Jesień w parku i w lesie.doc

(27 KB) Pobierz
Jesień w parku i w lesie - scenariusz zajęć wgrupie mieszanej

Jesień w parku i w lesie - scenariusz zajęć wgrupie mieszanej

1.Słuchanie wiersza „Grzybobranie” H. Buczkówny z jednoczesnym odpowiadaniem na pytania kończące zwrotkę. Tworzenie zbioru grzybów – podział na podzbiory: jadalne i trujące.

Dobór odpowiednich grzybów do koszyka. Wyszukiwanie w sali grzybów, zbieranie do melodii „Szukam grzybka borowika”

Poznanie sposobu zbierania bez niszczenia grzybni.

 

2. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr 4 z wykorzystaniem woreczków

/ doskonalenie ćwiczeń z przyborem

Hasło programowe:

- przyzwyczajanie do chronienia przyrody sposobami dostępnymi dzieciom: niepotrzebnego zrywania roślin, grzybów. str. 82

- rozumienie konieczności chronienia grzybni przy zbieraniu łatwo rozpoznawalnych grzybów str. 68.

- Wyodrębnianie podzbiorów danego zbioru. str. 64.

Cel główny:

- doskonalenie umiejętności tworzenia zbioru i segregowania elementów zbioru, tworzenia podzbiorów rozłącznych.

Cele szczegółowe:

- wypowiadanie się na temat oglądanego środowiska przyrodniczego,

- bogacenie słownictwa w związku z poznawanym środowiskiem przyrodniczym

- słuchanie utworu literackiego ze zrozumieniem,

- klasyfikowanie zbiorów,

- określanie relacji między elementami środowiska przyrodniczego,

- rozwijanie wrażliwości słuchowej,

- właściwe reagowanie na przerwę w muzyce, dbanie o przyrodę.

Cele operacyjne:

- dziecko wypowie się na temat środowiska przyrodniczego jakim jest las,

- bogaci słownictwo związane z lasem,

- słucha ze zrozumieniem utworu, umie odpowiedzieć na pytania, dokończyć tekst,

- klasyfikuje zbiory, potrafi utworzyć podzbiór zboru,

- potrafi określić relacje między elementami środowiska przyrodniczego,

- reaguje na przerwę w muzyce,

- wyszukuje grzyby w sali, nazywa je

Formy : zajęcie z całym zespołem z podziałem na grupy.

Metody:

Czynna: zadań stawianych do wykonania,

samodzielnych doświadczeń

ćwiczeń utrwalających

Słowna: wiersz, wyjaśnienia, polecenia, objaśnienia, piosenka,

Oglądowa : pokaz i obserwacja.

Środki dydaktyczne : tekst wiersza M. Buczkówny, ilustracje grzybów, koszyków, sylwety grzybów.

 

Przebieg:

 

1.Słuchanie wiersza i odpowiadanie na pytania kończące każdą zwrotkę.

Grzybobranie

Kiedy ptaki już wstaną,

Kwiaty zbudzą się rano,

Z koszem idę do lasu,

Dlaczego?

 

Zbieram tylko koźlaki,

Prawdziwki i maślaki

Muchomory omijam.

Dlaczego?

 

Każdy grzybek wykręcę,

Żeby było ich więcej-

Wyjmę z ziemi ostrożnie.

Dlaczego?

 

2. Pokaz różnych grzybów, próby ich nazywania, omawianie wyglądu.

 

3. Zabawa ruchowa z elementem wyciszenia „ Spacer po lesie w poszukiwaniu grzybów” – pokonywanie różnych przeszkód, wspięcie, czworakowanie, chód z zamkniętymi oczami, podskoki, uważne obserwowanie, skradanie.

Ćwiczenia dramowe – improwizacja czynności zbierania grzybów w lesie.

- chodzenie po lesie i wypatrywanie grzybów,

- wzajemne przekazywanie informacji w czasie szukania,

- wyrażanie radości ze znalezionego grzyba,

- opisywanie grzyba(wyobrażonego),

- wykręcanie grzyba z podłoża,

- czyszczenie korzenia i układanie w koszyku.

 

4. Powrót do tablicy:

rozwiązanie zagadki

„W lesie go spotkasz i dziwisz się srodze:

bo ma kapelusz, ale gdzie? Na nodze!

Pokaz dużego kosza i sylwet różnych grzybów, nazywanie jadalnych i wkładanie ich do kosza, pokaz i omówienie wyglądu muchomora, poznanie innych grzybów trujących, rozumienie konieczności nie zrywania ich, poznanie szkodliwości dla zdrowia grzybów trujących.

„ Pozbieranie’ i powkładanie grzybów do koszyka a pozostawienie trujących.

Omówienie sposobu zbierania grzybów bez niszczenia grzybni

 

5. Zabawa ruchowa do melodii piosenki „ Szukam grzybka borowika”,

na przerwę w muzyce dzieci wyszukują w sali grzyby jadalne i wkładają je do koszyka.( nazywają je).

 

6. Praca przy stolikach,

6 – latki – wycinają sylwety grzybów jadalnych i wklejają je do koszyka , muchomory przyklejają w lesie. Przeliczają, stemplują odpowiednia liczbę.

5 – latki – tworzą zbiory grzybów jadalnych w zakresie liczby oznaczonej symbolem kropkowym.

3, 4 latki kolorują sylwetę borowika.

 

7. Ocena prac dzieci przez poszczególne grupy – motywowanie swoich ocen.

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin