Marynowany.doc

(22229 KB) Pobierz
Marynowany ananas

Maliny w cukrze

 

1 kg malin, 75 dag cukru żelującego


Maliny przebierz, przełóż do miski i rozgnieć widelcem. Wymieszaj z cukrem żelującym i miksować tak długo, aż cukier się rozpuści, a na powierzchni utworzy się piana. Do malinowego piure możesz teraz dodać 2 łyżki mocnej nalewki z malin (na spirytusie), co znacznie zwiększy trwałość konfitury. Gotową konfiturę przełóż do umytych i wyparzonych słoików, szczelnie zamknij. Słoiki należy przechowywać w lodówce, bo surowe konfitury szybko się psują.

 

Marmolada cebulowa


Ser roqueford jako przystawka

Z kuchni francuskiej, jako dodatek do steków, pasztetu, foie gras, sera roquefort

20 g masła, 1 łyżka stołowa oleju, 500 g pokrojonej w cienkie plasterki cebuli, 100 g brązowego cukru, 1 łyżka czerwonego octu winnego, 1 łyżka rumu, 4 łyżki soku z czarnych porzeczek, 1/2 łyżeczki soli, 6 łyżek octu balsamicznego

 

W rondlu o grubym dnie rozpuszczam na średnim ogniu masło z olejem. Dorzucam cebulę i smażę, mieszając przez 5 minut. Dodaję cukier, rum, ocet, sok z porzeczek i sól. Mieszam, aż cukier się rozpuści. Zmniejszam ogień i od czasu do czasu mieszając, duszę na minimalnym ogniu przez 1 i ½ godziny, aż cebula będzie miękka i ciemnobrązowa. Pod koniec gotowania dodaję ocet balsamiczny, zagotowuję.

 

Marmolada cebulowa


Marmelade d'oignons, Słodka marmolada cebulowa, przepis i zdjęcia. Dżem z cebuli.

6 porcji

1 kg cebuli, 2 łyżki oliwy, 5 łyżek czerwonego octu winnego, 100g brązowego cukru, Można dodać: musztardę, puree z pomidorów.


Pokroić cebulę i smażyć na oleju do miękkości, podkręcić ogień i dodać czerwony ocet winny i cukier, kontynuować smażenie, mieszając często, aż cebula będzie gęsta i lepiąca się.

 

Marmolada dyniowa

 



1,5 kg dyni, 2 pomarańcze, 1 I wody, 3 cytryny, 10 dag świeżego korzenia imbiru, 1 kg cukru

 

Pomarańcze i cytryny pokrój na półplasterki, usuwając pestki. Imbir obierz i pokrój w zapałkę. Z dyni usuń pestki z miękkim miąższem. Obierz ze skóry i pokrój na duże kawałki. Zetrzyj je na tarce o dużych oczkach. Utartą dynię włóż do rondla, wlej wodę, dodaj kawałki pomarańczy, cytryn i słupki imbiru. Doprowadź do wrze­nia i gotuj 25-30 min (aż skórki cytrusów będą mięk­kie). Dodaj cukier i mieszaj, aż się rozpuści. Na małym ogniu gotuj marmoladę, aż zgęstnieje. Przełóż do wypa­rzonych słoików i zamknij je.

 

Marmolada dyniowo-jabłkowa


Marmolada dyniowo-jabłkowa

70 dag pokrojonej dyni, 1 kg pokrojonych jabłek, sok z 1/2 cytryny, 20 dag cukru

 

Rozgotować w jednym garnku dynię, a w drugim jabłka z sokiem z cytryny. Przełożyć wszystko do szerokiego garnka, wsypać cukier i gotować mieszając, aż odparuje nadmiar płynu. Włożyć do wyparzonych słoiczków, zapasteryzować (20 minut). Dobra i na chleb i do szarlotki.

 

Marmolada jabłkowa


Marmolada jabłkowa

2 szklanki przecieru jabłkowego (ok. 1 kg jabłek), 1 szklanka cukru

 

jabłka obrać, oczyścić z gniazd nasiennych, pokroić, włożyć do garnka. Smażyć stale mieszając do rozgotowania (w razie potrzeby wlać kilka łyżek wody), zmiksować albo przetrzeć przez sito. Przełożyć do czystego garnka, wsypać cukier, dusić na małym ogniu ciągle mieszając, aż zgęstnieje. Przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcić, odstawić do ostygnięcia.

 

Marmolada jabłkowa z cytrusami i morelami



1,5 kg kwaśnych jabłek, 200g suszonych moreli pokrojonych w kostkę, skórka z 1 cytryny, sok z 2 cytryn, skórka i sok z 1 dużej pomarańczy, 3 łyżki jasnego brązowego cukru, 1 łyżeczka mielonego cynamonu

 

Jabłka obieramy i kroimy na plasterki. Wkładamy do dużego garnka, skrapiamy sokiem z cytryny i pomarańczy, posypujemy startą z cytrusów skórką, cukrem i cynamonem. Wrzucamy morele. Dusimy na małym ogniu, aż jabłka i morele zmiękną i zaczną lekko się rozpadać. Marmoladę podzieloną na porcje możemy przechowywać kilka dni w lodówce, zamrozić lub pasteryzować do słoików.

 

Marmolada jabłkowo-cytrynowa


Marmolada jabłkowo-cytrynowa

60 dag obranych i oczyszczonych z gniazd nasiennych jabłek, 1 cytryna, 25 dag cukru

 

Cytrynę umyć, sparzyć, cienko obrać, wycisnąć sok. Skórkę pokroić w paski, zalać wodą i gotować do miękkości. Wodę wylać. Jabłka pokroić, przełożyć do garnka, dodać skórkę, 2 łyżki soku z cytryny i ewentualnie odrobinę wody (jeśli potrzeba), rozgotować, zmiksować. Wsypać cukier, gotować do uzyskania odpowiedniej konsystencji, mieszając. Przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcić, studzić pod kocykiem albo zapasteryzować.

 

Marmolada jabłkowo-pigwowa


Marmolada jabłkowo-pigwowa

50 dag obranych i oczyszczonych z gniazd nasiennych jabłek, 40 dag oczyszczonej z gniazd nasiennych pigwy, 50 dag cukru, 1,5 szklanki wody, szczypta cynamonu

 

Pigwę zalać wodą, rozgotować, przetrzeć przez sito. Jabłka rozgotować, w razie potrzeby podlewając odrobiną wody, zmiksować. Połączyć przecier z pigwy z jabłkami i z cukrem, dodać cynamon, zagotować powoli, smażyć na małym ogniu często mieszając do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Przełożyć do słoiczków, studzić pod kocykiem albo zapasteryzować.

 

Marmolada jabłkowo-śliwkowo-cukiniowa


Marmolada jabłkowo-śliwkowo-cukiniowa

80 dag oczyszczonych jabłek, 40 dag śliwek bez pestek, 40 dag obranej cukinii (bez pestek), 4 łyżki soku z cytryny, 50 dag cukru, spora szczypta cynamonu (ale nie więcej niż 1/4 łyżeczki)

 

Rozgotować jabłka i śliwki z sokiem z cytryny, przestudzić, zmiksować, przetrzeć przez sito (nie mogą zostać skórki). Wymieszać z cukrem, cynamonem i drobno pokrojoną cukinią, gotować pół godziny, aż cukinia zmięknie. Można zmiksować, ale powinny zostać wyczuwalne małe kawałeczki cukinii (zresztą, jak kto lubi może miksować i na gładko). Przełożyć do słoiczków i pod kocyk albo zapasteryzować.

 

Marmolada koniakowo-owocowa

 



70 dag śliwek, 30 dag czarnych porzeczek, 40 dag wiśni, 40 dag brzoskwiń, 20 dag malin, 2 opakowania Cukru żelującego 3:1, 100 ml koniaku


Śliwki i brzoskwinie umyć, wypestkować, pokroić na kawałki, porzeczki umyć, osączyć, oddzielić gałązki, wiśnie umyć, wydrylować, maliny przebrać, owoce wymieszać z cukrem żelującym, mieszając zagotować, wlać koniak, gotować 3 minuty, zdjąć z ognia, mieszać do zaniku piany, gorącą marmoladą napełnić wyparzone słoiki, zamknąć, ustawić na 5 minut do góry dnem.

 

MARMOLADA OWOCOWA

 

1 litr pulpy owocowej, tzn. rozgotowanych i zakonserwowanych w słoikach owoców przetrzeć przez sitko.

(z przetworów owocowych najmniej pracochłonne jest przygotowanie pulpy owocowej (najlepiej z owoców jagodowych) lub warzywnej (np. z pomidorów). Robi się ją bardzo prosto: owoce trzeba rozgotować "na zupę" i wrzące rozlać do czystych, wyparzonych słoików, napełniając je po brzegi. Pokrywkę słoika przetrzeć od środka spirytusem i mocno zakręcić. W zimie najczęściej pulpę zalewa się wodą, zagotowuje, odstawia do wystudzenia i odlewa. Masę owocową wyrzuca się, a kompot po odpowiednim rozcieńczeniu pije no. po obiedzie. Ale nie trzeba go słodzić! Przecier postawić na płytce i podgrzewać 20-30 minut, mieszając by go odparować i zagęścić. Następnie dodać 3 łyżeczki (30g) galaretki owocowej w proszku dobranej smakowo do owoców i 1/2 kostki masła. Marmoladę wymieszać, włożyć do słoika, zakręcić. Przechowywać w lodówce. Używając jak każdy dżem. UWAGA: Dane podane w ramce mogą się zmieniać w zależności od rodzaju owoców, a szczególnie od ich słodkości. Do obliczenia przyjęto marmoladę ze śliwek węgierek. 50 g takich "maślanych" powideł zawiera około 16g węglowodanów

 

Marmolada pomarańczowa



1 kg pomarańczy, 0,5 kg cukru, sok z 1 cytryny, 0,5 l wody, 2 łyżki rumu, 1 łyżeczka cynamonu, torebka żelfixu Dr. Oetkera lub pół torebki dżemixu Delecty.

Wartość kaloryczna: jedna łyżeczka - 60 kcal

 

Pomarańcze dobrze wyszoruj szczoteczką, sparz i wytrzyj do sucha. Obieraczką do warzyw usuń pomarańczową część skórki i pokrój ją w cienkie paseczki. Pozostałą białą skórkę oddziel od reszty owocu i wyrzuć. Pokrój pomarańcze w plastry, usuń pestki i wraz z pokrojonymi skórkami dokładnie wymieszaj z żelfixem. Wymieszaną całość włóż do dużego stalowego lub emaliowanego garnka i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 20 minut. Zdejmij garnek z ognia, dodaj cukier i cynamon. Odstaw do ostygnięcia, a potem ponownie doprowadź do wrzenia i gotuj jeszcze ok. 10 minut, aż masa trochę zgęstnieje. Zdejmij z ognia, dodaj sok z cytryny i rum, wymieszaj. Gorącą marmoladę wlej do wyparzonych słoików i zamknij je. Jeśli chcesz ją szybko zjeść, nie musisz pasteryzować słoików. Nasza rada: marmolada jest doskonała z białym pieczywem i grzankami. Można nią też przekładać ciasta.

 

Marmolada pomidorowa

 

1 kg pomidorów, 3/4 kg gruszek, 1 duże jabłko, 1 cytryna, 0,5 1 wody, cukier, zmielony pieprz, cynamon, goździki, anyżek gwiazdkowaty

 

Owoce umyć, z gruszek wyjąć gniazda nasienne, pokroić, pomidory i cytrynę pokroić. Włożyć do rondla, zalać wodą, gotować ok. 30 min.. Przetrzeć przez sito, zmierzyć, na każde 0,5 l do­dać 40 dag cukru, wymieszać. Przeło­żyć do garnka, dodać przyprawy, do­prowadzić do wrzenia. Smażyć ok. 1 godz. na wolnym ogniu ciągle miesza­jąc. Gdy masa będzie dość gęsta, napeł­nić nagrzane słoiki i zamknąć.

 

Marmolada pomidorowo-pomarańczowa

 


Marmolada pomidorowo-pomarańczowa
70 dag mięsistych pomidorów, 1 mała pomarańcza (15 dag), 20 dag cukru, 1 łyżka soku z limonki (można zastąpić cytryną), 1/5 łyżeczki cynamonu, 1/5 łyżeczki imbiru w proszku

 

Pomidory sparzyć, obrać ze skóry. Środki z pestkami osączyć na sitku, pestki wyrzucić, sok przelać do garnka. Resztę pomidorów pokroić na kawałki, dodać do soku, smażyć do rozgotowania (10 minut). Pomarańczę wyszorować, sparzyć, osuszyć; obrać cienko skórę, pokroić na małe kawałki. Obrać albedo, a miąższ (bez skórek w miarę możliwości) rozdrobnić. Skórkę i miąższ dodać do pomidorów, dusić bez przykrycia pół godziny, mieszając. Zmiksować, przełożyć do szerokiego garnka, dosypać cukier. Smażyć na małym ogniu stale mieszając, aż marmolada zgęstnieje (30-40 minut; jeśli pomidory były bardziej soczyste, czas smażenia może ulec znacznemu przedłużeniu). Pod koniec smażenia dodać sok z limonki, cynamon i imbir, wymieszać. Marmoladę przełożyć do wyparzonych słoików, zakręcić, odstawić do ostygnięcia (można odwrócić do góry dnem i wstawić pod kocyk).

 

Marmolada śliwkowa z migdałami



1,5 kg śliwek, 300 ml wody a masło i cukier w zależności od objętości, 10 dag posiekanych migdałów bez skórki

 

Śliwki umyj, przekrój na pół, usuń pestki. Zalej wodą i gotuj, aż owoce rozgotują się na papkę. Przetrzyj przez sitko i zmierz jej obję­tość - na każde 600 ml przecieru dodaj 45 dag cukru i 25 dag masła. Podgrzej masę śliwkową, dodaj masło i cukier, mieszaj na małym ogniu, aż się rozpuszczą, następ­nie zwiększ ogień. Gdy przecier mocno się zagęści, dodaj posiekane migdały i podgrzewaj jeszcze chwi­lę. Gorącą marmoladę przełóż do wyparzonych słoiczków. Zamknij szczel­nie i odwróć do góry dnem.

 

Marmolada śliwkowo-jabłkowa

 


Marmolada śliwkowo-jabłkowa
60 dag śliwek bez pestek, 40 dag obranych i oczyszczonych z gniazd nasiennych kwaskowych jabłek (np. antonówki), 1-1,25 szklanki cukru, 3-4 łyżki wody

 

Do garnka wlać wodę. Śliwki pokroić dość drobno (można obrać ze skóry po zanurzeniu we wrzątku - im mniej dojrzałe śliwki, tym dłużej trzeba trzymać je w wodzie), jabłka pokroić. Owoce przełożyć do garnka, dusić, aż zmiękną, mieszając często. Zmiksować albo przetrzeć przez sito, włożyć do czystego garnka, dodać cukier (ilość cukru dostosować do stopnia dojrzałości owoców) i smażyć na małym ogniu ciągle mieszając. Gdy marmolada zgęstnieje (trwa to co najmniej godzinę, ale można smażyć na raty), przełożyć do wyparzonych słoików, zakręcić i zapasteryzować na sucho (pod kocykiem - można odwrócić do góry nogami).

 

Marmolada wieloowocowa


50 dag Tarniny, 50 dag derenia, 50 dag głogu, 50 dag jabłek, 1 kg cukru.


Owoce przebrać, umyć, usunąć pestki. Jabłka umyć, obrać, pokrajać w ćwiartki lub ósemki, usunąć gniazda nasienne. Wszystkie owoce wymieszać, rozgotować z niewielką ilością wody, przetrzeć przez sito lub zmiksować. Do rondla włożyć przecier owocowy i odparować (gotując) stale mieszając, aby nie przypalił się. Następnie dodać cukier i dalej smażyć (około 20 minut) stale mieszając. Gorącą marmoladę przełożyć do czystych słoików, zamknąć wieczkami, słoiki przykryć kocykiem i powoli ochłodzić. Przechowywać w chłodnym, suchym i zaciemnionym miejscu. Marmolada doskonale smakuje z pieczywem, można z nią piec rogaliki, bułeczki, kruche ciasteczka, smarować roladę biszkoptową, ranty tortowe, pierniki.

 

Marmolada wieloowocowa


Marmolada wieloowocowa

1 kg wypestkowanych śliwek (najlepiej węgierki), 1 kg obranych i oczyszczonych z gniazd nasiennych jabłek (antonówki lub renety), 1 kg obranych i oczyszczonych z gniazd nasiennych gruszek, 1 kg cukru

 

Owoce pokroić, włożyć do dużego garnka, wymieszać, gotować, mieszając od czasu do czasu, aż się rozgotują (w razie potrzeby podlać odrobiną wody). Lekko przestudzić, zmiksować, wsypać cukier, wymieszać. Gotować na małym ogniu, często mieszając, do zgęstnienia marmolady (trwa to niestety ok. 2,5-3 godziny, ale można smażyć na raty. Szybciej zgęstnieje z mniejszej porcji naraz i w szerszym garnku). Gorącą przełożyć do wyparzonych słoików, zakręcić i pod kocyk, żeby powoli stygła albo zapasteryzować na mokro (co kto woli).

 

Marmolada z bananów

 

500 g bardzo dojrzałych bananów, 2 cytryny, 400 g cukru żelującego, 2 łyżki winiaku

 

Banany obrać, rozgnieść z sokiem z cytryn. Wymieszać w garnku z cukrem i zagotować. Ciągle mieszając gotować na słabym ogniu ok. 3 min (do zgęstnienia). Dodać alkohol. Gorącą marmoladę przelać do wypłukanych wrzątkiem słoików typu twist, słoiki natychmiast zakręcić. Wskazówki i uwagi: okres ważności ok. 12 mies. potrzebne są 4 słoiki po 250 ml

 

Marmolada z cytrusów

 

1/2 kg pomarańczy, 1/2 kg gorzkich pomarańczy, 2 duże cytryny, 1 grapefruit (może to być pół na pół cytryn i pomarańczy, improwizuj!), 3 1/2 l wody, ok. 2 kilo 700 gr. cukru.

 

Wyszorować owoce. Przeciąć na ćwiartki, wycisnąć sok. Wydłubać to białe ile się da (N.B. ja osobiście wale całość wrzucić do miksera /robota po wyjęciu pestek), wydłubać pestki. Jeśli kroisz wyduszone owoce ( a nie wrzucasz do robota) - krój cienko na małe kawałeczki /paseczki (potem to kładziesz na chleb!), można to robić obieraczką, ale robot tez niezły. To białe i pestki włożyć do kawałka gazy, zawiązać to w taki mały tobołek ze sznureczkiem.. Wrzucić pokrojone owoce, tobołek, sok, wodę do ogromnego sagana. Gotować to tak pod przykryciem do 2 godzin powoli, aż skorka z owoców jest taka przejrzysta. Wyjąć tobołek, wydusić resztę życia z niego, wyrzucić, swoje zadanie już wykonał. Teraz trzeba zmierzyć to co zostało - na każdy 1 litr tej owocowej mieszanki dodać 1 kg cukru. Wrzucić to wszystko do sagana, mieszając cały czas doprowadzić powoli do wrzenia (jak się zacznie gotować, to cukier powinien już być rozpuszczony). Teraz trzeba to gotować. Jak już będzie sztywne, zostawić na 15 minut, zamieszać (żeby kawałki skorki nie opadły wszystkie na dno), w słoiki i już.

 

Marmolada z gruszek

 


Marmolada z gruszek
2 kg gruszek, 1/2 szklanki białego wytrawnego wina, 3 łyżki soku z cytryny, 1 1/2 szklanki cukru, 1 laska wanilii, przecięta wzdłuż na pół, szczypta cynamonu, 3 plasterki cytryny ze skórką, 2 łyżki brandy

 

Gruszki umyć, obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić i wrzucić do dużego, płaskiego rondla. Dodać białe wino i 2 łyżki soku z cytryny i dusić aż gruszki będą miękkie często mieszając, około 30 minut. Zmiksować, przełożyć z powrotem do rondla, dodać cukier, cynamon, wanilie i plasterki cytryny i smażyć aż masa zgęstnieje do konsystencji gęstego musu. Wyjąć wanilię i plasterki cytryny, dodać pozostałą łyżkę soku z cytryny i brandy, dobrze wymieszać. Nakładać do gorących słoików, natychmiast zakręcać. Pasteryzować w gorącej wodzie przez 15 minut.

 

Marmolada z jabłek z cynamonem


Marmolada z jabłek z cynamonem

2 kg jabłek, 1 kg cukru, 10 cm kory cynamonu, 1 cytryna

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin