KONSTRUKTYWIZM.doc

(59 KB) Pobierz
NLP

KONSTRUKTYWIZM

 

ü      Czym jest konstruktywizm?

 

Konstruktywizm jest filozofią nauczania bazującą na założeniu, że refleksja nad naszym doświadczeniem jest doskonałym punktem wyjścia do własnego rozumienia świata.

 

·         Każdy z nas tworzy własne "reguły" i "umysłowe modele", które staramy się stosować, aby lepiej zrozumieć nasze doświadczenia w poznawaniu otaczającego nas świata.

·         Uczenie się to proces, który pozwala na dostosowanie się naszych umysłowych modeli do nowych doświadczeń.

 

ü      Skąd wywodzi się konstruktywizm?

 

FILOZOFIA: metastanowisko; celem działalności konstruktywisty jest swoista pojęciowa konstrukcja, często przybierająca postać systemu filozoficznego, gdzie poszczególne tezy wyprowadzane są jako nieuchronne konsekwencje niewielkiej liczby najogólniejszych zasad (aksjomatów), do których dopasować należy badany przez ich pryzmat świat.

PSYCHOLOGIA: podejście poznawcze (psychologia poznawcza i kognitywistyka); zakłada, że kluczową zdolnością systemu poznawczego jest symboliczne reprezentowanie różnych aspektów rzeczywistości; pogląd- NURT, że umysł w sposób aktywny tworzy "wewnętrzne" odzwierciedlenie "zewnętrznych" obiektów, określa się jako konstruktywizm.

NEUROBIOLOGIA: jest to neurobiologiczna teoria funkcjonowania mózgu; umysł pośredniczy między zewnętrznym światem a indywidualnym doświadczeniem; umysł nie jest logicznym kalkulatorem. Umysł to proces nadawania doświadczeniu znaczenia- takie ujęcie łączy sie z teorią uczenia się .

 

[PEDAGOGICZNA] TEORIA UCZENIA SIĘ: nurt w teorii wiedzy i uczenia się; uczący się aktywnie konstruuje własną wiedzę, a nie przyswaja jej jako przekazanej przez nauczycieli, gdyż ludzie nie są

_

rejestratorami informacji ale budowniczymi struktur własnej wiedzy; konstruktywistyczna perspektywa uczenia się ujmuje wiedzę jako formę umysłowej reprezentacji, jako konstrukcję umysłu ludzkiego.

Innymi słowy, wiedza nie istnieje niezależnie od "tego, kto wie".

 

 

ü      Cele konstruktywizmu (a raczej założenia):

· wiedza nie jest „poza nami” i nie czeka, aby być odkrytą, rzeczywistość nie istnieje oddzielnie od

obserwatora, jest to jaka jedność; to obserwator tworzy znaczenie tego, co widzi a dalej wiedzę o tym co widzi, a jeszcze dalej świat w którym żyje

· opierając się na współczesnej psychologii, filozofii i antropologii, teoria ta opisuje wiedzę jako

czasowo zdeterminowaną, rozwojową, wewnętrznie konstruowaną, kulturowo i społecznie uwarunkowaną, a nawet jako subiektywną kategorię;

· wiedza jest konstrukcją zbudowaną przez podmiot poznający, ale jest ona także konstruowana społecznie,

· wiedza nie składa się wyłącznie z faktów, zasad i teorii wyprowadzanych z obserwacji zjawisk i zdarzeń; wiedza to także zdolność wykorzystywania informacji w racjonalny sposób; wiedza

to także uczucia i interpretacje; wiedza to  nieustanna interpretacja znaczenia

zdarzeń i zjawisk.

· uczenie się z takiej perspektywy jest samoregulacyjnym procesem zmagania się

_

z konfliktem między istniejącymi, osobistymi modelami świata a docierającymi informacjami z zewnątrz;

· uczenie się to proces konstruowania nowych modeli i reprezentacji świata za pomocą_ narzędzi kulturowych i symboli; jest to proces nieustannego negocjowania znaczeń, poprzez uczenie się i pracę w grupie oraz dyskurs (Lloyd, 1995; Lewis, 1996);

· w konstruktywizmie zakłada się nieco odmienne rozumienie środowiska uczenia się_: środowisko to także wszystko to, co uczestniczy w konstruowaniu nowej wiedzy o świecie, to wiedza uprzednia, styl poznawczy uczącego się, a także relacje między uczącym się a przedmiotem poznawania

 

ü      Zastosowanie praktyczne:

 

 

 

o        Gdzie można stosować konstruktywizm?

Nauczanie, nowoczesne strategie i metody kształcenia; z założeń konstruktywizmu czerpie coaching, NLP, mindmapping, trening asertywności, strategie rozwoju osobowości, wykorzystywany podczas szkoleń, w architekturze i planowaniu przestrzennym, kształceniu artystycznym, strategie biznesowe, planowanie w biznesie, w korporacjach- przy planowaniu rozwoju firmy, w reklamie, w psychologii i terapie psycho i pedagog., logopedia, kształcenie nauczycieli, psychologów, menagerów, itp., resocjalizacja- terapia.

 

 

o        Do czego można stosować NLP?

1. Edukacja

Konstruktywizm jest tym nurtem, który pozwala wprowadzić do sali dydaktycznej atmosferę poznawania, wątpienia, atmosferę dążenia do własnych odkryć a w konsekwencji do niezależności poznawczej. Przede wszystkim jednak może przyczynić się do świadomego uczenia się, bo świadome uczenie się może się wyłonić tylko z aktywności czyli wykonywania.

 

Program: Konstruktywizm domaga się eliminacji standaryzowanego programu zajęć. Zamiast, tego promuje stosowanie programów zajęć przystosowanych do poziomu studentów. Nauczanie odbywa się poprzez rozwiązywanie problemów

 

Nauczanie: Nauczyciele konstruktywiści skupiają się na poszukiwaniu związków między faktami, które studentom ułatwiają nowe, lepsze zrozumienie. Nauczyciele uczą studentów ich własnej strategii do tworzenia i zadawania pytań i na podstawie otrzymanej odpowiedzi zachęcają ich do analizowania, interpretacji i przewidywania informacji (wniosków). Nauczyciele są otwarci na trudne pytania i promują szeroki dialog pomiędzy studentami.

 

Ocenianie: Konstruktywizm domaga się eliminacji stopni i standaryzowanych testów. Zamiast tego proponuje oszacowanie (opis) osiąganych przez studentów postępów w procesie kształcenia, z uwzględnieniem w tym procesie większej roli studentów.

 

 

2. Terapia psychologiczna, pedagogiczna, logopedyczna:

Strategie rozwoju osobistego

Leczenie lęków, fobii

Leczenie zaburzeń psychologicznych

Terapia walki ze stresem

Trening asertywności

Budowanie samoświadomości i poczucia własnej wartości

Zaburzenia mowy

 

3.Edukacja nauczycieli, pedagogów, psychologów

Wiedza na temat zasad budowania reprezentacji i dostosowanie do technik przekazywania wiedzy w myśl zasad konstruktywizmu; budowanie planów zajęć (sesji lub terapii) w oparciu o zasady reprezentacji, stosowanie różnorodnych technik i modeli nauczania lub terapii, nakierowanie na wiedzę nie tylko fachową, ale takżę na wykorzystanie wiedzy i komunikacji z uczniem/ klientem/ osobą poddającą się terapii.

 

4. Biznes.

 

5. Treningi, kursy itp.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin