TOKS NARKOMANIA.doc

(35 KB) Pobierz
NARKOMANIA

NARKOMANIA

 

Narkomania (grec.  narke- odurzenie, mania- szaleństwo) jest to chorobliwy nieprzeparty pociąg do przyjmowania środków odurzających, najbardziej niebezpieczna postać toksykomanii. Powoduje ona najsilniej wyrażone objawy zależności psychicznej i fizycznej, a także objawy abstynencji i szybki zazwyczaj wzrost tolerancji. Jest ona bardzo trudna do wyleczenia. Narkomanię wywołują środki odurzające, które działają depresyjnie na środkowy układ nerwowy, oraz środki euforyzujące i halucynogenne pobudzające  układ nerwowy i sferę psychiczną człowieka. Niebezpieczeństwem w rozwoju narkomanii są substancje o dużej aktywności farmakologicznej, wyodrębnione z roślin odurzających lub otrzymane na drodze częściowej lul całkowitej syntezy, jak morfina, heroina, kokaina, dolantyna, polamidon, LSD i inne.

Opium.Obecnie najbardziej  niebezpiecznym surowcem narkotycznym jest opium oraz niektóre ich pochodne, np. heroina.

By opium nadawało się do palenia poddaje się go specjalnej obróbce- ogrzewa się je, ugniata i ostrożnie praży. W trakcie obróbki następuje znaczny rozkład kodeiny, papaweryny i narceiny oraz częściowo narkotyny. Wyprażone opium ekstrahuje się wodą, sączy i zatęża po czym przez szereg miesięcy poddaje fermentacji. otrzymuje się w ten sposób  aromatyczny i plastyczny produkt zwany „Changu”.  W porównaniu z surowym opium zawiera on znacznie więcej morfiny przy zmniejszonej ilości innych alkaloidów. Po wypaleniu jednej fajki palacz doznaje uczucia przyjemnego nastroju i ciepła zwłaszcza w potylicy. Po następnych fajkach występuje euforia, po czym palacz zapada w sen pełen wspaniałych fantazji. Wystepuje uczucie lekkości, rozkoszy i szczęścia. Oczy widzą wyraźniej, słuch się zaostrza. Po kilku godz. następuje przykre przebudzenie- suchy język, bole w całym ciele, uczucie ciężaru. Częstym następstwem zatrucia są stany depresyjne. Działanie odurzające ”Changu” zalezy od morfiny oraz innych związków zasadowych np. mekonina.

Morfinizm należy do najdawniej spotykanych narkomanii i jest następstwem zatrucia przewlekłego morfiną. Rozwija się zwykle w wyniku stosowania morfiny jako leku przeciwbólowego. Przyczyną szybkiego rozwoju nałogu jest euforyzujące morfiny, uczucie zadowolenia i lekkości. Dość szybko rozwijają się objawy zatrucia przewlekłego i zmiany w charakterze i postawie moralnej. Występują zaburzenia ogólnego samopoczucia, depresja i apatia oraz zaburzenia somatyczne:  utrata łaknienia, wychudzenie, ślinotok, zaparcia, biegunki, białkomocz, powiększenie wątroby. Powieki i spojówki są obrzmiałe, źrenice zwężone. Występują napady gorączki, bóle głowy, katar. W początkowym okresie nałogu pobudzenie płciowe, później impotencja, a u kobiet zanik lub bolesne miesiączkowania.

Heroinizm. Od morfinizmu bardziej bardziej niebezpieczną i szkodliwą narkomanię powoduje heroina (dwuacetylomorfina), w dużych ilościach otrzymywana przez acetylowanie morfiny. Nie jest stosowana w lecznictwie a jej synteza jest prowadzona nielegalnie do celów narkomanii. Heroina jest blisko 6 razy bardziej toksyczna niż morfina, powoduje szybszy rozwój nałogu, większą zależność psychiczną i fizyczną, co wpływa na większe uszkodzenia układu nerwowego i trudniejsze odzwyczajenie. Heroina łatwo wchłania się przez błony śluzowe.

Kokaina nie wywiera działania depresyjnego, działania na ośrodkowy układ nerwowy jak właściwe narkotyki, lecz wpływa pobudzająco i euforyzująco działając bezpośrednio na korę mózgową. Przyjmowanie kokainy przez dłuższy czas powoduje zatrucia przewlekłe, które charakteryzują się zwyrodnieniami psychicznymi, zanikiem ogólnoludzkich kryteriów moralno- etycznych oraz ogólnym wyniszczeniem organizmu. Kokainizm rozwija się w wyniku nadużywania czystej kokainy lub żucia liści koka.

Haszysz jest najstarszym i najbardziej popularnym środkiem odurzającym. Surowcem, z którego przygotowuje się haszysz są konopie indyjskie oraz konopie siewne. Haszysz przy paleniu już w ilości 0,2 g. wywołuje silny stan odurzenia, zaś przy wdychaniu dymów powstających przy jego ogrzewaniu już 0,01 g wywołuje takie samo działanie.

Z haszyszu wyodrębniono szereg substancji: kannabinol, czterohydrokannabinol, kannabidiol i olejek o działaniu uspokajającym. haszysz działa na mózg. Zmysły ulegają przewrażliwieniu, pojawiają się halucynacje. Przy większych dawkach człowiek traci panowanie nad sobą. Odurzenie trwa kilka godzin i kończy się przebudzeniem bez przykrych następstw.. przy częstszym stosowaniu dochodzi do zatrucia przewlekłego, charakteryzującego się ciężkimi uszkodzeniami psychicznymi typu maniakalnego i nieuleczalnego otępienia.

 

 

 

             

Zgłoś jeśli naruszono regulamin