Przędziorek.doc

(33 KB) Pobierz
Przędziorek

Przędziorek

 

 

Spośród szkodników roślin doniczkowych przędziorek jest tym, którego najtrudniej odstraszyć i zwalczyć, gdyż jest odporny na wiele środków chemicznych
Przędziorek należy do najgroźniejszych szkodników roślin doniczkowych, głównie dlatego, że jest mniej niż inne szkodniki podatny na działanie dostępnych na rynku środków, chemicznych. Podczas upalnego lata przędziorek może zaatakować także uprawy roślin na polach.

Łatwy lup
Każda roślina, która przeżywa stres", czyli jest w gorszym stanie, może być zaatakowana przez szkodniki. Musimy więc nieustannie kontrolować, czy rośliny majq odpowiednie warunki wzrostu. W przypadku roślin hodowanych w domach oznacza to, że są dobrze wietrzone, mają zapewnioną odpowiednią wilgotność, nie są nadmiernie nawożone, podaje się im odpowiednią ilość wody i nie są zarażone jakąś chorobą. Przędziorki wyrządzają najwięcej szkód od czerwca do września, ale czas ten może się wydłużyć w sprzyjających warunkach. Terminem przędziorek" określa się kilka różnych gatunków szkodników, Jednakże tymi dziesiątkującymi rośliny są: przędziorek chmielowiec (Tetran y-chus urłicce) oraz przędziorek szklarniowiec (Tetranychus cinnaba-rinus).
Przędziorek jest popularnie zwany czerwonym pajączkiem. Jednak samce żadnego z tych gatunków nie są czerwone. Są one raczej półprzeźroczyste i żółtozielone, ale zaobserwowano tez, ze potrafią przybierać barwę liścia rośliny, na której żerują. Natomiast samice T, cmna-bańnus są pomarańczowoczerwone przez większą część roku, a samice T. urfrcce stają się jaskrawoczerwone jesienią, przed hibernacją, Przędziorki, które powodują wiele szkód, nie powinny być mylone z małymi czerwonymi pajączkami, od których roi się na ścieżkach i ścianach domów w lecie, są to rubinówce, które wprawdzie mogą wyrządzać pewne szkody roślinom rosnącym na zewnątrz, ale rzadko żerują na roślinach pokojowych lub szklarniowych.
 

Szybka reakcja
Przędziorki są blisko spokrewnione z pająkami, ale są znacznie od nich mniejsze. Mają 0,5 mm długości. Gdy raz się zadomowią, tworzą wielkie, ruchliwe kolonie. Same roztocza będą znacznie lepiej widoczne, jeśli w prosty sposób skłonimy je do ruchu: odwracamy liść spodem do góry i kładziemy palec na jego górnej powierzchni. Ciepło naszego ciała wystarczy, zęby pajączki zaczęły się poruszać. Należy umyć ręce przed dotknięciem innej rośliny,
Pierwsze oznaki ataku dość trudno zauważyć i najczęściej inwazja jest już daleko posunięta, nim zaczniemy reagować, a prędkość działania ma ogromne znaczenie dla udanej walki z przędziorkiem. Jak najszybsze wykrycie szkodnika i niezwłocznie podjęte przeciw niemu zabiegi mogą zadecydować o życiu lub śmierci rośliny. W niektórych przypadkach szkody będą jednak tak wielkie , że roślinę trzeba po prostu wyrzucić.
 

Jak szkodzą
Młode i dojrzałe przędziorki żerują, wysysając soki z tkanek rośliny, W ten sposób na powierzchni liści powstają delikatne cętki, będące pierwszym symptomem pojawienia się szkodnika. Atak obejmuje zarówno liście i pąki, jak i kwiaty, Kiedy kolonia osiedli się w nowym miejscu, szkodniki zaczną niszczyć inne liście, a także pąki i kwiaty. Charakterystyczna dla przędziorka pajęczynka jest najwcześniej widoczna w pochewkach między liśćmi a łodygą. W miarę rozrastania się kolonii szkodników wzrasta ilość wytwarzanej przez nie pajęczyny, przez co roślina w końcu wygląda jak zapakowana w delikatny jedwab, w którym roi się od pajączków, jaj, pustych skorupek i wylinek. Kolejnym sygnałem ataku jest odbarwienie oraz brązowienie liści, które w końcu tez więdną i opadają.
 

Odporne odmiany
Profesjonalni hodowcy pomidorów skarżą się, że coraz więcej problemów wywołują tak zwane hipotoksyczne odmiany przędziorka, które wyewoluowały z jego dwóch pospolitych gatunków i mogą zacząć atakować także rośliny pokojowe lub te spokrewnione z pomidorami.

PREPARATY SKUTECZNE W WALCE Z PRZĘDZIORKIEM
 

Substancja czynna
Zawsze należy szukać na opakowaniu insektycydu nazwy substancji czynnej. Producenci wciąż zmieniają nazwy produktów , więc musimy zwracać uwagę na związki wspólne dla wszystkich preparatów, czylr substancje czynne.
 

Insektycydy na bazie mydła
Dostępne środki na bazie mydła skutecznie działają w przypadku mniejszych inwazji, Należy po nie sięgnąć, jeśli nie chcemy lub nie możemy użyć środków chemicznych. Żeby wytępić kolonie przędziorka, trzeba je używać nreprzerwanie przez dłuższy czas.
 

Inne możliwości
Na rynek wchodzą wciąż nowe produkty. Przed ich zastosowaniem musimy uważnie czytać instrukcje i wybrać środek najbardziej nam odpowiadający.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin