db przedsz.doc

(106 KB) Pobierz
Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego

 

Sprawozdanie z realizacji planu rozwoju zawodowego

 

MAŁGORZATA PIÓRO

NAUCZYCIEL  UBIEGAJĄCY SIĘ O STOPIEŃ ZAWODOWY  NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO

PRZEDSZKOLA SAMORZĄDOWEGO NR 40

W KIELCACH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadania

 

Uzyskane efekty

 

Dowody realizacji

Zadania zgodne z Rozp. MENiS  3.08.2000r/

1.12.2004r

 

Poznanie procedur awansu zawodowego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doskonalenie własnej pracy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykorzystanie w pracy technologii komputerowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowanie programu „Zielone Przedszkole”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizowanie konkursów

 

 

 

 

 

Przygotowanie

i udział dzieci w konkursach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzielenie się wiedzą z innymi nauczycielami

 

 

 

 

 

 

Opracowanie

i wdrożenie programów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Publikacje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prowadzenie zajęć otwartych

 

 

 

 

 

 

Organizowanie wycieczek i imprez

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praca w komisji ZFŚS

 

 

 

 

 

 

Współpraca z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną

 

 

Współpraca z Akademią Świętokrzyską

 

 

 

 

Akcje charytatywne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozwiązanie problemu edukacyjnego

i wychowawczego

 

 

 

 

 

 

 

.

 

-   Decydując się na podjęcie działań związanych z uzyskaniem awansu zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego zapoznałam się z procedurami tego zamierzenia oraz przeanalizowałam przepisy prawne (Karta Nauczyciela rozdział 3, Rozporządzenie MEN z dnia 3 sierpnia 2000r.), co umożliwiło mi poprawnie sformułować wniosek i plan rozwoju zawodowego. Na bieżąco śledziłam zmiany dokonywane w przepisach prawa oświatowego (rozporządzenie MENiS z dnia 1 grudnia 2004r.) oraz innych publikacji zamieszczanych na stronach Internetowych. Te informacje pomogły mi prowadzić dokumentację w okresie stażu.

 

-   Podczas trwania stażu podnosiłam swoje kwalifikacje przez:

·         Udziale w kursach, warsztatach i spotkaniach metodycznych,

·         Pełnienie roli lidera i udział w Wewnątrzprzedszkolnym Doskonaleniu Nauczycieli;

·         Studiowanie literatury fachowej i tworzenie własnego księgozbioru.

Uczestniczenie w tych formach doskonalenia pozwoliły mi poznać nowe metody i formy pracy, poszerzenie mojej wiedzy pedagogicznej. Wykorzystywałam ją w pracach w komisji opracowującej Roczne Plany pracy Przedszkola i Pięcioletni Program Rozwoju Przedszkola 2003-2008, co wpływa na jakości pracy placówki.

 

 

 

-   Dzięki znajomości technologii komputerowej wzbogaciłam swój warsztat pracy o:

·         Tworzenie i opracowywanie wszelkiej dokumentacji zawodowej korzystając z programów (Microsoft Office- Word, Excel; PowerPoint; Picasa i inne),

·         Stosowanie i wykorzystywanie Internetu w życiu codziennym i w pracy- dostęp do stałego łącza,

·         Przygotowywanie materiałów i pomocy wykorzystywanych do pracy z dziećmi (teksty, krzyżówki, ćwiczenia dodatkowe i inne),

·         Wykonywanie dyplomów, odznak,

·         Przygotowywanie materiałów niezbędnych na spotkania z rodzicami,

·         Zapisywanie planów pracy dydaktyczno-wychowawczej w formie elektronicznej,

·         Opracowywanie w formie elektronicznej scenariuszy zajęć, zabaw i wycieczek,

·         Opracowanie zdjęć z wyjazdu na zielone przedszkole,

·         Umieszczanie opracowanych materiałów na stronach Internetowych,

·         Prowadzenie zabaw z dziećmi w przedszkolnej pracowni komputerowej.

Znajomość technologii komputerowej znacznie podniosła efektywność i jakość mojej pracy oraz wpłynęła na promocję przedszkola.

