hospitacja szaruga jesienna.docx

(20 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

 

DATA: 07.11.2008

GRUPA: I

TEMAT KOMPLEKSOWY: „JESIENNA SZARUGA”

TEMAT DNIA: „ZA OKNEM SZARO I CHŁODNO”

PODSTAWA PROGRAMOWA: Organizowanie działań umożliwiających poznanie wielowymiarowości człowieka (postrzegam, myślę, czuję, działam)

PRAWA DZIECKA: Prawo do wyrażania swoich uczuć i myśli

CELE GŁÓWNE:

1.       Wywołanie zaciekawienia zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie,

2.       Dostrzeganie szarości na dworze i w najbliższym otoczeniu,

3.       Estetyczne wykonanie dowolną techniką szarego obrazka,

4.       Utrwalenie piosenki „Deszczyk”

CELE SZCZEGÓŁOWE:

1.       Kształtowaniu umiejętności łączenia kolorów,

2.       Rozwijanie umiejętności wyrażania swoich uczuć i myśli,

3.       Kształtowanie sprawności ruchowo - słuchowej,

4.       Rozwijanie zdolności twórczych

METODA:

                     -     Elementy metody P. Dennisona

                     -     Elementy metody Pedagogiki Zabawy,

-          Elementy metody Freneta,

-          Elementy Metody Dobrego Startu

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

L.p.

SYTUACJA EDUKACYJNA

CEL OPERACYJNY

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

1.

Powitanie: Zabawa na dobry początek. Nauczyciel stoi na środku sali w ręku trzymając  parasol i wygłasza treści powitania:

- Witam dzieci , które są dzisiaj wesołe,

- Witam dzieci, które są dzisiaj smutne,

- Witam dzieci, którym podoba się dzisiejsza pogoda,

- Witam dzieci, którym nie podoba się dzisiejsza pogoda.

Dzieci, które czują się powitane wchodzą pod parasol.

Integruje się z treścią powitania

Parasol

2.

Ćwiczenia wstępne wg P. Dennisona:

·         ćwiczenie energetyzujące – picie wody,

·         ruchy naprzemienne

 

Aktywizuje myślenie poprzez ruch

Kubeczki plastikowe,

woda mineralna, Nagranie CD

 

3.

Wprowadzenie w temat zajęć:

Wysłuchanie wiersza E. Szelburg – Zarębiny „Szara godzina” – określenie charakteru wiersza i koloru występującego w wierszu

Słucha z zaciekawieniem treść wiersza

Wiersz E. Szelburg – Zarębiny, szary papier, sylwety do wiersza

4.

Zabawa ruchowa „Jesienne nastroje”

Dzieci biegają po sali na sygnał dźwiękowy zatrzymują się i gestem i mimiką ilustrują nastrój pokazywanych przez nauczyciela obrazków „słońce” i „ciemne chmury i deszcz”

 

Reaguje na sygnał słuchowy.

Wyraża swoją uczucia mimiką i gestem

 

Nagranie CD, ilustracje słońca, chmur i deszczu

5.

Zabawa w parach wg Pedagogiki Zabawy „Czuję się jak…”

Dzieci losują karty z minami dzieci i w parach przedstawiają za pomocą miny i gestu to uczucie. Zadaniem partnera jest odgadnąć co to za uczucie

Wyraża swoje uczucia i emocje mimiką i gestem

Karety z minami dzieci

6.

Wysłuchanie opowiadania pt. „Czarne plus białe może być szare”

Przedstawienie opowiadania za pomocą farb plakatowych: białej i czarnej

 

Wie jak powstaje kolor szary

Kartka A4, farby w kolorze białym i czarnym, pędzel

7.

Uzyskanie szarości poprzez łączenia białego z czarnym

 

Miesza farby uzyskując odcień szarego

Palety, farby w kolorze białym i czarnym, pędzle

8.

Zabawa ruchowa „Złota i szara jesień” do muzyki poważnej.

W zależności od charakteru muzyki tańczą chusty bądź gazety

Ilustruje charakter muzyki ruchem

Nagranie CD, gazety, chusty

9.

„Szary obrazek” – swobodny wybór techniki

 

Samodzielnie wybiera technikę wykonania „szarego obrazka”

Farby, szary papier, szara bibuła, gazety

10.

Porządkowanie miejsca pracy

 

Sprząta miejsce swojej pracy

 

11.

Oglądanie powstałych prac  przy słuchaniu muzyki A. Vivaldiego „Jesień”

Odczuwa zadowolenie z efektów własnej pracy

Pieczywo, ser żółty, szynka, pomidor, rzodkiewka, ogórek, sałata

12.

Zabawa konstrukcyjna „Moje schronienie w deszczowe i pochmurne dni – dom” –

Trzy  latki

 

Łączy elementy w całość

Klocki

13.

Utrwalenie piosenki „Deszczyk” na wzorze polisensorycznym

Wspólne śpiewanie piosenki

Zna słowa i melodie piosenki

Nagranie CD, indywidualne wzory polisensoryczne do piosenki

14.

Zabawa ilustracyjna do piosenki „Deszczyk”

 

Ilustruje piosenkę ruchem

Nagranie CD

15.

Rozmowa nt. „Jakim instrumentem można pokazać deszcz?”

Wypowiada się na zaproponowany temat...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin