Hist_toksyk_w2.doc

(60 KB) Pobierz

Historia toksykologii W2 2007/08

 

 

Samobójstwa z użyciem trucizny :

ñ          Kleopatra 69-30 r. p.n.e. – ukąszenie węża

ñ          Demostenes 384-322 p.n.e

ñ          Hannibal 247-184 p.n.e

ñ          Nitrydates Eupator 132-63 p.n.e – samobójstwo kombinowane, trucizna zneutralizowana odtrutką (mitrydat) , przebicie mieczem

ñ          Himmler, Goering : II wojna światowa, cyjanek

Otrucia w historii :

ñ          Julia Agrippa 15-59 p.n.e , matka Nerona, otruła swojego męża (cesarz Klaudiusz) by syn mógł zasiąść na tronie.

ñ          Dimicjan (Titus Flavius Domitianus) 51-96 p.n.e otruł swoją siostrzenicę podczas próby aborcji ich wspólnego dziecka

ñ          Boleslaw Śmiały (syn otruł ojca)

ñ          Kazimierz Sprawiedliwy (otruty przez brata czy kochankę?)

ñ          Dynastia Jagiellonów (Mendog (I władca Litwy)/ Giedymin Wielki (dziad Jagiełły) / 2 bracia Jagiełły : Wigunt-Aleksander i  Iwan-Skiergiełło)

ñ          Lukrecja Borgia (córka Kardynała Rodrigo Borgia, popierającego Aleksandra VI) trucicielka swoich 3 mężów

Córka kardynała Rodrigo Borgia (późniejszego papieża Aleksandra VI). Słynna z urody, skupiała na swym dworze znanych, artystów i uczonych. Trzykrotnie wydawana za mąż. Wielu Rzymian mówiło „dzisiaj będę na obiedzie u Borgów”, nigdy nie słyszano powiedzenia „wczoraj byłem na obiedzie u Borgów”. W opinii współczesnych trucicielka, znana jako morderczyni swych mężów. Rodrigo Borgia kupił sobie tiarę na konklawe w 1492 r., a jego córka była ważną decydencką państwa kościelnego. Być może Aleksander VI został także otruty.

ñ          Otrucie królowej Bony Sforzy – przez zaufanego dworzanina Jana Wawrzyńca Poppacodę (obraz Matejki „Otrucie królowej Bony”)

ñ          Georgia Markow – bułgarski pisarz, otruty przez KGB. Śmierć po 3 dniach z powodu niewydolności krążeniowo – oddechowej. Otrucie poprzez podanie rycyny (strzykawka, na przystanku, rycyna zamknięta w niej w małej 1,52 mm kapsułce)

Podczaszy  początkowo był tylko pomocą dla cześnika, odpowiadał za rozlewanie napoi do kielichów, pilnowanie by trunków nie zabrakło na uczcie. Potem zaczął także zarządzać piwnicami królewskimi i nadzorować służbę królewska odpowiadającą za trunki podawane monarszy.

 

„Wierzono iż w winie najłatwiej jest ukryć zapach i smak trucizny. Ostrożni królowie odmawiali więc sobie mocnych trunków i pokornie pijali wodę”

 

Podkomorzy czuwał nad bezpieczeństwem władcy i porządkiem jego apartamentów. Stróż moralności i dobrych obyczajów na dworze.

 

Przedmioty, którym  miały chronić przed truciznami:

 

1.       Porcelana              Importowana z dalekiego Wschodu (w Europie od XVII w.). W zetknięciu z trucizna powinna pęcznieć i pękać.

 

2.       Koral                               Klejnoty (koral uważano za kamień) zachwycające barwą i kształtami (koralowe „gałązki”). Zawieszone na szyi / pod sufitem gałązki miały chronić przed urokiem, chorobą bądź nieszczęściem. Sztućce o rączce z koralu/jaspisu miały tracić blask podczas kontaktu z trucizną.

 

3.       Jaspis                             Zawieszany na szyi miał chronić od dzikich zwierząt, choroby i trucizny. Wtłoczony w sztućce (np. jaspisowa łyżka inkrustowana srebrem) miał mętnieć przy kontakcie z trucizną.

 

4.       Orzech kokosowy Kokos uważano za owoc morza, bo przynosiły go fale mórz słonych ze słodkim mleczkiem w środku, Ponieważ kokosowa skorupa chroniła swój słodki miąższ i mleczko przed działaniem słonej wody, wierzono, że kokos neutralizuje każdą truciznę.. Z kokosa tworzono puchary.

 

5.       Róg jednorożca (tak naprawdę róg nosorożca lub ząb narwala (morskie zwierzę). Antytoksyczny, pomagający także na „męska niemoc płciową” . Stosowany np. w oprawie wieczek do naczyń.

 

6.       Smocze języki (zęby kopalnych rekinów)

Neutralizowały truciznę i wskazywały truciciela (poprzez drżenie, „napięcie” się w odpowiednim kierunku). Ich posiadanie świadczyło także o zamożności (były bardzo drogie). Pod koniec XIV stulecia wiara w siłę smoczych języków zaowocowała pojawieniem się na stołach władców Europy Zachodniej "stomatologiczno-złotniczych" dzieł sztuki zwanych kredensami. Nazwa wzięła się od łacińskiego słowa ceredere (wierzyć). Jubilerskie kredensy wykonane były ze złoconego srebra. Na bogato zdobionej podstawie umieszczano trzon, zazwyczaj o formie łodygi. Z jej szczytu wychodziły "gałązki", na których zawieszano oprawione smocze języki. (takie „drzewka zdrowia”)

 

7.       Bezoar ( koprolity, skamieniałe odchody dinozaurów)

Skamieniałe łzy jelenia, najszlachetniejszego ze zwierząt. Wierzono, że gdy pasący się jeleń połknie przez nieuwagę żmiję, to udaje się do najbliższego źródła i dużo pije. Jad usuwa się z organizmu we łzach, które upadając na ziemię, zamieniają się w kamień.”

Podawany po wypiciu trucizny (bezoar zamknięty np. w oczko pierścienia, który można wziąć łatwo do ust), której nie udało się wykryć w/w metodami przed spożyciem)

 

Trucizny stosowane przez KGB:

 

Ricinus communis – rącznik pospolity

Toksoalbumina , toksyczne białko z grupy lektyn izolowane głownie z nasion z nasion (ale obecne w całej roślinie) . Białko aglutynujące – zlepia krwinki i wytrąca fibrynę do krwi. Osiąga to wiążąc się z RNA i usuwając z niego  zasady adeninowe (białko inaktywujące rybosomy). Brak antidotum – objawy to zatrucie, wymioty, osłabienie, gorączka. W miejscu wnikni ęcia toksyny dochodzi do martwicy tkanki. Uszkodzenia narządów wewnętrznych. Śmierć w kilkadziesiąt godzin po podaniu.

LD dla człowieka = ok. 3ug/kg

Jest to globularne białko o masie 66 kDa, 2 podjednostki połączone mostkiem disiarczkowym. Jest typową toksyną białkową typu A,B (A-S-S-B). Podjednostka B wiąże się z galaktozą, po związaniu się z akceptorem rycyna dostaje się do wnętrza komórki na drodze endocytozy. W aparacie podjednostki B wiąże się z kalretikuliną, a podjednostka A, przenika do cytozolu. Podjednostka A ma aktywność enzymatyczną. Należy do białek RIP hamujących aktywność eukariotycznych rybosomów, a tym samym syntezę białek – uniemożliwia przyłączenie się do rybosomów czynnika translacyjnego 2 (EP-2). Jedna cząsteczka rycyny może zahamować aktywność 50 tysięcy rybosomów. Efektem ubocznym aktywności białek RIP są uszkodzenia DNA prowadzące do apoptozy.

 

 

Olej rycynowy produkty uboczne przy obróbce rącznika, brak rycyny (nieszkodliwy)

 

 

TCDD

2,3,7,8-tetrachlorodibenzodioksyna , powstaja jako produkty uboczne przy spalaniu węgla (główne źródło to pożary lasów).

LD świnki morskiej = 0,6ug/kg ; LD chomika=3000 ug/kg. Dawka śmiertelna dla człowieka nieznana.  TCDD podane Juszczence (dawka b. wysoka – około 100 tyś pg/g tluszczu ) a efektem były zmiany skórne.

 

Zabójstwo Georgii Markova:

Akcja 7 września 1978 r., w dzień 67 urodzin Todora Żiwkowa na przystanku autobusowym przy Waterloo Bridże.

Następnego dnia występuje wstrząs. Śmierć 11 września po trdniowej agonii z powodu niewydolności krążeniowo-oddechowej. Przyczyna zgonu – rycyna.

 

Przebieg wydarzeń:

·         7 września – Markov na przystanku autobusowym poczuł silny ból w udzie i zobaczył mężczyznę z parasolem, który przeprosił go i szybko odjechał taksówką. W pracy okazało się, że ma niewielką ranę kłutą na udzie, wokół której rozwinął się odczyn zapalny. Wieczorem poczuł się źle i dostał silnej gorączki.

·         8 września – Markov zostaje przyjęty do szpitala. Lekarze stwierdzają silny odczyn zapalny wokół rany o średnicy 2 mm. Stawiają diagnozę posocznicy na podstawie poziomu leukocytów (33 000). Rozpoczyna się wstrząs.

·         9 września – Markov traci przytomność. Nasilają się objawy niewydolności krążeniowo-oddechowej.

·         11 września – śmierć po trzydniowej agonii.

·         12 września – sekcja zwłok wykazuje obecność w ranie metalowej kulki o średnicy 1,52 mm, wykonanej z platyny i irydu (9:1), z dwoma otworami o średnicy 0,35 mm.

 

Wewnątrz kulki była przestrzeń o objętości 0,28 mm3, w której umieszczono 0,2 mg rycyny.

 

Substancja LD50 mg/kg żywej masy:

·         alkohol etylowy (spirytus) – 7 000

·         sól kuchenna (NaCl) – 3 000

·         siarczan miedzi (CuSO4) – 1 500

·         DDT – 1 100

·         nikotyna – 6-20

·         karbofuran (pestycyd) – 2

·         cyjanowodór (HCN) – 1,5

·         strychnina – 1

·         scillaren – 0,2 (200 µg/kg)

·         dioksyna – 0,02 (20 µg/kg)

·         tetrodotoksyna – 0,01 (10 µg/kg)

·         rycyna – 0,000 000 25 (0,25 ng/kg)

·         botulina A – 0,000 000 03 (30 pg/kg)

 

Stopień toksyczności

mg/kg

na średni ciężar człowieka (70 kg)

1. Niezmiernie toksyczny

poniżej 5

szczypta lub  mniej niż 7 kropel

2. Barbardzo silnie toksyczny

5-50

między 7 kroplami a 1 łyżeczką

3. Silnie toksyczny

50-500

między jedną łyżeczką a kieliszkiem

4. Umiarkowanie toksyczny

500-5 000

między kieliszkiem a szklanką

5. Słabo toksyczny

5 000-15 000

--------------------------------

6. Praktycznie nie toksyczny

powyżej 15g/kg

--------------------------------

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin