Prawo_gospod_(1).-EGZ.doc

(48 KB) Pobierz
FUNDACJE-sa osobami prawnymi powoływanymi w drodze tzw

FUNDACJE-sa osobami prawnymi powoływanymi w drodze tzw.aktu fundacyjnego poprzez założycieli fundacji.

Założycielami fund. Mogą byz zarówno os.fizyczne jak i prawne.Fund. działa na podstawie statutu a osobowość prawna uzyskuje z chwila wpisu do rejestru stowarzyszen,organizacji społecznych i zawodowych fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej stanowi jeden z rejestrów KRS

Statut okresla organy fundacji .

Fundacja może prowadzic dział. Gospod. I podlega wtedy wpisowi do rejestru prziebiorców KRS.Musi posiadac kapitał min. 1000zł

STOWARZYSZENIE-to zrzeszenie osób fizycznych służące realizacji określonych celów i zaspokojenie potrzeb własnych i członków.Dziela się na stowarzyszenia zwykłe nie posiadające osobowości prawnej(nie mogą prowadzic dział. Gospod.)

Stowarzyszenie zarejestrowane posiada osobowość prawna, może prowadzic  dział.gospod..Uzyskiwane dochody mogą być przeznaczane jedynie na działalność statutowa.

Obligatoryjnymi organami stowarzyszenia jest walne zgromadzenie  członków organ kontroli i zarządu.Stowarzyszenie działa na podstawie statutu.

SPÓŁDZIELNIE-sa zakładane przez założycieli którymi mogą być zarówno os. Fizyczne jak i prawne.Działaja na podstawie statutu.Członków spółdzielni wybiera organ spółdz.i wystepuje z wnioskiem o wpis spółdzielni do rejestru przedsieb.

Organy spółdz.dzielimy na obowiązkowe i fakultatywne.

Organami obowiazkowymisa:walne zgromadzenie-najwyzszy organ spółdz., rada nadzorcza.organ kontroli wewnętrznej spółdz.i nadzoru nad jej działalnością składa się conajmniej z 3 członków.Zarzad kieruja dział. Spółdzielnii reprezentuja ja na zewnatrz.Skład i liczbe członkówzarzadu okresla statut.

PRZEDSIEBIORSTWO-samodzielne,samorządne,samofinansujące.Powstaja na podstawie decyzji administrac.wydawanej przez tzw.organ założycielski którymi SA naczelne lub centralne organy admin.państwowej.Decyzja powinna określać:nazwe,rodzaj,siedzibe przedmiotu działalności,a także powinna określać czy jest to przeds. Działające na zasadach ogólnych,czy jest to przed. Użyteczności publicznej.Organ założycielski wyposaza tworzone przeds.w środki niezbędne do prowadzenia działalności.

Organy przeds:

- ogólne zebrania pracowników

- rada pracownicza

- dyrektor

W skład rady pracowniczej wchodza wszyscy pracownicy majacy czynne prawo wyboru.

Rada pracownicz wybierana jest na okres 2 lat.Członkowie rady  pracowni. Posiadaja prawo do prowizji i zysku przeds. Dyrektor powołuje rade pracownicza w sposób wyłaniany na drodze konkursu. Dyrektor może być powoływany na czas określony lub nieokreślony. Dyrektor zarzadza przeds. I reprezentuje go na zewnatrz.

 

                   UMOWY

UMOWA O PRZENIESIENE WŁASNOSCI- to spraedaz,dostawa , zamiana, kontraktacja, darowizna, pożyczka ,depozyt wartościowy.

UMOWA SPRZEDAŻY zachodzi wówczas gdy sprzedający zobowiazuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydac mu rzecz, a kupujący zobowiazuje się rzecz odebrac i zapłacic za nia okreslona cene.Umowa sprzedazy jest zawsze odpłatna  może być zawarta w dowolnej formie, przy czym sprzedaz nieruchomości musi być sporzadzona w formie aktu notarialnego.

Sprzedaz rzeczy powyżej 2 tyś.zł powinna być sporzadzonaw formie pisemnej

Za opóźnienie w zapłacie naleza się sprzedawcy  odsetki ustawowe lub umowne.

UMOWA O DZIEŁO- przyjmujący  zamówienie zobowiazuje się do wykonania określonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia.

Umowa o dzieło może być zawarta w dowolnej formie.Najważniejszym prawem przyjmującego zamówienie jest roszczenie o zapłate, które może być ryczałtowe. W umowie o dzieło okresla się  termin w którym dzieło powinno być wykonane, umowa ta jest umowa odpłatna i w tej umowie zawarte jest postanowienie co do wielkośći wynagrodzenia.Przedmiotem umowy o dzieło mogą być praw autorskie.

UMOWA ZLECENIE- to przyjecie zobowiązania do dokonania określonej czynności prawnej na rzecz dającego zlecenie .Umowa ta może być odpłatna lub nieodpłatna, sporzadzona w dowolnej formie. Roszczenie z tyt. Umowy o dzieło przedawniaja się na zasadach ogolnych chyba ze przepis inaczej stanowi.

UMOWA NAJMU- polega na tym ze wynajmujący zobowiazuje się oddac najemcy rzeczdo uzytkowania na czas oznaczony bądź nieoznaczony, a najemca zobowiazuje się płacic umówiony czynsz.

Przedmiotem umowy najmu mogą być rzeczy lub ich czesci składowe.

Umowa najmu jest zawsze odpłatna.Najemca zobowiązany jest do uiszczenia czynszu w pieniadzu bądź innego rodzaju.Umowa może być na czas określony bądź nieokreślony.

Do najważniejszych obowiązków  wynajmującego należy wydanie najemcy rzeczy w stanie nadającym się do uzytku i utrzymanie jej w takim stanie przez czas trwania najmu.Wynajmujacy jest zobowiązany do dbania o rzecz, do napraw mających na celu utrzymanie rzeczy w takim stanie w jakim otrzymał ta rzecz.

Może być zawarta w dowolnej formie, ale wynajem pomieszczen lub nieruchomości powinien być zawrty w formie pisemnej.

Z chwila zakończenia najmu obowiązkiem najemcy jest zwrócenie rzeczy w stanie nie gorszym niż w chwili najmu.

UMOWA DZIERŻAWY- wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do uzytkowania i pobierania pożytków. Umowa dzierżawy może być zawarta na czas oznaczony lub nieoznaczony. Dzierzawca jest zobowiązany do płacenia czynszu. Dzierżawa jest zawsze umowa wzajemna i odpłatna, może być zawarta w dowolnej formie.

 

             SPÓŁKI KAPITAŁOWE

SPÓLKA Z.O.O.- może byc tworzona w każdym prawie dozwolonym celu przez jedna lub wiecej osób o ile ustawy nie zawieraja ograniczen.Sp.z.o.o. jest osoba prawna, posiada własne prawa i obowiazk, odrębne od praw i obowiązków wspólników,sp.odpowiada za zobowiązania całym swym majatrkiem.

Zawiązanie sp.z.o.o. dokonuje się w etapach:

- zawarcie umowy sp.

- wniesienie przez wspólników całego zakładu kapitałowego

- ustanowienie organów sp.

- wpis sp. Do rejestru

W umowie sp. Powinno być określone:

- firma i siedziba sp.

- przedmiot działalności sp.

- wysokość kapitału zakładowego

- określenie ile wspólników może mieć udziałów

- liczba i wartość nominalna udziałów objętych przez poszczególnych wspólników

- czas trwania sp.jezali jest oznaczony

Kapitałem zakładowym jest liczbowo okreslona kwota pieniezna stanowiaca zsumowanie udziałów wspólników i pierwotny majatek sp. Kapitał zakł. moze być stały co oznacz iż może być uszczuplony a umieszcza się  go w bilansie po stronie pasywów.Kap. zakład. Może być prze ZSP. Podwyższony lub obniżony. Działania te wymagaj stosownej uchwały przez zgromadzenie wspolników. Podwyższenie i obniżenie kapit. Staje się możliwe z chwila wpisania do rejestru.Minimum ustawowe kapitału wynosi 50.000zł.Kapitał dzieli się na udziały.Udział to ogół praw i obowiązków wynikających ze stosunku sp. Minimalna wartość udziału wynosi 500zł.

Sp.z.o.o. ma osobowość prawna wiec musi posiadac własneorgany.

Organami obligatoryjnymi SA:

# zgromadzenie wspólników- podejmuje najważniejsze uchwały dotyczące sp. Może być zwyczajne lub niezwyczajne. Zwyczajne ma się zbierac w terminie 6 m-cy po upływie każdego roku obrotowego.

# zarząd- prowadzi sprawy sp.i reprezentuje ja na zewnatrz. Członkami zarządu mogą być wspólnicy oraz inne osoby, powoływany kest z reguły przez zgromadzenie. Członków obowiazuje zakaz konkurencyjności wobec sp.

# rada nadzorcza lub komisja rewizyjna- musi być w sp. W których kapitał zakł. Przewyzsza kwote 500.000zł. a wspólników jest wiecej niż 25.Rada nadzorcza sprawuje nadzór nad działalnością sp. We wszystkich dziedzinach. Zakres komisji rewizyjnej jest ograniczony do oceny sprawozdania zarządu i sprawozdania finansowego za ubiegły  roku obrachunkowego.

SPÓŁKA AKCYJNA- jest to właściwa spółka kapitałowa, której kapitał jest podzielony na akcje będące papierami wartościowymi.

Cechami charakterystycznymi  SA są:

-  możliwość obejmowania znacznej ilości wspólników, których nawet niewielkie wkłady mogą łącznie pozwolić na prowadzenie działalności na wielką skalę
-  podział kapitału na akcje, które przez swą zbywalność i możliwą obecność na giełdzie dają poczucie posiadania rzeczywistych wartości majątkowych i udziału  w grze kapitałowej
Zawiązać spółkę akcyjną może jedna albo więcej osób w celu nie tylko gospodarczym ( np. kulturalnym, charytatywnym).Jeżeli spółkę zawiązuje jedna osoba ma ona wtedy wszelkie prawa i obowiązki Walnego Zgromadzenia. Kluczowe znaczenie w SA mają akcje, czyli udziały w spółce, o równej wartości nominalnej(wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1 grosz), tworzące łącznie kapitał zakładowy, którego minimum wynosi 500 tys. zł. 
Założenie spółki akcyjnej może nastąpić przez samych założycieli (ewentualnie łącznie z osobami trzecimi) lub w drodze publicznej subskrypcji (ogłoszeń o zapisach na akcje).

Powstanie spółki akcyjnej wymaga dokonania następujących czynności:
1) zawarcia tzw. aktu założycielskiego spółki oraz sporządzenia statutu;
2) pokrycia kapitału zakładowego;
3) powołania organów spółki;
4) wpisu do rejestru sądowego.
SA posiada osobowość prawną. Wyłączona jest osobista odpowiedzialność akcjonariuszy za zobowiązania spółki, a ich obowiązki ograniczają się tylko do świadczeń oznaczonych w statucie.
Statut spółki akcyjnej powinien określać co najmniej:
-  firmę i siedzibę spółki,
-  przedmiot działalności spółki,
-  czas trwania spółki, jeżeli jest oznaczony,
-  wysokość kapitału zakładowego oraz kwotę wpłaconą przed zarejestrowaniem na pokrycie kapitału zakładowego,
-  wartość nominalną akcji i ich liczbę ze wskazaniem, czy akcje są imienne, czy na okaziciela,
-  liczbę akcji poszczególnych rodzajów i związane z nimi uprawnienia, jeżeli mają być wprowadzone akcje różnych rodzajów,
-  nazwiska i imiona albo firmy (nazwy) założycieli,
-  liczbę członków zarządu i rady nadzorczej, albo co najmniej minimalną lub maksymalną liczbę członków tych organów oraz podmiot uprawniony do  ustalenia składu zarządu lub rady nadzorczej,
-  co najmniej przybliżoną wielkość wszystkich kosztów poniesionych lub obciążających spółkę w związku z jej utworzeniem, ustaloną na dzień zawiązania spółki,
-  pismo do ogłoszeń, jeżeli spółka zamierza dokonywać ogłoszeń również poza Monitorem Sądowym i Gospodarczym.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin