Uczestniczenie w mszy tryd po raz I.doc

(28 KB) Pobierz
KRÓTKIE UWAGI

KRÓTKIE UWAGI
DLA OSÓB UCZESTNICZĄCYCH
PO RAZ PIERWSZY
W TRADYCYJNEJ MSZY ŁACIŃSKIEJ

I. UWAGI OGÓLNE

1. Tradycyjna Msza Łacińska (Msza trydencka, przedsoborowa) jest to Msza św. odprawiana według tradycyjnego rytu rzymskiego, który w swych początkach sięga Tradycji apostolskiej. Został on skodyfikowany przez świętych Papieży - Damazego (IV w.), Grzegorza Wielkiego (VI w.) i św. Piusa V (XVI w.). Tradycyjny ryt rzymski był powszechnie używany aż do czasów Soboru Watykańskiego II.

2. Msza w tym rycie odprawiana jest w języku łacińskim, celebrans i wierni zwróceni są w stronę Ołtarza, na którym ponawiana jest Najświętsza Ofiara Kalwarii. Przypomina o tym znajdujący się na środku Ołtarza krucyfiks. Celebrans i wierni są zwróceni jednocześnie w kierunku Tabernakulum, gdzie nasz Pan jest realnie obecny.

3. Najważniejsza część Mszy, kiedy to następuje Przeistoczenie a zarazem uobecnienie Najświętszej Ofiary odprawiana jest po cichu. Dzięki temu w tym szczególnym momencie wszyscy mogą w głębokim skupieniu łączyć się duchowo z Ofiarą Kalwarii, ponawianą w sposób bezkrwawy na Ołtarzu.

4. Liturgię uśwetnia zwykle chorał gregoriański, wywodzący się jeszcze ze śpiewów synagogalnych, rozwijany m.in. przez św. Ambrożego, skodyfikowany przz św. Grzegorza Wielkiego w VI w.

II. SPOSÓB UCZESNTNICZENIA

5. Wielu wiernych uczestniczy we Mszy św. korzystając z mszalika - książeczki zawierającej łacińskie teksty liturgiczne wraz z ich polskich przekładem. Jest to bardzo dobry sposób uczestniczenia we Mszy świętej, dlatego warto skontaktować zaopatrzyć się w mszalik. Więcej informacji: verbum@polbox.com

6. W razie braku mszalika warto przejrzeć uważnie tekst Mszy św. z polskim przekładem dostępny w Internecie: http://www.ids.pl/~verbum/ordo.htm Można też ściągnąć i wydrukować wersję pod Worda -  http://www.ids.edu.pl/~verbum/ordo.doc

7. Podczas Mszy śpiewanej wierni odpowiadają jedynie na śpiewane wezwania kapłana (w szczególności: V. Dominus vobiscum. R. Et cum spiritu tuo), mogą także wraz z chórem śpiewać części stałe: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei. Na mówione (nieśpiewane) wezwania celebransa odpowiadają jedynie ministranci, którzy zastępują wiernych przy Ołtarzu.

8. Przed Komunią św. wszyscy razem z ministrantami odmawiają na głos Spowiedź powszechną (Confiteor), a następnie, bijąc się w piersi, trzykrotnie Domine non sum dignus, ut intres sub tectum meum, sed tantum dic verbo, et sanabitur anima mea. Komunię św. przyjmujemy wyłącznie w pozycji klęczącej na język. Nie odpowiada się Amen przed przyjęciem Ciała Chrystusa.

9. Podczas Mszy św. czytanej wierni mogą odmawiać wszystko to, co mówią ministranci.

10. Wierni mogą wykonywać znak krzyża w następujących momentach liturgii: początek Mszy (In nomine Patris + et Filii...), na Ewangelię (trzy małe krzyżyki), na ostatnie słowa Gloria  (Cum Sancto Spiritu + in gloria Dei Patris) na ostatnie słowa Credo (Et vitam + venturi saeculi), na Benedictus + qui venit in nomine Domini, na Błogosławieństwo końcowe (z pochyloną głową), na Ostatnią Ewangelię (trzy małe krzyżyki).

III. POZYCJA CIAŁA

11. Podczas Mszy śpiewanej należy zachowywać następującą pozycję ciała:

1) na wejście kapłana - wstać
2) na początek modlitw u stopni Ołtarza, gdy ministranci klękają - klęczeć
3) na Gloria - wstać
4) jeśli nie ma Gloria: na Dominus vobiscum przed kolektą (jest to pierwsze spiewane Dominus vobiscum we Mszy) - wstać
5) na czytanie i śpiewy między czytaniami, w tym Alleluja - siedzieć
6) na Ewangelię - wstać
7) na kazanie - siedzieć
8) na Credo - wstać; podczas słów ET INCARNATUS EST DE SPIRITU SANCTO EX MARIA VIRGINE ET HOMO FACTUS EST - klęczeć, po czym wstać
9) na Ofertorium (bezpośrednio po Credo) - klęczeć lub siedzieć
10) na Prefację (śpiewane Dominus vobiscum po Ofertorium) - wstać
11) na Sanctus (trzy dzwonki po Prefacji) - klęczeć; należy klęczeć także PO PODNIESIENIU
12) na Pater noster - wstać
13) po Pater noster - klęczeć aż do Komunii św.
14) po przyjęciu Komunii św. - klęczeć
15) na Dominus vobiscum przed Modlitwą po Komunii - wstać
16) na Błogosławieństwo (po Ite, Missa est) - klęczeć
17) na Ostatnią Ewangelię - wstać; na słowa ET VERBUM CARO FACTUS EST - klęczeć, po czym wstać

Uwaga ogólna. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do pozycji, jaką wypada w danej chwili przyjąć - należy klęczeć.

12. Podczas Mszy czytanej można zachowywać pozycję ciała jak wyżej.

13. Podzas Mszy cichej należy przez cały czas klęczeć.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin