Scenariusz Bocian i żaby - hospitacja diagnozująca - 5,6 latki.doc

(85 KB) Pobierz
Scenariusz zajęć z dziećmi 5 – 6 letnimi

Scenariusz zajęć z dziećmi 5 – 6 letnimi

Do hospitacji diagnozującej

Nauczyciel prowadzący: Jolanta Bachowska

Temat: Bociany i żaby

Cel: Poznawanie wybranych środowisk przyrodniczych – łąka. 

       Charakterystyczne zwierzęta – bocian, żaba.

Cele operacyjne:

-         dziecko zna kolejne etapy rozwoju oraz sposób odżywiania żaby

-         zna zwyczaje oraz sposób odżywiania bocianów

-         określa liczbę elementów zbiorów

-         dodaje w zakresie 8 /6-latki/

-         reaguje ruchem na sygnał

-         rozpoznaje piosenkę po melodii

-         tworzy kompozycję z kół – origami – żaba

Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, ilustracja, test obrazkowy, liczmany – bociany i żaby, lizaczki z cyframi, kaseta z piosenkami, koła do origami

PRZEBIEG ZAJĘĆ

 

Sytuacja edukacyjna

Cele operacyjne

Środki dydaktyczne

1.

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

7.

 

 

 

 

8.

 

 

9.

-         Zagadki „bocian i żaba”

 

-  Rozmowa:

-   gdzie mieszkają bociany i 

     żaby

-    czy bociany mieszkają u nas cały rok

-   gdzie i kiedy odlatują

-   kiedy wracają

-   co robią po powrocie

-   czym się odżywiają

-   czym się odżywiają żaby

-   skąd biorą się małe żabki

 

 

-   Układanie historyjki

Obrazkowej – żaba

 

- Zagadki muzyczne:

-    piosenki: żabki i bociek

-    dzieci reagują ruchem na melodię piosenek

 

-  Test obrazkowy

 

 

-     Zabawa w formie opowieści ruchowej „bociany i żaby”

 

- zadania z liczmanami

„na łące”, przeliczanie elementów, dodawanie w zakresie 8

 

 

-         „Żaba” wykonywanie techniką origami

 

-         Wycieczka – obserwowanie bocianiego gniazda i na łąkę

 

 

Dziecko:

-     rozwiązuje zagadki

 

-     zna zwyczaje i sposób odżywiania bocianów

 

-     odpowiada na pytania nauczyciela

 

 

 

-     zna sposób odżywiania i kolejne etapy rozwoju żaby

 

 

 

-     układa historyjkę obrazkową

 

 

-    rozpoznaje piosenkę po fragmencie melodii

 

-         rozwiązuje test obrazkowy, wpisuje odpowiednie cyfry oznaczające kolejne etapy rozwoju żaby

 

 

 

 

 

 

 

 

-         przelicza i określa liczbę elementów zbioru

-         dodaje w zakresie 8

 

 

-  tworzy kompozycję z kół 

   „żaba”

 

-         uczestniczy w wycieczce, obserwuje zwierzęta w ich naturalnym środowisku

 

 

 

 

Ilustracja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Historyjka obrazkowa

 

 

Kaseta z nagraniami

 

Testy obrazkowe dla wszystkich dzieci

 

 

 

 

Liczmany, lizaczki z cyframi

 

 

Koła z papieru kolorowego

 

ZAGADKI

Ma czerwone nogi, chociaż nie zmarzł wcale

Chce zielony przysmak w mokrej trawie znaleźć

Ale przysmak skacze, w stawie sobie pływa

Co to jest za pan i jak się nazywa?

 

Co to za kulki czarne błyszczące

Kręcą się w wodzie nagrzanej słońcem

Patrzcie, niektóre już mają łapki

Wkrótce wyrosną z nich małe żabki

 

Pływa w wodzie jak ryba

Oprócz tego jest znana

Że zasypia na zimę

I nie lubi bociana

 

ARKUSZ DIAGNOSTYCZNY

 

Określający poziom rozwoju kompetencji dzieci w zakresie:

Poznawanie wybranych środowisk przyrodniczych oraz kształtowanie pojęć matematycznych

STANDARDY

A - zna sposób odżywiania i kolejne etapy rozwoju żaby

B - zna zwyczaje i sposób odżywiania  bocianów

C - określa liczbę elementów zbioru

D - reaguje ruchem na umówiony sygnał

E - rozpoznaje piosenkę po melodii

F - tworzy kompozycję z kół – żaba

G - dodaje w zakresie 8

WSKAŹNIKI

1.     Potrafi zawsze

2.     potrafi w wybranych sytuacjach

3.     ma trudności

 

lp

Imię i nazwisko

A

B

C

D

E

F

G

1

 ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin