Scenariusz z rozwijania pojec matemat(1).doc

(30 KB) Pobierz
Konspekt do zajęcia z rozwijania pojęć matematycznych

 

Scenariusz zajęcia z rozwijania pojęć matematycznych

 

 

Temat:   Wprowadzenie w świat matematyki - poznajemy liczbę i cyfrę siedem.

 

Cel:

       - kształtowanie umiejętności liczenia: rozszerzanie zakresu liczenia i    

         ustalanie ile jest policzonych obiektów;

        - wyzwolenie  wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie, 

          odkrywanie, przeżywanie, działanie.

 

Forma organizacji pracy: - grupowa, indywidualna

 

 

 

Metody : czynna – zadań stawianych dziecku  do  wykonania

 

                  Metoda Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona 

                  Metoda E.Gruszczyk - Kolczyńskiej

Dziecko:   

-          zna cyfry i liczby, potrafi je umiejętnie i praktycznie zastosować;

-          kojarzy liczbę elementów z jej odpowiednikiem,

-          potrafi tworzyć ciągi liczbowe;       

-          potrafi wskazać liczbę następną i poprzednią,

-          zna miejsce liczby w szeregu;

-          przestrzega uzgodnionych umów;

-          potrafi poradzić sobie z emocjami i rozumnie zachować się w sytuacjach trudnych, pełnych napięć;

-          umie  nabyte umiejętności  zastosować w praktycznym działaniu;

-          myśli logicznie i samodzielnie;

-          wie jak należy współdziałać i współpracować w zespole,

-          potrafi rozpoznać cyfry i odczytać wyrazy,

-          wie jakie są dni tygodnia, potrafi  je nazwać:

-          wie ile jest dni tygodnia, potrafi ułożyć je w kolejności;

-          umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 1 – 7;

-          liczy w przód i w tył, pod dyktando nauczyciela,


 

 

Pomoce:

Wiersze : „Tydzień” J. Brzechwa, „Gąsienica tajemnica" D. Gellnerowa.
kartoniki z cyframi, kartoniki z napisanymi dni tygodnia, płyta z  nagraniem muzyki do zabawy i metody    P.Dennisona, ilustracje do wiersza „Tydzień”,

 

 

Przebieg:

 

1.     Ćwiczenia gimnastyki mózgu:  ●  picie wody,

                                                                ●   kapturek myśliciela,

                                                                ●   słoń

2.     Wysłuchanie wiersza „Tydzień” ilustrowanego obrazkami.

3.     Określanie ile dzieci miał Tydzień,

4.     Ustalenie kolejności dni tygodnia i przyporządkowanie cyfry do odpowiedniego dnia tygodnia.

5.     Określanie, jaka liczba poprzedza liczbę siedem a jaka następuje po niej.

6.     Zaproszenie do zabawy w „Gąsienicę” – dzieci poruszają się jak gąsienica i odliczają kolejno od 1 do 7 i od 7 do 1 -Idzie ścieżką gąsienica, kolorowa tajemnica, krótkich nóżek mnóstwo ma, pierwszą robi pa, pa, drugą robi itd.

7.     Zaproszenie dzieci do wykonania zadań  - zadania dostosowane do wieku i umiejętności dzieci.

mgr Marzena Sadurska

Miejskie przedszkole Nr 9

im. Jana Brzechwy

Jarosław

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin