klasa1.doc

(49 KB) Pobierz
Plan zajęć wychowawczo- profilaktycznych

Plan zajęć wychowawczo- profilaktycznych ,,Spójrz inaczej”

Klasa I

 

 

Cele:

- budowanie właściwych relacji między rówieśnikami

- wytwarzanie w dzieciach pozytywnej samooceny

- umiejętność konstruktywnego radzenia sobie w trudnych sytuacjach

- rozwijanie świadomości własnego ciała

- poznanie roli, jaką odgrywa równowaga zdrowotna organizmu

 

Blok tematyczny I. Uczestnictwo w grupie

Jesteś członkiem rodziny

 

Temat zajęć

Cele

Materiały

  Przebieg spotkania

1.Poznajemy się

Przedstawienie się, omówienie tematyki zajęć, autoprezentacja dzieci

Papier rysunkowy, pisaki, kredki

1.Omówienie tematyki spotkań.

2. Rysunkowe autoprezentacje.

2.Moja rodzina          ( wykonanie książeczki o rodzinie)

Uświadomienie sobie przez dzieci, co to jest rodzina i co to znaczy, że są jej członkami

Papier rysunkowy, kredki, pisaki

1. Rozmowa o rodzinie.

2. Wykonanie książeczek o rodzinie, omówienie wyglądu stron.

3.Omawianie książeczki o rodzinie.

Zdobycie wiadomości o rodzinach swoich kolegów i koleżanek, uczenie się wzajemnego słuchania

Wykonane przez dzieci książeczki

1. Oglądanie wykonanych książeczek.

2. Wypowiedzi dzieci na temat swoich książeczek.

4. Każdy w rodzinie ma swoje obowiązki

Zwrócenie uwagi na to, jaki jest udział dziecka w pracach domowych i co lubi ono robić  

Papier rysunkowy, kredki, pisaki

1.Rozmowa z dziećmi na temat rodzinnych zajęć. Ustalenie listy wykonywanych w domach czynności i osób za nie odpowiedzialnych. Podkreślenie czynności wykonywanych w domach przez dzieci.

2.Zgadnij, co lubię robić-przestawianie ruchem wykonywanych w domu czynności.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Razem uczymy się i razem bawimy

 

Temat zajęć

  Cele

Materiały

  Przebieg spotkania

1.Jesteśmy klasą

Uświadomienie sobie przez dzieci, że klasa to nie tylko miejsce nauki, ale też miejsce spotkań z innymi ludźmi

Farby, kredki, pisaki, papier pakowy, taśma klejąca

1.Rozmowa w kręgu na temat klasy- co to znaczy, że jesteśmy klasą.

2.Współny rysunek- ulubione zajęcie w szkole.

3. Oglądanie rysunku, rozmowa na temat pracy.

2.To są moi przyjaciele

Uświadomienie sobie przez dzieci co to znaczy być czyimś przyjacielem i mieć przyjaciela

Papier pakowy, kredki, pisaki, papier rysunkowy

1.Rozmowa w kręgu na temat osób ( zwierząt) bliskich dzieciom i które mogą nazwać przyjaciółmi.

2. Rysunek- przedstawianie byłych lub obecnych przyjaciół.

3. Poznajemy normy, reguły, zasady.

Uświadomienie dzieciom, że ustalanie oraz przestrzeganie zasad i reguł wpływa na ich dobre relacje z innymi i zapobiega nieporozumieniom

Rysunek pomocniczy

1.Rozmowa w kręgu o tym, do czego są potrzebne ludziom wspólne umowy i reguły.

2.Ustalenie listy reguł, co do których przestrzegania dzieci chcą się umówić w klasie.

3. Kraj bez reguł- opowiadanie z wykorzystaniem rysunku pomocniczego, dopowiadanie zakończenia.

 

 

 

Blok tematyczny II. Postrzeganie siebie i rozumienie swoich uczuć

Nasze uczucia

 

Temat zajęć

  Cele

Materiały

  Przebieg spotkania

1.Rozpoznajemy i nazywamy uczucia

Uświadomienie dzieciom, że w różnych sytuacjach ludzie przeżywają różne uczucia, rozpoznawanie i nazywanie uczuć

Ilustracje przedstawiające ludzi w  różnych sytuacjach i wyrażających łatwo dające się odczytać uczucia

1. Nazywanie uczuć-oglądanie rysunków, nazywanie uczuć przedstawionych osób.

2.Pokazywanie uczuć za pomocą mimiki i gestów.

3. Uzupełnianie zdań.

2. Wyrażamy uczucia mimiką

Uświadomienie dzieciom, że uczucia, które przeżywamy , wyrażają się często za pomocą mimiki i że patrząc na twarz innej osoby możemy rozpoznać jej uczucia

Karton, nożyczki, kredki, pisaki, rysunki pomocnicze- ilustracje uczuć

1. Rozmowa o uczuciach: smutku, radości, złości, strachu i zdziwieniu.

2.Gra w karty- pokazywanie mimiką uczuć.

3.Wspólna gra w karty-ilustrowanie zdań rysunkami twarzy.

3.Wyrażamy uczucia w zachowaniu

Zwrócenie uwagi dzieci na zachowanie ludzi

Papier, kredki, pisaki

1.Odgrywanie ról- scenki ukazujące uczucia.

2.Rozmowa- jak czuję się dzisiaj.

4.Zwracamy uwagę na uczucia innych ludzi

Zwrócenie uwagi dzieci na to, że ludzie przeżywają różne uczucia i należy te uczucia akceptować

Ilustracje przedstawiające osoby w działaniu, w wyraźnie określonych sytuacjach, rysunki pomocnicze

1. Różne uczucia- oglądanie ilustracji, próby opisywania przedstawionych uczuć.

2. Jak rozpoznać czyjeś uczucia- podawanie przez dzieci przykładów sytuacji, w których rozpoznały uczucia innych.

3.Moje uczucia- omawianie uczuć towarzyszących podawanym sytuacjom.

4.Twarze do kolorowania- kolorowanie i opowiadanie o tym co mogło się wydarzyć osobom na rysunkach.

5. Rundka.

5. Uczymy się rozumieć uczucia innych ludzi.

Zrozumienie przez dzieci uczuć i przeżyć rówieśników w sytuacjach konfliktowych

Tekst opowiadania

1. Odgrywanie sytuacji konfliktowych.

2. Omówienie uczuć osób grających .

3. Wysłuchanie opowiadania, rozmowa na temat występujących w nim uczuć i emocji.

6. Każdy z nas wygląda inaczej.

Dostrzeganie różnic w swoim wyglądzie i akceptowanie ich

Papier pakowy, kredki, pisaki

1.Sylwetki- obrysowanie na papierze konturów dzieci.

2.Uzupełnianie sylwetek – szczegóły twarzy, ubrania.

7. Różnimy się między sobą

Dostrzeganie własnej indywidualności i niepowtarzalności

Sylwetki dzieci wykonane na poprzednim spotkaniu

1. Omówienie sylwetek- zgadywanie kto jest na rysunku.

2. Podawanie przez dzieci cech, które świadczą o ich wyjątkowości.

3. Rozmowa na temat różnic         w rysunkach.

8.Ludzie różnią się od siebie nie tylko wyglądem

Zwrócenie uwagi na różnice między ludźmi

Papier pakowy. Rysunkowy, kredki, pisaki

1. Jesteśmy różni- ustalenie i zapisanie pod jakimi względami ludzie się różnią.

2. Komórki do wynajęcia.

3. Rozmowa na temat różnych uczuć towarzyszących tym samym zajęciom.

9.Jak można mnie rozpoznać?

Rozpoznawanie swoich charakterystycznych cech

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin