Politechnika Warszawska Wydział Transportu
Zakład Podstaw Budowy Urządzeń Transportowych
Podstawy Budowy Maszyn
Rok akademicki 2008/09
Nazwisko i imię
Grupa/podgrupa
OCENA
Gawroński Piotr
T2 / B
Data wykonania ćwiczenia
Data oddania sprawozdania
16.03.2009
30.03.2009
Dane:
Tok obliczeń:
Wyniki:
Długość całkowita wałka
l = 62 mm
dmax = 42 mm
1.1. Dobór pręta.
1.1.1. Dobór materiału
Do wykonania wałka zastosowałem stal stopową 15H
O Rm < 650 MPa
1.1.2. Obliczanie średnicy wałka
Dmax = dmax + 2*3mm
Dmax = 42 + 6 = 48mm
D = 48 mm
dmax – maksymalna średnica wałka ; 2*3 – maksymalna grubość warstwy skrawanej w obróbce zgrubnej.
1.1.3. Obliczane długości wałka
Długość wałka L:
L = s + np + no + nz= 62 + 3 + 15 + 20 = 100 mm
gdzie s – długość wałka, np – naddatek na planowanie czoła, no – naddatek na odcięcie, nz – naddatek na zamocowanie w uchwycenie.
Mocowanie w uchwycie samocentrującym: 100 / 48 = 2,08
1.2. Dobór tokarki.
Tokarka TUR63 o współczynniku ciągu φ = 1,26 i mocy P = 11 kW.
1.3. Dobór mocowania
Dopuszczalna siła główna ze względu na mocowanie: Fgł = 6640N
Rm < 650 [Mpa]
Fgł noża= 3550N
Dp = 48mm
j = 1,26
p = 0,20mm
g = 3mm
v = 17m/min
ks = 3000MPa
Nóż NNBd o wielkości nominalnej 1610, ze stali szybkotnącej, toczenie bez chłodzenia. Wysięg noża 1, 5h.
Liczba obrotów:
n = (1000*v) / (p*D) = (1000*17) / (p*48) » 112,73
Wg tabl.19 n=112
Szybkość skrawania:
V = (p*D*n)/1000 »16,88 m/min
Przekrój warstwy skrawanej:
A = pg = 0,20 * 3 = 0,60mm2
Siła skrawania:
Fgł = A*ks = 0,60*3000 = 1800N
Moc skrawania:
Pskr = (Fgł*V) / 60000 = (3550*16,88) / 60000 = 1KW
Moc obrabiarki:
Pob = Pskr / h = 1 / 0,75 = 1,33KW
n = 112obr/min
V = 17m/min
A = 0,6 mm2
Fgł = 1800N
Pskr = 1KW
Pob = 1,33KW
Fgł noża= 5700N
p = 0,40mm
Nóż NNZc o wielkości nominalnej 1616, ze stali szybkotnącej, toczenie bez chłodzenia. Wysięg noża 1, 5h.
n = 112
V = (p*D*n)/1000 » 16,88m/min
A = pg = 0,40 * 3 = 1,20mm2
Fgłs...
Transport-materialy