TEST DIAGNOZUJACY.doc

(63 KB) Pobierz
1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TEST DIAGNOZUJĄCY

Z JĘZYKA POLSKIEGO (KSZTAŁCENIE JĘZYKOWE)

DLA KLASY I GIMNAZJUM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opracowała:

Anna Krzak

II rok filologia polska lic.


1. Przeczytaj uważnie podany fragment i odpowiedz na pytania zawarte pod tekstem.

 

- Wie pani - mówiła Ania z ufnością - mam zamiar cieszyć się tą przejażdżką. Wiem z doświadczenia, że prawie zawsze można się z czegoś cieszyć, jeśli się tego mocno pragnie. Tylko należy pragnąć naprawdę mocno. Więc jadąc nie będę myślała o tym, że mam wrócić do Domu Sierot. Będę myślała jedynie o przejażdżce. O, niechże pani spojrzy! Zakwitła wczesna dzika różyczka! Czy nie cudna? Czy pani nie uważa, że byłoby przyjemnie być różą? Gdyby też róże mogły mówić... Jestem pewna, że opowiadałyby najmilsze rzeczy. A czy barwa czerwona nie jest najpiękniejsza w świecie? Lubię ją nade wszystko, lecz nie mogę tak się ubrać. Osoby rude nie powinny przecież ubierać się na czerwono... nawet w wyobraźni. Czy pani przypadkiem nie słyszała o tym, że ktoś w dzieciństwie miał rude włosy, które zmieniły barwę, gdy dorósł?
- Nie, nie mogę sobie tego przypomnieć - odpowiedziała bezlitośnie Maryla. - Co się zaś ciebie tyczy, nie przypuszczam; aby taka zmiana była możliwa.
Ania westchnęła.
- Znowu jedna nadzieja pogrzebana... Życie moje jest prawdziwym cmentarzem nadziei. Przeczytałam kiedyś to zdanie w jednej z książek i odtąd pocieszam się nim, ile razy jestem rozczarowana.
- Nie rozumiem, jak można pocieszyć się czymś takim - rzekła Maryla.
- Przecież wyrazy te brzmią tak romantycznie i uroczo, jak gdybym była bohaterką jakiejś powieści. Szalenie lubię wszystko, co romantyczne, a cmentarz pogrzebanych nadziei jest chyba czymś najbardziej romantycznym, co sobie można wyobrazić... Prawie jestem rada, iż go posiadam. Czy będziemy jechały przez Jezioro Lśniących Wód?
- Nie przejeżdżamy przez staw Barrych, bo zapewne o nim mówisz. Pojedziemy do Białych Piasków wybrzeżem morskim.
- Wybrzeże morskie! Ślicznie brzmi - rzekła Ania zamyślona. - Ciekawam, czy jest równie piękne jak jego nazwa. Gdy pani powiedziała "wybrzeże morskie", od razu zobaczyłam je w wyobraźni! Białe Piaski to także ładna nazwa! Ale nie taka ładna jak Avonlea. Avonlea brzmi cudnie, zupełnie jak muzyka! Jak daleko do Białych Piasków?
- Pięć mil. Wobec tego, że będziesz zapewne bezustannie mówiła, mów przynajmniej do rzeczy i opowiedz mi wszystko, co wiesz o sobie.
- O, to, co wiem o sobie, nie jest naprawdę godne opowiadania - rzekła Ania żywo. - Lecz gdyby mi pani pozwoliła opowiedzieć to wszystko, co sobie wyobrażam, bez wątpienia zajęłoby to panią daleko więcej.
- Dziękuję bardzo! Żadnych bajek z wyobraźni! Trzymaj się ściśle faktów. Zacznij od początku. Gdzie się urodziłaś i ile masz lat?
- W marcu skończyłam jedenaście - rzekła Ania z westchnieniem pełnym rezygnacji, godząc się na owe "ścisłe fakty". - Na świat przyszłam w Bolingbroke, w Nowej Szkocji. Ojciec mój nazywał się Water Shirley i był nauczycielem w tamtejszym liceum. Matka nazywała się Berta. Czy Berta i Walter to nie ładne imiona? Ja się tak bardzo cieszę, że rodzice moi mieli piękne imiona. Przecież to byłoby okropne, gdyby mój ojciec nazywał się... powiedzmy, na przykład Jedediah?
- Sądzę, że to wszystko jedno, jak się kto nazywa. Chodzi jedynie o to, jaki ma charakter - wtrąciła Maryla, uważając za odpowiednie wystąpić z morałem.
- Ha, nie wiem - odrzekła Ania w zamyśleniu. - Co prawda, czytałam kiedyś, że jeśliby nawet róża miała inne imię, pachniałaby równie rozkosznie, ale trudno mi w to uwierzyć. Sądzę, że nie byłaby tak wspaniała, gdyby się nazywała ostem lub kapustą. Pewnie, że mój ojciec byłby równie miłym człowiekiem, gdyby się nazywał Jedediah... ale byłoby mu z tym ciężko. Matka moja była także nauczycielką w liceum, ale kiedy wyszła za mąż za mego ojca, rzuciła posadę. Zamieszkali w maleńkim, żółtym domku w Bolingbroke. Nigdy nie widziałam tego domku, lecz wyobrażałam go sobie po tysiąc razy. Wokoło okna wiły się niewątpliwie powoje, ganeczek otoczony był bzem, a na trawniku rosły konwalie. W tym właśnie domku się urodziłam. Pani Thomas mówiła, że byłam najszkaradniejszym dzieckiem, jakie kiedykolwiek widziała. Sama skóra i kości, no i oczy. Ale podobno matka moja twierdziła, że byłam nieskończenie piękna. Myślę, że chyba matka umie lepiej osądzić niż biedna posługaczka, która przychodzi do szorowania. W każdym razie jestem zadowolona, że się matce podobałam, byłoby mi bardzo ciężko, gdybym wiedziała, że doznała rozczarowania z mego powodu, bo wkrótce potem umarła. W trzy miesiące po moim urodzeniu umarła na febrę. Jakże żałuję, że nie żyła przynajmniej tak długo, bym mogła wołać na nią "mamo"! Tak to musi być miło mówić "mamo"! Ojciec umarł w cztery dni po niej, także na febrę. Odtąd nie miałam już rodziców i jak pani Thomas opowiadała, ludzie łamali sobie głowy, co ze mną począć. Widzi pani, już wtedy nikt mnie nie chciał. Taki widocznie mój los...
 

 

 

(fragment powieści Lucy Maud Montgomery Ania z Zielonego Wzgórza)

 

 

·         Jaki tytuł nadał(a)byś podanemu fragmentowi?

 

.......................................................................................................................................................

 

·         Spróbuj sformułować trzy pytania do tekstu.

 

1.

2.

3.

 

·         Opisz w kilku zdaniach główną bohaterkę powieści na postawie zamieszczonego fragmentu. Pamiętaj o wyglądzie oraz cechach charakteru.

 

..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

2.      Szukając informacji na temat innego określenia wyrazu POSADA (które może zastąpić podane), skorzystasz ze słownika (zaznacz jedną odpowiedź):

 

a)      frazeologicznego

b)     ortograficznego

c)      synonimów

d)     wyrazów obcych

 

 

3. Rozpoznaj typ zdania (pojedyncze czy złożone), narysuj wykres i scharakteryzuj części składowe.

 

 

Życie moje jest prawdziwym cmentarzem nadziei.

 


4. Rozpoznaj formy przypadków:

 

(trzymaj się) faktów – dopełniacz

(łamali) głowy –

(rzuciła) posadę –

(opowiadała) o dzieciach

(myślałam) o przejażdżce –

 

5. Wstaw w odpowiednie miejsca właściwe znaki interpunkcyjne.

Pamiętaj, że po kropce piszemy wielką literą.

 

Ania zamilkła przyglądając się z zachwytem wybrzeżu Maryla nie stawiała więcej pytań w roztargnieniu trzymała lejce podczas gdy rozmaite myśli krążyły jej po głowie.

 

6. Uzupełnij puste miejsca, wpisując u lub ó, ż lub rz oraz zapisz jedną z reguł ortograficznych z jakiej skorzystałeś.

 

 

Pewnego razu, kiedy mieszkałam w Marysville, pan Thomas wynajął specjalny w...z i pojechaliśmy na cały dzień nad mo...e o kilka mil dalej. Cieszyłam się każdą chwilą owego dnia, pomimo że musiałam pilnować dzieci. Wspomnieniami tej wycieczki ...yłam długo, długo... Ale to wybrze...e jest piękniejsze od wybrze...a Marysville. A czy mewy nie są c...dne? Czy pani nie chciałaby być mewą? Ja chciałabym bardzo... gdybym nie była człowiekiem, roz...mie się. Jak...e musi być miło zb...dzić się o czerwonym wschodzie słońca, ...eglować dzień cały w błękitnych przestwo...ach ponad mo...ami! A wieczorem wrócić do domu. Do własnego gniazda! Ach, jak dobrze mogę to sobie wyobrazić!... Cóż to za olbrzymi dom tam przed nami?

 

REGUŁA:........................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

7. Uzupełnij tabelkę, korzystając z wyrazów w ramce:

 

skóra        ściśle          umarł          widzi           moja           ciężko           lecz             doznałam           febra           trzy        więcej         czwarty         rzuciła

 

 

 

 

rzeczownik

czasownik

przymiotnik

liczebnik

zaimek

przysłówek

spójnik

przyimek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


8. Napisz zaproszenie na bal karnawałowy. Poinformuj gości, że gościem specjalnym będzie Ania z Zielonego Wzgórza.

 

........................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

9. Napisz, czym różni się zaproszenie od gratulacji.

 

............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

 

10. Połącz rozsypane związki frazeologiczne w pary i wyjaśnij znaczenie dwóch z nich.

pola

praca



paniczny

pępek

świata

elizejskie

strach

      syzyfowa

 

 

 

 

 

 

 

 

1)

 

2)

 

 

11. Do podanych wyrazów dopisz wyrazy o znaczeniu przeciwstawnym.

 

nieskończona –

 

pełny –

 

wczesny –

 

więcej –

 

szkaradne –

 

piękny –

12. Razem z Anią jesteś uczestnikiem przejażdżki po Avonlea. Napisz sprawozdanie z tej interesującej wycieczki.

 

............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................

Zgłoś jeśli naruszono regulamin