 

- „Zielone Przedszkole” to program wychowawczo-edukacyjny dla dzieci z naszego przedszkola. Jego głównym celem jest poznanie regionu Pienin; motywacja do ochrony środowiska i działań proekologicznych, rozwijanie umiejętności i zdobywanie wiedzy na temat higieny odpoczynku, ruchu i aktywności fizycznej dla profilaktyki zdrowia, zapoznanie dzieci z regułami życia w grupie; wdrażanie do samodzielności i poczucia odpowiedzialności za siebie i innych. Realizując zadania tego programu zorganizowałam trzy wyjazdy do Szczawnicy, podczas których dzieci zdobywały wiedzę krajoznawczą jak również kształtowałam u nich pozytywne cechy charakteru i osobowości. Znacznie wzbogaciłam swoją wiedzę z zakresu organizowania   wypoczynku dla dzieci połączonego z edukacją ekologiczną i regionalną. „Zielone Przedszkole” jest dodatkową ofertą placówki i cieszy się dużym zainteresowaniem w środowisku, a więc jest czynnikiem promującym przedszkole.

 

 

- Zorganizowałam i przeprowadziłam konkurs dla dzieci z kieleckich przedszkoli pod hasłem „Chcemy żyć w pokoju i zgodzie”. Przedszkola, które wzięły udział w konkursie wykonały plakaty propagujące  pokój , a więc wartości najważniejsze w dzisiejszym świecie. 

 

 

- By stworzyć dzieciom sprzyjający klimat do rozwijania zainteresowań i pasji przygotowałam ich do następujących konkursów:

·         „Cybretop i przyjaciele”- konkurs rysunkowy organizowany przez firmę Kinder,

·         „Dary lasu”- turniej ekologiczny przygotowany przez LOP,

·         „Mądra główka”- międzyprzedszkolny konkurs matematyczny zorganizowany przez PS Nr 35,

·         Inne konkursy organizowane w placówce podczas akcji „Bezpieczne ferie” i festynów środowiskowych.

Poprzez udział w tych przedsięwzięciach podnosiłam jakość pracy przedszkola i poszerzałam zakres jego działań.

 

 

- Opracowałam i udostępniałam nauczycielom materiały (scenariusze zabaw, imprez okolicznościowych, wycieczek); doradzałam przy przygotowywaniu przez innych nauczycieli programów imprez i zabaw; wymieniałam i przekazywałam doświadczenia oraz materiały zdobyte podczas szkoleń. Prowadziłam zajęcia otwarte zabaw dzieci sześcioletnich. Otwarty i bezpośredni kontakt z pracownikami naszej placówki jest podstawą dobrego funkcjonowania przedszkola w środowisku.

 

- Badanie dojrzałości szklonej dzieci sześcioletnich jest jednym z elementów mierzenia jakości pracy przedszkola. Dlatego też opracowałam testy i narzędzia pozwalające zbadać poziom osiągnięcia dojrzałości szkolnej we wszystkich obszarach edukacyjnych przez wszystkie dzieci uczęszczające do klas „0” w naszym przedszkolu. Przeprowadzona ewaluacja badań  pozwala stwierdzić, że nasze dzieci są dobrze przygotowywane do podejmowania dalszej nauki.

 

- Opracowałam program i plan działania „Przedszkolnego Klubu Małego Turysty” w ramach, którego dzieci uczestniczyły w wycieczkach , miały możliwość nabywania nowych umiejętności i nawyków, okazję do twórczego myślenia i przeżywania, działać w zespole i aktywnie wypoczywać, wzbogacać swoja wiedzę i zainteresowania. Organizowanie wycieczek jest bardzo mocną stroną działalności naszego przedszkola.

 

- Opracowałam przedszkolny regulamin wycieczek. Dokument ten pozwala ustalać prawidłowe zasady zachowania bezpieczeństwa podczas wyjść czy wyjazdów na wycieczki różnego typu. Dzieci i personel przedszkola zapoznawany jest z regulamin przed każdą wycieczką.

 

- Przygotowałam i zaprezentowałam na spotkaniu z rodzicami materiały na temat „Jak pomagać swojemu dziecku osiągnąć dojrzałość szkolną”.  Opracowałam referat „Istota i właściwości zabawy badawczej” i przedstawiłam go na spotkaniu WDN.

 

- Program „Zielonego Przedszkola”, plan rozwoju zawodowego oraz sprawozdanie z jego realizacji opublikowałam na stronie Internetowej www.publikacje.edu.pl. Dzięki temu, że moje artykuły ukazał się na ogólnodostępnej stronie Internetowej jest do nich łatwy dostęp i z moich doświadczeń mogą korzystać inni nauczyciele.

