedronki i motyle”(płyta „Kocham moja mamę”) i „Rosną sobie kwiatki na łące” („Kalendarz muzyczny w przedszkolu”).

·        papier ozdobny zielony w kwiaty (łąka);

·        blok techniczny;

·        biedronki wykonane przez dzieci wcześniej np. techniką orgiami kołowe, z namalowanymi farbą kropkami.

Przebieg:

Dzieci siedzą na dywanie w rozsypce, przed nimi wisi namalowany na szarym papierze zarys łąki (błękitne niebo, zielona trawa). Zaproszone mamy siedzą dookoła sali.

1.     Nauczycielka wita zaproszonych gości. Następnie pyta dzieci, czy domyślają się, co przedstawia obraz?  Sugeruje, że pusta łąka nie spodoba się mamom i prosi dzieci o pomoc w jej wypełnieniu. Na początek sama przykleja słońce.

2.     Nauczycielka opowiada o zmieniającej się łące, dzieci, które mają kopertę z elementem, o którym mówi nauczycielka, podchodzą i przyklejają go za pomocą  masy mocującej.

Kiedy nad łąką zaświeciło słońce zrobiło się ciepło, wszystko zaczęło się zmieniać. Najpierw zakwitły kwiatki: czerwone, żółte, niebieskie…

Nad pięknie rozkwitającą łąką pojawiły się kolorowe motyle, potem przyleciały pszczoły. Z trawy wyjrzały zielone żabki i czerwone biedronki………..”

3.     Nauczycielka pyta, czy taka łąka spodoba się mamom, głośno z dziećmi   przelicza wybrane elementy. Proponuje, by zaprosić mamy na łąkę.

Dzieci śpiewają piosenkę „Biedronki i motyle” – ilustrują ją ruchem, podchodzą do mam i zapraszają mamy do tańca. Dalej ilustrują ruchem treść piosenki razem z mamą, odprowadzają mamą na miejsce siadają jej na kolanach i do końca melodii kołyszą się i tulą do mamy. Potem wracają na dywan.

Dzieci odpowiadają na pytania dotyczące łąki. Próbują ułożyć życzenia dla mam. („by słońce ci świeciło, byś kwitła nam jak kwiat…”.)

4. Nauczycielka proponuje, by każde dziecko podarowało mamie swój kawałek łąki. Na stolikach przygotowane są kartki z bloku technicznego owinięte w papier ozdobny (łąkę) dla każdego dziecka biedronki wcześniej wykonane przez dzieci techniką orgiami kołowe z namalowanymi farbą kropkami.

Dzieci smarują klejem biedronkę i przyklejają ją do łąki.

4.     Nauczycielka zaprasza dzieci do tańca.

Dzieci wykonują taniec do piosenki „Rosną sobie kwiatki na łące” równocześnie śpiewają. Podczas ostatniej zwrotki podchodzą po swoje prace i niosą je do mam. Wręczając prace ściskają swoje mamy.

5.Naucycielka składa mamom życzenia i zaprasza wszystkich na wspólny poczęstunek.

 

 

 

Opracowała:

Bogumiła Stodolna 

nauczycielka

Publicznego Przedszkola

w Kotowiecku.

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin