Dzemy.doc

(21789 KB) Pobierz
Dżem cytrynowo-pomarańczowy

Delicje śliwkowe z migdałami



Składniki na 5 słoiczków po 250 ml:

80 dag śliwek mirabelek, 30 dag moreli, 50 dag cukru żelującego, 2::1, kwasek cytrynowy do smaku, 1/2 torebki migdałów (w płatkach lub słupkach), 50-60 ml likieru pomarańczowego

 

Owoce opłucz, osacz i przebierz. Przekrój na pół, usuń pestki. Śliwki i morele pokrój na ćwiartki. Włóż do garnka o grubym dnie, zasyp kwaskiem cytryno­wym (1-2 łyżeczki) i cukrem. Dodaj migdały. Garnek ustaw na silnym ogniu i stale mieszając, doprowadź do wrzenia. Następnie zmniejsz płomień i gotuj konfiturę 3 minuty tak, aby tylko „mrugała". Zrób próbę żelowania: kropelka konfitury nałożo­na na zimny spodeczek powinna stężeć po upływie 1 minuty. Jeśli próba wypadnie pomyślnie, do masy domieszaj likier. Gorącą konfiturę przelej do wypa­rzonych słoików. Szczelnie zamknij.

 

Diabelskie ogórki



2,5 kg ogórków gruntowych, 4 łyżki soli, 2 główki czosnku Zalewa: 1 1/2 szkl. Octu, 2 szkl. Wody, 1 szkl. Cukru, 8 łyżek oleju, 2 łyżki chili (płaskie)


Umyte ogórki przekroić na połówki lub jak większe na ćwiartki wzdłuż, posolić, wymieszać i zostawić na całą noc, czyli na 12 - 14 godz. Po tym czasie odlać sok z ogórków, dodać pokrojony w plasterki czosnek. Do soku z ogórków dodać składniki na zalewę, zagotować i gorącą zalewą zalać ogórki z czosnkiem. Tak zostawić na 2 doby, co jakiś czas mieszając, później ogórki poukładać do słoików, zalać zimną zalewą, pozakręcać, słoiki odwracać do góry dnem. Nic się nie pasteryzuje. Zimne wkłada się do słoików zakręca, słoiki układa się do góry dnem, do następnego dnia.

 

Dla smakoszy

 

1 kg pomidorów 3 czerwone cebule 25 dag ostrej papryki 3 ząbki czosnku, 0,1l wytrawnego czerwonego wina, sól, pieprz, cukier

 

Wybrać dojrzałe pomidory, umyć • ce­bule obrać, paprykę umyć • przygoto­wane warzywa ułożyć na blasze, wsta­wić do rozgrzanego piekarnika, piec aż staną się miękkie • zemleć, przetrzeć przez sito, połączyć z winem, obranym i zmiażdżonym w prasce czosnkiem, przyprawić do smaku solą, zmielonym pieprzem i odrobiną cukru • przecierem napełnić małe naczynia (najlepiej jedno­razowego użytku), zamknąć, pasteryzo­wać 20 min, pozostawić w garnku aż ostygną.

 

Domowa Nutella

 


Załączony obrazek
100 g orzechów laskowych /obranych, bez skórek i uprażonych/, 100 g czekolady do wyrobów cukierniczych /włoska "fondente"/, 100 g cukru pudru /wystarczy nawet 80 g, zależy od smaku/, 35 g masła, 150 g mleka

 

Obrane orzechy umieścić na 10 minut w piekarniku /100°/, potem delikatnie pocierając usunąć cienką skórkę /pocierając je miedzy dłońmi/. Zmiksować cukier, potem dodać orzechy i czekoladę, na Konicu masło i mleko. Jeśli jest to blender dzbankowy, umieścić wszystko po z miksowaniu w odpowiednim garnku. Dalej nie ma żadnych informacji poza ta, ze trzeba użyć drewnianej łyżki. Na pewno trzeba uważać, aby całość się nie przypaliła

 

Domowa żurawina

 



200 g cukru wrzucić na ok 250 ml wody zagotować
wrzucić 400 g żurawiny, zamieszać. Zagotować, gotować 10 min.

Ja dodałam ciut octu balsamicznego i kilka ziaren pieprzu

 

 

 

 

 

Domowe mascarpone

 

2 szklanki śmietany 36 %, z 5 kg lodu, 3/4 szklanki maślanki, 1/4 szklanki jogurtu z kulturami bakterii acidofilus


Śmietanę wlewamy do metalowej miski, miskę kładziemy w kąpieli wodnej na średnim ogniu. Mieszamy cały czas aż śmietana osiągnie 195 st F (nie wiem ile to w Celsjuszach) W dużej misce ułożyć lód i trochę wody. Wsadzić do niej tę metalową miskę. Mieszać, aż osiągnie 90 st F. Wyjąc miskę z lodu. Przełożyć do szklanej miski i połączyć z maślanką i jogurtem. Wymieszać. Przykryć i inkubować przez 8 godzin albo dopóki mieszanina nie zgęstnieje. Wsadzić do lodówki na kilka godzin. Mieszanina będzie coraz bardziej gęsta. Na durszlak położyć muślinową ścierkę (myślę ze może być jakaś inna, taka, jakiej baby do sera używają). Wlać do wyściełanego durszlaka miksturę i pozwolić odciekać 4 godziny (aż będzie b. sztywne). Można tez wstawić na odciekanie na noc do lodówki. Potem przełożyć do metalowej miski i trzymać w lodówce, aż do momentu, kiedy będziemy używać. Zużyć w ciągu tygodnia. Wychodzi tego 2 szklanki.

 

Domowe masło orzechowe 

 



300ml mleka, 300g cukru, 120g orzeszków ziemnych, pół kostki miękkiego masła, łyżka kakao, sól.

 

Mleko wymieszajcie z cukrem i gotujcie w garnku z grubym dnem stale mieszając, aż zgęstnieje do konsystencji krówek, na małym ogniu przez jakieś 1,5 godziny. Zmniejszy w tym czasie swoją objętość o ok. połowie, stanie się złociste i pachnące. Ja połowę orzechów zmieliłam na proszek (na bazę masełka), a połowę utłukłam na małe kawałeczki. Jak krówka trochę ostygnie wsypujemy orzechy, dodajemy masło i ubijamy na gładki krem. Solimy do smaku. Dzielimy masę na pół, do jednej dodajemy kakao. Potem przekładamy do słoiczka, na górę kładąc czekoladową, mieszamy kilka razy, żeby powstały kakaowe fale przy ściankach:) Zrobione:) Prawdziwy domowy sneackers: Dla mnie doskonałe z pieczywem Wasa i chrupiąca bagietką:

 

Domowe wermuty

 

Wermut (vermouth) to wino ziołowo-korzenne. Jego nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy piołunu "Wemutkraut", który jest głównym składnikiem mieszanki ziołowej. Jest to wino głównie białe, czasem czerwone, dość mocne (14-18% alkoholu), dość słodkie (ale bywają też wytrawne), o zapachu korzenno-ziołowym. Na wermut nadają się wina niezbyt kwaśne. Ze względu na to, że wino to pachnie głównie korzeniami, można na wermut przeznaczyć nasze niezbyt udane wyroby, co pozwoli zamaskować ich wady... Praca jest dość prosta, trudności może ewentualnie dostarczyć zdobycie niektórych składników ziołowych. Kolejne etapy pracy przedstawiają się następująco:

(1) przygotowanie esencji wermutowej - można np. we Włoszech kupić gotową mieszankę ziołową (i to jest najlepszy sposób) lub przygotować we własnym zakresie jedną z następujących mieszanek:

Mieszanka 1

Mieszanka 2

Mieszanka 3

piołun alpejski 12,5g

piołun alpejski 12g

piołun alpejski 15g

kłącze tataraku 5,0g

skórka pomarańczowa 12g

tysiącznik 5g

korzeń fiołka 3,0g

drapacz lekarski 12g

jałowiec 2g

korzeń arcydzięgla 4,0g

mięta pieprzowa 6g

korzeń goryczki 2g

majeranek 2,5g

korzeń arcydzięgla 2g

drapacz lekarski 2g

kolendra 2,5g

cynamon 8g

cynamon 4g

gałka muszkatołowa 3,0g

korzeń goryczki 5g

gałka muszkatołowa 2g

goździki 1,5g

gałka muszkatołowa 6g

goździki 2g

 

 

imbir 1g

 

 

kłącze tataraku 1g

 

 

skórka pomarańczowa 5g

 

 

skórka cytrynowa 1g

Powyższe mieszanki nadają się na 10-20 litrów wermutu, w zależności jak bardzo ziołowe wino chcemy uzyskać. Surowce rozdrabniamy, wsypujemy do słoika, zalewamy wódką lub mocnym winem, macerujemy 10-20 dni, następnie filtrujemy i dodajemy do odpowiedniej ilości wina. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami mieszanki włoskiej, postępujemy podobnie, patrząc dobrze na opakowanie, co i jak zaleca zrobić producent.

W międzyczasie dostałem maila z przepisem na bardzo prostą esencję wermutową - podaję ją niżej:

Niezłą metodą na wermut jest (proporcje na pół litra zaprawy): należy gotować 5 g mięty i 3 g piołunu wraz ze skórką z jednej pomarańczy w niewielkiej ilości wody przez jakieś 30 minut, odcedzić, dolać drugie tyle spirytusu i odstawić na 6 tygodni. Otrzymaną zaprawę wlewa się w proporcji pół litra zaprawy na 5 litrów wina, czeka się 3-4 miesiące. (nadesłał: Al)

(2) Należy zmieszać nasze nie najlepsze wino z odpowiednią ilością esencji wermutowej, dodać odpowiednią ilość syropu cukrowego (wg własnego gustu), karmelu (jeśli trzeba poprawić kolor wina), spirytusu, by osiągnąć moc wina około 15-17%, odstawić na 3-6 miesięcy.

(3) Po upływie tego czasu, należy wino przefiltrować, butelkować i jest ono gotowe do spożycia.

 

Domowy chrzan

 

1 kg korzeni chrzanu 50 ml octu 10 proc. sól i cukier do smaku

 

Chrzan umyć, osaczyć, oskrobać, utrzeć. 2 szklanki wody zagotować z octem, dodać do smaku trochę soli i cukru. Go­rącą zalewę dodać do chrzanu, wymie­szać, włożyć do słoików, pasteryzować 15-20 min w temp. 90°C. Zamiast octu można użyć 1-2 dag kwasku cytrynowe­go rozpuszczonego w małej ilości wody.

 

Domowy ketchup



2 kg pomidorów, 0,5 kg jabłek, 0,5 kg jarzyn (przewaga marchwi, pietruszka, seler, por - tego malutki kawałek, bo specyficzny zapach i smak, 0,25 kg cebuli, 0,25 kg czerwonej papryki, 0,25 kg cukru - ja zawsze daję dużo mnie, ale to już moje osobiste upodobanie do niewielkich ilości słodkości w przetworach wytrawnych, 0,5 szkl. octu 10%, 1 dag pieprzu (to pół torebki) - tu należy uważać i sypać umiarkowanie wg własnych upodobań, 2 liście laurowe, 3 goździki, 2 łyżki soli, 3 łyżki musztardy

 

Pomidory sparzyć, obrać (nie jest to konieczne, ale w trakcie gotowania skórki zwijają się w kłujące w przełyk wałeczki). Paprykę oczyścić, pokroić w kawałki, jabłka obrać, pozbawić gniazd nasiennych, warzywa oczyścić pokroić w kawałki. Ugotować. Wszystkie składniki zmiksować lub przepuścić przez maszynkę do mięsa, lub przetrzeć przez sito. Dodać pozostałe składniki, gotować na małym ogniu do uzyskania odpowiedniej gęstości, od czasu do czasu mieszając, aby się nie przypaliło. Gorące nakładać do słoików. Zakręcić. Ustawić do góry nogami. po wystygnięciu sprawdzić czy wszystkie słoiki się zapasteryzowały (przy niektórych nakrętkach takie ustawienie nie wystarcza) i ewentualnie zapasteryzować w garnku z wodą  (20 minut gotowania) lub w piekarniku (30 minut w temp. 100 stopni)

 

Domy ocet



1 kg jabłek, 1l przegotowanej wody, 20 dag cukru (lub miodu), skórka razowego chleba

 

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin