Piosenka o wodzie
Płynie woda płyniePo polskiej krainie.Kto ja zanieczyściTen z pragnienia zginie.
My to dobrze wiemyrzek nie marnujemyo ich czystość dbamy,krany zakręcamy.
Gdy myjemy zębyWodę w kubkach mamy,Jej nie marnujemyAle oszczędzamy.
Gdy jesteśmy brudniI umyć się chcemyZamiast wanny prysznicPo prostu bierzemy. G.Skrzypczak
Konspekty zajęćTemat: „Woda źródłem życia” – quiz grupowy. Utrwalenie i usystematyzowanie wiadomości na temat przydatności wody oraz zasad jej oszczędzaniaCele ogólne:
· Utrwalenie wiadomości na temat przydatności wody w przyrodzie oraz zasad jej oszczędzania.· Doskonalenie umiejętności pracy w zespole· Rozwijanie mowy i myślenia podczas rozwiązywania zadań· Budzenie radości z dokonywania własnych wyborów
Cele operacyjne, dziecko:
· Aktywnie uczestniczy w rozwiązywaniu kolejnych zadań· Współpracuje z kolegami podczas szukania prawidłowych rozwiązań· Wie jakim kolorem oznaczamy wodę na mapie· Wymienia formy w jakich występuje woda (lód, śnieg, deszcz, grad, rosa, para, chmury...) – dobiera ilustrację do odpowiedzi· Wie co jest powodem zmiany skupienia wody ( słońce – ciepło, mróz – zimno)· Wypowiada się na temat różnicy miedzy 2 obrazkami ukazującymi czystą i brudną rzekę· Składa obrazek z części – wypowiada się na temat zasad oszczędzania wody· Segreguje krople wody ze względu na ich wielkość, przelicza, podpisuje liczmanem· Zaznacza strzałkami na ilustracji obieg wody w przyrodzie· Wypowiada się na temat przydatności wody w przyrodzie , wybiera odpowiednie obrazki· Rysuje plakat ukazujący jak oszczędzać wodę· Układa obrazki na temat – kąpiel dawniej i dziś w odpowiedniej kolejności
Metody:· Metody wstępne pedagogiki zabawy· Słowna i oglądowa· Zadań stawianych do wykonania
Forma: · zajęcie zorganizowane z całą grupą, · zajęcia w małych zespołach
Organizacja: dzieci siedzą na dywanie a następnie w grupach przy stolikach
Pomoce:Plakietki z figurami geometrycznymi do podziału na zespoły, ilustracje ukazujące różne formy występowania wody, mapa Polski i mapa świata, ilustracje ukazujące brudną i czystą rzekę, pocięte na części plakaty na temat oszczędzania wody, krople wody różnej wielkości, liczmany, papierowe statki, miski z wodą, ilustracja ukazująca obieg wody w przyrodzie, kredki, kartki, obrazki na temat przydatności wody w przyrodzie, obrazki ukazujące kąpiel dawniej i dziś.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie piosenką z pedagogiki zabawy „Wszyscy są, witam was..”2. Podział grupy na 4 zespoły poprzez losowanie znaczków (figury geometryczne)3. Poinformowanie o zasadach przebiegu quizu, punktacji.4. Losowanie zadań przez poszczególne zespoły:
I zadanie:Powiedz gdzie występuje woda i jakim kolorem zaznaczamy ja na mapie. Wskaż przykłady.
II zadanie:Powiedz w jakich formach (stanach skupienia) występuje woda w przyrodzie i co jest powodem jej zmiany ( ciepło, zimno)
III zadanie:Porównaj 2 ilustracje ukazujące brudną i czystą rzeke i powiedz co może być powodem zanieczyszczenia wody
IV zadanie:Poskładaj obrazek z części i powiedz co przedstawia . Wymień zasady oszczędzania wody
V zadanie:Posegreguj krople wody wg wielkości, przelicz i podpisz liczmanem
VI zadanie:„Czyj statek szybciej dopłynie” – dmuchanie na papierowe statki w misce wody
VII zadanie:Zaznacz strzałkami na ilustracji obieg wody w przyrodzie
VIII zadanie:Komu i do czego potrzebna jest woda? – dobierz ilustracje do wypowiedzi
IX zadanie:Narysuj plakat na temat – „Jak oszczędzam wodę”
X zadanie:Ułóż w odpowiedniej kolejności obrazki ukazujące kąpiel dawniej i dziś
5. Wspólne śpiew piosenki „Płynie woda płynie”.6. Podliczenie punktów, ogłoszenie wyników, wręczenie nagród – zakładek do książek z LOP.
Opracowała: Gabriela Skrzypczak
b)
Prowadzące: Gabriela SkrzypczakGrupa: 5 - latki
Temat: „Gdzie jesteś kropelko?” - zapoznanie z obiegiem wody w przyrodzie oraz zasadami jej oszczędzania.
Podstawa Programowa: PPI/11-1, PPII/5, PPI/1, PPI/1, PPI/4, PPI/5, PPI/8, PPII/2, PPII/1Cele ogólne:
1 zapoznanie z obiegiem wody w przyrodzie oraz zasadami jej oszczędzania.2 Poszerzenie wiedzy na temat przydatności wody w życiu ludzi, roślin i zwierząt3 Rozwijanie mowy i myślenia podczas wypowiadania się na temat treści opowiadania
1 Uważnie słucha opowiadania nauczyciela2 Wypowiada się na temat treści opowiadania3 Potrafi opisać obieg wody w przyrodzie4 Nazywa różne stany skupienia wody (para, lód, deszcz, śnieg)5 Układa obrazek z części (4 - 6)6 Wie komu i do czego potrzebna jest woda7 Zna zasady oszczędzania wody8 Śpiewa piosenkę o wodzie9 Tworzy zbiory i przelicza ich elementy
Metody:1 Metody wstępne pedagogiki zabawy2 Słowna i oglądowa3 Zadań stawianych do wykonania
Forma: 1 zajęcie zorganizowane z całą grupą, 2 zajęcia w małych grupachOrganizacja: dzieci siedzą na dywanie, zabawa ruchowa, a następnie przy stolikach
Pomoce:list - opowiadanie, ilustracje tworzące historyjkę obrazkowa, ilustracje ukazujące przydatność wody, plakaty na temat oszczędzania wody, wzory plakietek do wykonania
Przebieg zajęcia:1. Przywitanie piosenką z pedagogiki zabawy „Wszyscy są, witam was..”2. Pokazanie listu, odgadnięcie kto jest nadawcą - ułożenie rozwiązania z puzzli. Odczytanie nazwy przez dziecko , które już czyta.3. Podział nazwy nadawcy na sylaby. Przeliczenie ich.4. Odczytanie listu oraz ułożenie historyjki obrazkowej do przeczytanego listu. Omówienie treści ilustracji.5. Próba odpowiedzi na pytanie kropli wody. Losowanie obrazków ukazujących komu i do czego potrzebna jest woda. Podział obrazków na trzy zbiory wg umownych znaków (ludzie - kółka, rośliny - trójkąty, zwierzęta - prostokąty). Przeliczenie elementów każdego zbioru, podpisanie liczmanem. Przeliczanie kropli wody liczebnikami głównymi i porządkowymi.6. Zaśpiewanie piosenki „Płynie woda, płynie”.7. Rozmowa na temat spotkania z pracownikiem oczyszczalni ścieków. Ułożenie puzzli - plakatów na temat oszczędzania wody. Wymienienie zasad oszczędzania wody.8. Zabawa ruchowa z pedagogiki zabawy „Deszczyk”.9. Praca indywidualna przy stolikach - wykonanie plakietek przypominających o konieczności oszczędzania wody wg wzoru.10. Likwidacja zajęcia - zawieszenie kilku plakietek w łazience i kuchni.
Eluniaj