 

- Przygotowałam i przeprowadziła zajęcia dla nauczycielki odbywającej staż na nauczyciela mianowanego. Aktywnie pracowałam w ramach WDN przygotowując zajęcia oparte na  doświadczeniach zdobytych podczas różnych formach doskonalenia zawodowego. Wraz z całym zespołem wypracowaliśmy działania prowadzące do podniesienia jakości pracy przedszkola.

 

- Organizowałam wycieczki, dla dzieci z przedszkola (szczegółowe opracowanie zawarte jest w sprawozdaniu z wycieczek) pozwalających poznać bliższe i dalsze środowisko a także rozwijać różne formy aktywności ruchowej i działań na rzecz zdrowia.

 

- Współorganizowałam imprezy środowiskowe – „Bezpieczne ferie”, festyn z okazji dnia dziecka. Przygotowywałam również uroczystości przedszkolne i rodzinne.

Te wszystkie działania pokazały jak ważna jest rola przedszkola w rozwoju dziecka.

 

- Od 2003 roku jestem przedstawicielem załogi w Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Praca moja polega na udzielaniu pomocy pracownikom placówki zwracających się o pomoc materialną. Dzięki tej działalności mogłam lepiej poznać współpracowników, tym samym w większym stopniu mogę realizować ich potrzeby. Dużą satysfakcją jest dla mnie fakt, że ludzie obdarzyli mnie zaufaniem.

 

- Współpracowałam z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Kielcach- organizowałam spotkania z psychologiem, pedagogiem i logopedą; konsultowałam wątpliwości nasuwających się w trakcie obserwacji dzieci i rozmów z rodzicami. Prowadzi to do kompleksowej opieki terapeutycznej dzieci w przedszkolu.

 

- Pełniłam rolę opiekuna praktyk dla studentów odbywających miesięczne  praktyki pedagogiczne w  przedszkolu. Prowadziłam zajęcia, hospitowałam i omawiałam zajęcia prowadzone przez praktykantów. Zapoznałam studentów z zasadami funkcjonowania przedszkola i obowiązującą dokumentacją. Efektem tego była promocja placówki w kręgach akademickich.

 

- Przygotowałam i przeprowadziłam akcję organizowaną przez Towarzystwo „Nasz Dom” pod hasłem „Góra Grosza” w przedszkolu.

- Brałam współudział w przygotowaniu akcji charytatywnej „Dzieci niosą pomoc”- przygotowałam  program artystyczny jasełek na spotkanie wigilijne organizowane przez przedszkole dla ludzi samotnych i dzieci z domu dziecka. W efekcie podjętych działań dzieci miały okazję uświadomić sobie, jak ważna jest pomoc dla drugiego człowieka, że nie można pozostawać obojętnym na cudzą krzywdę, dostrzegały takie wartości jak: dzielenie się z potrzebującym, dawanie radości innym.

- Współorganizowałam akcję „Sprzątanie Świata” i zbiórkę surowców wtórnych. Zachęcałam  dzieci, rodziców oraz pozostały personel przedszkola do włączenia się w akcję, której efektem są zebrane śmieci i odzyskane surowce wtórne. Uważam, że udział w tej akcji zmienił atmosferę społeczną wokół sprawy odpadów oraz utrzymania czystości i porządku w najbliższym otoczeniu, także wpłynął na kształtowanie ekologicznej świadomości dzieci, rodziców i mieszkańców naszego osiedla. Lokalne „sprzątanie” stało się elementem kalendarza działań ekologicznych w naszym przedszkolu.

 

- Dokonałam analizy, podjęłam odpowiednie działania, a następnie opisałam przypadki rozpoznania i rozwiązania dwóch problemów:

·         wychowawczy- trudność w nawiązywaniu kontaktu z grupą rówieśniczą i nauczycielem;

·         edukacyjny- praca z dzieckiem z symptomami ryzyka dysleksji.

  Opierając się na własnych doświadczeniach, umiejętnościach korzystania z właściwie dobranej literatury i współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną mogłam podjąć odpowiednie działania zaradcze e celu rozwiązania przedstawionych problemów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

- poprawnie sformułowany wniosek,

- plan rozwoju,

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin