Diagnostyka funkcjonalna dla potrzeb fizjoterapeuty(1).doc

(33 KB) Pobierz
Diagnostyka funkcjonalna dla potrzeb fizjoterapeuty

 

Diagnostyka funkcjonalna dla potrzeb fizjoterapeuty

 

Nadesłany przez mada on 19-02-2006 o godz. 18:24:02


Artykuły o fizjoterapii

Badanie w fizjoterapii jest kluczem do całej terapii i pracy z pacjentem. Umiejętnie i fachowo przeprowadzona ocena pozwala dokładnie ocenić stan pacjenta, etap ewentualnego schorzenia araz możliwości terapeutyczne. Poza tradycyjnymi metodami diagnostycznymi jak na przykład zdjęcie rentgenowskie, usg, badania laboratoryjne w fizjoterapii wykorzystuje się specjalistyczne testy pozwalające na ocenę wybranych obszarów ciała. Testów jest mnóstwo- dotyczą one zarówno diagnozowania stawów, mięśni, calych grup mięśniowych, zespołów kinematycznych.Temat jest na tyle obszerny, że postanowiła podzielić testy według okolic ciała.



Testy w obrębie odcinka szyjnego:

Test Kerninga
W czasie jego wykonania dochodzi do naciągnięcia rdzenia kręgowego. Badany leży na plecach a jego ręce są na karku. Badający podtrzymuje głowę badanego, następnie zgina ją w kierunku klatki piersiowej w takim zakresie w jakim pozwala mu na to zakres ruchomości w tym odcinku kręgosłupa. Jeśli w czasie wykonywania badania badany skarży się na ból w okolicy szyjnego odcinka kręgosłupa, lub na promieniujący bóldo odcinka lędźwiowego czy kończyn dolnych świadczy to o podrażnieniu oponowym korzenia nerwowego.
Test Naffzingera Badanie wykonywane jest w odcinku szyjnym, ale dotyczy oceny zarówno odcinka szyjnego jak i lędźwiowego.
Badany leży na plecach. Terapeuta uciska tętnice szyjne przez około 10 sekund. Cały czas należy bezwzględnie obserwować pacjenta. W czasie wykonywania obserwuje się zaróżowienie twarzy badanego- należy wtedy zwolnić ucisk i poleca się pacjentowi, żeby zakaszlał. Jeżeli w czasie kaszlu wystąpił ból w odcinku szyjnym lub lędźwiowym kręgosłupa jest to objaw uszkodzenia krążka międzykręgowego w tych odcinkach kręgosłupa.
Badanie kompresyjne
Badany siedzi na krześle. Badający staje za pacjentem, kładzie ręce na jego głowie i wykonuje nacisk w dół- tak aby siła nacisku była wzdłuż kręgosłupa. Wystąpienie bólu w odcinku szyjnym kręgosłupa lub jego promieniowanie do barków i kończyn górnych świadczy o zwężeniu otworu międzykręgowego i ucisku na korzeń nerwowy.
Test De Kleyna
Służy do wykrywania utajonej niedrożności tętnic kręgowych. Badany leży na plecach tak aby jego głowa znajdowała się poza stołem. Badający podtrzymuje głowę i wykonuje nią (odcinek szyjny) ruch wyprostu, lekkiego bocznego skłonu i rotacji w tę samą stronę. W tym układzie głowy i odcinka szyjnego dochodzi do fizjologicznego „przyblokowania” drożności tętnicy kręgowej po stronie rotacji. W przypadku zaburzeń drożności drugiej rozciągniętej tętnicy, w przeciągu 30 sekund ujawni się niedokrwienie centralnego układu nerwowego, manifestujące się oczopląsem. W trakcie testowania należy cały czas utrzymywać kontakt wzrokowy i słowny z pacjentem.
piśmiennictwo:
1.J.Nowotny (2004) Podstwy fizjoterapii. Wydawnictwo Kasper
2.J.Z. Kilar (1996) Badanie narządu ruchu w rehabilitacji. Wydawnictwo Kasper.
mail:
mada@fr.pl

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin