Zwalczamy czerwce.doc

(35 KB) Pobierz
Zwalczamy czerwce

Zwalczamy czerwce

 

 

W porównaniu z innymi szkodnikami, czerwce trudno jest wykryć, gdyż często wyglądają tak, jakby stanowiły część rośliny. Jednak zidentyfikowane, dość łatwo wytępimy.

Gdy zauważymy, że roślina zaczyna marnieć bez wyraźnej przyczyny, powodem tego może być atak czerwców. Szkodniki te często wyglądają tak, jakby stanowiły część rośliny. Dlatego trudno jest je wykryć, Często stwierdzamy ich obecność, gdy rośliny nie da się już uratować, Przy ataku czerwców nie ma chmary wzbijających się w górę owadów ani innych wyraźnych objawów, Następuje jedynie powolne osłabienie rośliny, która wkrótce zaczyna źle wyglądać. Czasem na lepkiej rosie miodowej (czyli odchodach owadów) wytwarzają się grzyby sadzaki, co wskazuje na obecność szkodnika. Jednak rosę miodową wydala także kilka innych rodzajów szkodników, więc zidentyfikowanie sprawcy może być trudne,
 

Jaki to szkodnik?
Problem z rozpoznaniem czerwców komplikuje ponadto takt, ze jest kilka ich rodzajów, z których cztery najczęściej atakują rośliny pokojowe. Dwa z nich żerują na ściśle określonych gatunkach. Wypada przy tym wspomnieć, że w drodze importu roślin z innych krajów pojawiają się wciąż nowe gatunki czerwców, które zadomawiają się dość szybko, szczególnie na uprawach szklarniowych.
 

Owady ssące
Czerwce to małe owady żywiące się sokiem, które osłabiają roślinę, wprowadzając w jej tkanki swoje aparaty gębowe (kłujki). Zwykle są one nieruchome, ale mają zdolność wyszukiwania nowych miejsc do żerowania. Większość czerwców to albo larwy, albo dojrzałe samice, ukryte pod białymi, żółtymi lub brązowymi tarczkami. Samice składają pod swoimi tarczkami lub woskowymi osłonkami liczne jaja. Zwykle mija kilka tygodni, zanim wylęgną się z nich młode larwy.
 

Błąd w diagnozie
Przy najmniejszym podejrzeniu, że czerwce zaatakowały paproć, należy uważać, ponieważ paprocie wytwarzają na spodniej stronie liści okrągłe brązowe dyski (zarodniki), mogące wyglądać właśnie jak czerwce. Te dyski, rozmieszczone w regularnych odstępach, to zarodniki, w nieregularnych zaś to najprawdopodobniej czerwce,
 

Cele ataku
Larwy i dojrzałe samice mogą żerować na liściach, łodygach lub owocach, wysysając sok i pozostawiając na nich rosę miodowo. Ta ostatnia jest doskonałą pożywką dla grzybów sadzakó w, będących dla nas często jedynym sygnałem obecności szkodnika,
 

Zapobieganie inwazji
Każdą nowo kupiona roślinę musimy dokładnie zbadać, szukając na niej niepożądanych mieszkańców. Podejmujemy wtedy natychmiastowe działania lecznicze, żeby atak nie rozprzestrzenił się na inne rośliny.
 

Mydło i woda
Z roślin o mocnych liściach możemy usunąć niewielkie skupiska czerwców za pomocą miękkiej szmatki lub pędzlem zanurzonym w wodzie z mydłem. Do roślin takich należą: aspidistry, cytryny, krotony, dracony, figowce i storczyki. Należy jednak uważać, by podczas usuwania tarczki z samicą nie przenieść któregoś z wielu tysięcy jajeczek na inne części rośliny.
 

Alkohol metylowy
Skuteczniejszą metodą usuwania czerwców jest użycie wacika nasączonego alkoholem metylowym, Woskowa tarczka rozpuści się, a jaja zostaną zniszczone. Cały czas musimy jednak pamiętać, by przypadkiem nie roznieść jajeczek na inne części rośliny.
 

Insektycydy kontaktowe
Insektycydy tego typu skutkują jedynie wówczas, gdy stosujemy je na czerwce w stadium larwy, Na roślinach hodowanych w domu czy cieplarni owady mnożą się przez cały rok, więc wybranie właściwego momentu do ich zwalczania jest bardzo trudne. Wyjątkiem są tutaj winoroślą, uprawiane w chłodnych cieplarniach lub w donicach w ogrodzie. Zimujące czerwce można usunąć, jeśli winorośl jest w okresie spoczynku.
 

Olej smołowy
W zimie można też użyć oleju smołowego do wytępienia czerwców zimujących na winorośli będącej w okresie spoczynku,
 

Insektycydy systemiczne
Środki tego typu niszczą czerwce poprzez zatrucie soku, który z kolei truje żerujące owady i larwy, Niektóre chemiczne substancje czynne mogą być toksyczne dla pewnych roślin ozdobnych, należy je więc wybierać z rozwagą, Wiele paproci w ogóle nie toleruje insektycydów. Musimy stosować się więc do pewnych zasad. Pamiętajmy, by nie używać dimetoatu na cynerarii, begonii, paprociach i poinsecji. Natomiast butoxycarboximu nie stosujemy na roślinach jadalnych, zaślazie, pantofelniku, kordylinie, adiantum, nasturcji, cynerarii, poisecji, psiance, prymulce oraz papryce ozdobnej.

WYBÓR ŚRODKA
 

Odpowiedni produkt
Wybierajmy najbardziej odpowiadające nam środki, przeczytajmy instrukcję i nigdy nie stosujmy wciąż tego samego produktu. Należy się upewnić, czy preparat, który zastosujemy zamiennie, ma inną substancję czynną niż poprzedni. Szukajmy na opakowaniach nazwy tej substancji. Producenci regularnie zmieniają nazwy pestycydów, ale substancje czynne pozostają takie same. Pamiętajmy, że naturalne składniki również mogą być szkodliwe.
Koncentraty w płynie rozcieńczamy wodą. Pozwalają na staranny dobór najodpowiedniejszego środka.
Pałeczki nasączone insektycydem są wygodne do stosowania w dużych donicach i wiszących koszach. Użyte w nich środki chemiczne mogą być nieodpowiednie dla niektórych roślin.
Przeczytajmy instrukcję, nim zastosujemy nowy środek.

 

1

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin