Scenariusz sytuacji edukacyjnej dla dzieci 4 letnich
TEMAT: Podróż do krainy cyferek – zabawy dydaktyczne z zastosowaniem liczebników głównych w zakresie od 1 do 5.
Cele ogólne:
· Utrwalenie wiedzy w zakresie porządkowania, porównywania, przeliczania
· Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia oraz koncentracji i uwagi
· Aktywizowanie wzajemnych kontaktów i współpracy w grupie poprzez wspólne wykonywanie zadań
Cele operacyjne:
Dziecko:
· potrafi prawidłowo posługiwać się liczebnikami głównymi ( 1 – 5)
· prawidłowo określa liczbę elementów liczebnikiem ( ile jest?)
· tworzy zbiory jedno, dwu, trzy, cztero oraz pięcioelementowe
· potrafi współpracować w zespole
Metody:
· słowne: rozmowa, instrukcja słowna,
· czynnościowe: zadań stawianych do wykonania.
Formy pracy:
· praca z całą grupą
· praca w zespołach zadaniowo-problemowych
· praca indywidualna
Środki wspomagające działanie:
· list od Wietrzyka -Psotnika
· płyta Cd z nagraniem
· koperty z zadaniami
· klocki, cyferki, karty pracy, koszyczki, kredki
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Wejście do sali, w której panuje bałagan (porozrzucane klocki, odpięte cyferki). Na środku „Wietrzyk – Psotnik”(na patyczku pocięty w paski worek na śmieci) obok list.
„ Hokus pokus – czary – mary – w wielką podróż wyruszmy
Każda stacja to zadanie – czy liczyć jesteście w stanie…?”
2. Powitanie–piosenką” Chodźcie wszyscy tu do koła, zabawimy się wesoło Witam Was, witam Was na zabawę nadszedł czas.”
Ćwiczenie z wykorzystaniem elementów kinezjologii edukacyjnej
– Kapturek myśliciela ( ćwiczenia koncentracji, uwagi, aktywności umysłowej)
STACJA NR 1 Układanie porozrzucanych klocków z przeliczaniem i wskazywaniem odpowiedniej cyfry oraz odpowiedniego koloru.
Hokus-pokus-czary-mary, w wielką podróż wyruszamy – liczenie to dla nas łatwe zadanie
3. Zabawa ruchowa:” Pociąg – gąsienica” – (dzieci czołgają się jedno za drugm trzymając nóg kolegi do następnej stacji) rozwijająca umiejętność współpracy w grupie
4. STACJA NR 2 Koperty z zadaniami (nawlekanie makaronu na żyłkę zgodnie z oznaczoną cyfrą)
5. Zabawa ruchowa „Tratwa” – dopłynięcie do kolejnej stacji na gazetach
6. STACJA NR 3 NA WYSPIE – zabawa orientacyjno-porządkowa. Łączenie się w pary, trójki itp. Według pokazanej cyfry
7. STACJA NR 4 - Karty pracy – policz zwierzęta i pokoloruj pod każdym rysunkiem kostkę z odpowiednią liczbą oczek.
8. Masażyk relaksacyjny
9. Pożegnanie iskierką przyjaźni.
Opracowała:
Mgr Małgorzata Kurjan
Przedszkole Nr 123 Wrocław
Jarek7791