SCENARIUSZ ZAJĘĆ
DATA: 09.03.2009
GRUPA: I
TEMAT KOMPLEKSOWY: „ZWIERZĘTA NA WSI”
TEMAT DNIA: „PTAKI Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA”
PODSTAWA PROGRAMOWA: Budzenie zaciekawienia otaczającym światem poprzez prowokowanie pytań i dostarczanie radości odkrywania
1. Opracowanie wzoru graficznego piosenki pt. „Kurki trzy”,
2. Estetyczne wykonanie kurki na piklu.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Zapoznanie z ptakami żyjącymi na wiejskim podwórku,
2. Rozwijanie umiejętności omawiania treści piosenki,
3. Kształtowanie umiejętności odtwarzania ruchem treści piosenki,
4. Doskonalenie koncentracji,
5. Rozwijanie zdolności manualnych
METODA:
- Elementy metody Pedagogiki Zabawy,
- Metoda Dobrego Startu.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
L.p.
SYTUACJA EDUKACYJNA
CEL OPERACYJNY
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
1.
Powitanie: Zabawa na dobry początek „Witaj … jak się masz” do melodii piosenki „Panie Janie”
Integruje się z treścią powitania
2.
Wprowadzenie w temat zajęć:
Słuchanie odgłosów ptaków z wiejskiego podwórka. Rozpoznawanie ptaków.
Odgaduje zagadki słuchowe
Nagranie CD
3.
Ćwiczenia orientacji w schemacie ciała i przestrzeni.
Zabawa „Kurki dzióbią ziarenka”. Dzieci poruszają się wg sugestii nauczyciela (w prawo, w lewo, do przodu, do tyłu)
Orientuje się w schemacie swojego ciała.
Orientuje się w przestrzeni.
Kulki bibuły
4.
Wysłuchanie piosenki pt. „Kurki trzy”
Słucha z zaciekawieniem piosenki
5.
Omówienie treści piosenki. Wyjaśnienie trudnych słów. Rozmowa na temat piosenki.
- Ile kurek wyszło w pole?,
- Jak szły kurki?,
- Co robiła trzecia kurka?
Wypowiada się na zaproponowany temat.
Czeka na swoją kolej podczas wypowiedzi.
Ilustracja do piosenki „Kurki trzy”
6.
Ćwiczenia oddechowe „Ptasie piórka”
Reguluje siłę wdechu i wydechu
Piórka
7.
Ćwiczenia ruchowe. Ilustrowanie ruchem treści piosenki pt. „Kurki trzy”
Ilustruje ruchem treść piosenki
8.
Ćwiczenie ruchowo - słuchowe
Dzieci naśladują odgłosy kurek zgodnie z rytmem piosenki.
Nadaje odpowiedni rytm wypowiadanym przez siebie sylabą
9.
Demonstracja dużego wzoru piosenki.
Kreślenie przez chętne dzieci po wzorze
Poznaje kolejność ruchów podczas pisania wzoru piosenki
Duża kurka, Nagranie CD
10.
Polisensoryczne uczenie się wzoru piosenki:
- Wodzenie palcem po wzorze piosenki i jednoczesne śpiewanie piosenki,
- Rysowanie wzoru piosenki na tackach z kaszą,
- Reprodukowanie wzoru piosenki na plecach kolegi
- Rysowanie wzoru piosenki na kartach pracy
-
Poznaje wzór piosenki poprzez wodzenie palcem po różnych fakturach.
Reprodukuje wzór piosenki z jednoczesnym śpiewaniem piosenki
Nagranie CD, indywidualne wzory piosenki, tacki z kaszą manną, karty pracy
11.
Zabawa konstrukcyjna – „Kurnik”- 3 latki
Łączy elementy w całość
Klocki plastikowe
12.
Wykonanie kurki na piklu. Przestrzeganie zasad BHP podczas pracy z pędzlem
Estetycznie wykonuje prace plastyczną
Emblematy kurek, patyczek od szaszłyków, piórka, bibuła, pisak
13.
Porządkowanie miejsca pracy
Sprząta miejsce swojej pracy
14.
Prezentacja wykonanych kurek. Próby samooceny
Odczuwa zadowolenie z efektów własnej pracy
Wykonane pojemniki na śmieci
5
crazy_amazon