ogrzewanie.odt

(30 KB) Pobierz

Ogrzewanie

 

Piece akumulacyjne mają sens ekonomiczny wtedy, gdy pracują na tzw. II taryfie, gdy energia jest najtańsza (zaś II taryfa ma sens tylko wtedy, gdy zużycie prądu w ciągu dnia będzie niższe niż w nocy – w zakładzie stolarskim czy domu czynnej krawcowej niekoniecznie musi być opłacalna) . Prawidłowo dobrany piec, pobierając energię maksymalnie przez 10 godzin na dobę (czyli łączny czas trwania II taryfy), jest w stanie utrzymać temperaturę w pomieszczeniu na poziomie +22oC PRZEZ CAŁĄ DOBĘ czyli 24 godziny, przy średniej zewnętrznej -15oC. Piec o mniejszej mocy niż wymagany dla danego pomieszczenia (co niestety zdarza się często, gdy użytkownicy chcą zaoszczędzić na zakupie) może rozładować się przed ponownym ładowaniem i pomieszczenie będzie wymagało dogrzania. Wtedy faktycznie koszty mogą okazać się za wysokie, gdyż każdy dodatkowy kW będzie szedł wg droższej taryfy.

Zasada działania jest prosta: grzałki rurkowe ze stali szlachetnej, zainstalowane między "cegłami" magnezytowymi, tzw. rdzeniem akumulacyjnym, nagrzewają te cegły do bardzo wysokiej temperatury (nawet do 800oC). Następnie ciepło to jest oddawane do pomieszczenia.

I tu właśnie ukazują się różnice między piecem statycznym i dynamicznym.

Piec statyczny oddaje ciepło na zasadzie konwekcji i promieniowania, czyli w sposób naturalny, bez wspomagania urządzeniami mechanicznymi. Ogrzane powietrze wydostaje się poprzez szczeliny w górnej części pieca. Ilość tego powietrza można regulować za pomocą specjalnej przepustnicy, która przymyka bądź odsłania kanały wylotowe. W piecach statycznych można sterować ładowaniem, czyli ustawiać „ilość magazynowanego ciepła” w zależności od potrzeb. Jeśli uznamy, że jest na tyle ciepło, że piec nie musi skumulować nam maksymalnej ilości ciepła (a więc i pobierać maksymalnej ilości energii) to możemy zmniejszyć ładowanie np. o połowę (tym samym zmniejszamy o połowę pobór energii).
Ze względu na brak możliwości precyzyjnego sterowania, a także sposób oddawania ciepła (najcieplej jest tam, gdzie piec stoi) urządzenia te polecane są do małych pomieszczeń typu przedpokój, łazienka, garderoba, hol itp. Niekiedy stosowane są również w sypialniach i pokojach dziecinnych ze względu na bezgłośną pracę, choć dają mniejszy komfort użytkowania.

Piece dynamiczne działają nieco inaczej.
Również kumulują ciepło w rdzeniu, ale jego oddawanie odbywa się przez kratki umiejscowione na dole pieca, za pomocą wolnoobrotowego wentylatora, który w komorze powietrznej miesza powietrze z pomieszczenia z gorącym powietrzem z rdzenia. Użycie wentylatora powoduje wymuszony obieg powietrza w pomieszczeniu, co ułatwia równomierne rozłożenie ciepła i zmniejsza zapotrzebowanie na energię.

W piecu dynamicznym zamontowany jest czujnik temperatury, który we współpracy nawet z najprostszym sterownikiem (termostatem pomieszczeniowym) będzie utrzymywał konkretną, ustawioną przez użytkownika temperaturę. Oznacza to, że wentylator będzie się załączał tylko wtedy, gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej określonego poziomu (zakres +/- jest różny w różnych termostatach, różnych firm). Po osiągnięciu określonej temperatury wentylator wyłączy się.

Podczas bezczynności wentylatora kanały wylotowe gorącego powietrza są szczelnie zamknięte, więc skumulowane ciepło pozostaje w piecu. Również zastosowana izolacja ma za zadanie ograniczyć niekontrolowane przedostawanie się ciepła poza ścianki pieca (jest również zabezpieczeniem przed poparzeniem, gdyż dzięki niej ścianki pieca tylko delikatnie się nagrzewają i można ich bezpiecznie dotykać – szczególnie istotne przy dzieciach). Im więcej ciepła pozostało w piecu, tym mniej energii będzie potrzeba do ponownego naładowania urządzenia. To zaś przekłada się na kolejne oszczędności w opłatach.

Piece dynamiczne, dzięki możliwości sterowania wszystkimi procesami (ładowaniem i rozładowaniem) oraz możliwością dopasowana tego sterowania do własnych potrzeb (programatory czasowe, strefowe, sondy pogodowe, „systemy centralnego sterowania, tzw. „domy inteligentne”…) , dają wysoki komfort użytkowania, i wbrew pozorom, spore oszczędności w ogrzewaniu domu czy mieszkania. Aby tak było trzeba naprawdę odpowiednio dobrać potrzebną moc pieca, która jest zależna od wielu czynników, nie tylko od powierzchni i wysokości pomieszczenia.

Izolacja ścian, okien, otoczenie, zapotrzebowanie, oczekiwania i możliwości użytkownika…. Biorąc pod uwagę te wszystkie wartości będziemy w stanie dobrać najbardziej optymalne urządzenie.

Nie będę się spierać, że jest to najtańsze źródło ogrzewania, bo nie jest.
Jeśli jednak nie ma alternatywny pod postacią gazu ziemnego czy możliwości zamontowania pompy ciepła to zdecydowanie polecam piece akumulacyjne dynamiczne:
• ciepło wytwarzane jest wyłącznie tam, gdzie jest potrzebne,
• brak strat ciepła w długich instalacjach rurowych,
• ciepło wytwarzane jest wyłącznie w takiej ilości, w jakiej jest potrzebne; osoby korzystające z ogrzewania na prąd mają większy wpływ na sposób wykorzystania energii grzewczej dzięki precyzyjnym sterownikom,
• w miejscu wykorzystania energii nie powstają żadne produkty spalania, jakie tworzą się w przypadku wytworzenia tej samej ilości ciepła w gospodarstwach domowych ogrzewanych za pomocą instalacji zasilanej olejem opałowym, węglem, gazem czy drewnem.

Zaletą ogrzewania akumulacyjnego jest również relatywnie niski koszt instalacji systemu grzewczego, nie trzeba bowiem posiadać pomieszczenia na kotłownię, miejsca na składowanie opału, komina spalinowego oraz dodatkowych przyłączy (np. gazu).

Miesięczny koszt ogrzewania jest zależny od wielu rzeczy. Średnio zakłada się takie wyliczenie (dla pieców dynamicznych):
Moc urządzenia x 5 (średnia ilość godzin poboru energii na dobę) x ilość dni w miesiącu x stawka za 1 kW w taryfie G12 (czyli w tzw. II taryfie) = średnia opłata miesięczna za ogrzewanie.

Przykład: pomieszczenie o pow. 20 m2 i wys. 2,80 m , ze średnią izolacją ścian, plastikowymi oknami, dwie ściany szczytowe, dwie sąsiadujące z ogrzewanymi pomieszczeniami – pomieszczenie mieszkalne/sypialnia, wymagana temp. ok. 23oC w dzień, 19oC w nocy, sterowanie manualne.

Zalecane: piec dynamiczny 3 kW z podstawowym regulatorem.

Średnie wyliczenie (z uwzględnieniem nieco wyższej od średniej stawki za II taryfę na dzień dzisiejszy wg. http://www.energia.pl/porownanie_obrot.php ):
3 kW x 5 x 30 x 0,25 brutto = 112,50 zł.

Ze statystyk prowadzonych w ostatnich kilku latach przez firmy zajmujące się ogrzewaniem, wynika, że takich bardzo mroźnych dni w sezonie grzewczym jest maks. 14. Pozostałe są na granicy -5 do +5. Tym samym rzadko kiedy urządzenia mają szansę pracować na maksymalnych obrotach.

I jeszcze coś… Piece akumulacyjne dynamiczne lepiej wstawić większe niż za małe – za małe będą
wymagać dogrzania i koszty wzrosną, duże natomiast i tak nie zużyją więcej energii niż ta, która będzie potrzebna do ogrzania (np. w pomieszczeniu 15 m2 zarówno piec 2 kW jak i 3 kW zużyje tyle samo energii - po prostu piec 3 kW będzie się mniej ładował, bo więcej energii zostanie jako „niewykorzystana”).

 

 

 

 

 

http://www.energia.pl/

 

http://kalkulator.vattenfall.pl/

Zgłoś jeśli naruszono regulamin