KAZUSY DLA GRUPY KRDMZm 2021.doc

(25 KB) Pobierz

Kazus nr 1

Teodor K. położył na ladzie sklepowej 0.80 zł i zabrał „Dziennik Bałtycki".

Czy Teodor K. nabył własność gazety (zob. art 535 k.c. w zw. z art. 155 k.c.)?

 

Kazus nr 2

Marcin O. zawarł z przedsiębiorstwem budowlanym w ś. umowę o wykonanie hali sportowej. W umowie zastrzeżono, że wykonawca nie będzie ponosił odpowiedzialności za wady obiektu z tytułu rękojmi.

Czy możliwa jest taka umowna modyfikacja odpowiedzialności z tytułu rękojmi (zob. art. 558 k.c.)?

 

Kazus nr 3

Krzysztof C. kupił od Zbigniewa S. samochód osobowy marki „Polonez" i przeznaczył go na taksówkę osobową. Po upływie miesiąca okazało się, że samochód ma niesprawny układ kierowniczy i konieczny jest jego remont, którego koszt wyniesie 4000 zł. Samochód był wyłączony z eksploatacji przez dwa miesiące.

Czy Krzysztof S. może żądać obniżenia ceny samochodu?

 

Kazus nr 4

Karol N. nabył u dealera samochód osobowy marki „Opel-Astra". na którego karoserię sprzedawca udzielił mu 5-letniej gwarancji. W dniu 19 listopada 1997 r. samochód został kupującemu wydany. W dniu 10 grudnia 1997 r. uciekający przestępca wskoczył na maskę samochodu, powodując poważne wgniecenie. Kupujący wystąpił przeciwko sprzedawcy z roszczeniem o na­prawę części karoserii.

Proszę określić znaczenie wydania samochodu kupującemu.

Czy roszczenie kupującego jest uzasadnione (zob. art. 577 §  l k.c. i art. 580 § 3 k.c.)?

 

Kazus nr 5

Jakub W. zakupił w spółce z o.o. „As" sprzęt komputerowy. W okresie gwarancyjnym ujawniła się wada dysku twardego. Po naprawie doszło do kolejnej awarii komputera i ponownie okazało się, że niesprawny jest dysk twardy. Jakub W. postanowił odstąpić od umowy i żądać zwrotu zapłaconej ceny.

Na jakiej podstawie opiera swoje roszczenie kupujący (zob. art. 560 § l k.c.)?

 

Kazus nr 6

Jan W. kupił pralkę automatyczną. Sprzedawca poinformował kupującego, że pralka jest nieszczelna. Jan W. zapłacił za towar pełnowartościowy i otrzymał dokument gwarancyjny.

W okresie gwarancji nastąpił wyciek wody w czasie podłączenia pralki do pracy.

Czy kupującemu służą uprawnienia z tytułu gwarancji?

Kazus nr 7

Mikołaj K. zakupił w agencji sprzedaży ratalnej „B" w G. meble na raty. W umowie sprzedaży określono, że w dacie jej zawarcia kupujący uiści 25% ceny, a pozostała suma zostanie przez niego zapłacona w 10 równych miesięcznych ratach. Mikołaj K. odebrał meble w dacie uiszczenia pierwszej raty (w dniu 18 listopada 1997 r.).

Kiedy Mikołaj K. nabył własność mebli (zob. art. 583 § l k.c.)?

Kazus nr 8

Walerian N. nabył aktem notarialnym z dnia 10 grudnia 1997 r. działkę budowlaną. W treści umowy zastrzeżono, że dotychczasowym trzem współwłaścicielom działki (o udziałach po 1/3) służyć będzie pierwszeństwo kupna działki na wypadek, gdyby Walerian N. sprzedał działkę osobie trzeciej. W dniu 19 grudnia 1997 r.

Walerian N. sprzedał działkę spółce akcyjnej „Vim" z siedzibą w W.. pod warunkiem, że trzej poprzedni współwłaściciele działki nie skorzystają z prawa pierwokupu. W terminie miesiąca jedynie jeden z uprawnionych zawiadomił Waleriana N., że chce skorzystać z prawa pierwokupu.

Czy uprawniony w powyższy sposób, może skutecznie wykonać prawo pierwokupu?

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin