Scenariusz zajęć świetlicowych (z elementami logopedii)
Temat:
Czas trwania zajęć: 45 minut
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
̶ wyróżnić i nazwać cechy charakterystyczne owoców i warzyw
̶ wyodrębnić głoskę w nagłosie wyrazów
̶ poprawnie nazwać głoski w nagłosie
̶ kojarzyć głoskę z literą
̶ zaśpiewać piosenkę „Witaminki, witaminki”
̶ namalować wybrane warzywo lub owoc.
Cele wychowawcze:
Dziecko:
̶ rozpoznaje warzywa i owoce
̶ wie jakie znaczenie mają warzywa dla zdrowia
̶ umie współdziałać w grupie podczas pracy i zabawy
Formy pracy:
̶ indywidualna
̶ zespołowa
̶ grupowa
Metody pracy:
̶ werbalne: pogadanka, czytanie wiersza pt.: „Na straganie”, wypowiedzi dzieci, śpiewanie piosenki „Witaminki, witaminki”.
̶ oparte na działaniu: rysowanie i malowanie, zabawa ruchowa.
Środki dydaktyczne: zestawy obrazków z warzywami i owocami, kartony z literami, kredki, karton.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
A) Zajęcia wprowadzające
1. Powitanie dzieci.
2. Dzieci razem z prowadzącym siadają w kole. Prowadzący dyskretnie przekazuje dziecku siedzącemu z prawej strony następującą informację: Warzywa i owoce są bardzo smaczne i zdrowe. Następnie dzieci kolejno podają sobie tę informację, a ostatnie wstaje i wypowiada zdanie jakie on usłyszał. Należy zaznaczyć, aby dzieci wyraźnie przekazywały dane zdanie.
3. Wspólne śpiewanie piosenki „Witaminki, witaminki”.
„Witaminki, witaminki”Spójrzcie na Jasia, co za chudzina, słaby, mizerny, ponura mina, a inny chłopcy silni jak słonie, każdy gra w piłkę lepiej niż Boniek. mówione: dlaczego Jasio wciąż mizernieje, bo to głuptasek, witamin nie je ref.: Witaminki witaminki, dla chłopczyka i dziewczynki, wszyscy mamy dziarskie minki, bo zjadamy witaminki. (bis)Wiśnie i śliwki, ruda marchewka, gruszka, pietruszka i kalarepka, smaczne porzeczki, słodkie maliny, to wszystko właśnie są witaminy. mówione: Kto chce być silny zdrowy jak ryba musi owoce jeść i warzywa
ref.: Witaminki witaminki... (bis)MNIAM! MNIAM!
B) Zajęcia właściwe
Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:
"Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze."
"Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!"
Rzecze na to kalarepka:
"Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!"
Groch po brzuszku rzepę klepie:
"Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?"
"Dzięki, dzięki, panie grochu,
Jakoś żyje się po trochu.
Lecz pietruszka - z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może."
"A to feler" - Westchnął seler.
Burak stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli:
"Mój Buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?"
Burak tylko nos zatyka:
"Niech no pani prędzej zmyka,
Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą."
Naraz słychać głos fasoli:
"Gdzie się pani tu gramoli?!"
"Nie bądź dla mnie taka wielka" - Odpowiada jej brukselka.
"Widzieliście, jaka krewka!" - Zaperzyła się marchewka.
"Niech rozsądzi nas kapusta!"
"Co, kapusta?! Głowa pusta?!"
A kapusta rzecze smutnie:
"Moi drodzy, po co kłótnie,
Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!"
Rozmowa z dziećmi na temat wiersza oraz warzyw tam występujących. Prowadzący pisze na tablicy nazwy warzyw występujących w wierszu, następnie dzieci mówią na jaką głoskę zaczyna się dane warzywo i dobiera od niej inny dowolny wyraz zaczynający się na tą samą głoskę, np. koper – krawat, seler – słoń itd.
Prowadzący opowiada dzieciom historyjkę:
Był sobie kiedyś Pan Warzywko, który przyjaźnił się z 7 głoskami: Z, W, K, A, O R, F. Pewnego razu spotkał głoskę Z, która zaprosiła go na niedzielę na herbatę. Pan Warzywko bardzo się ucieszył i obiecał przyjść. Ale kiedy przyszła niedziela Pan Warzywko zapomniał, która głoska zaprosiła go do siebie. Wymieniał wszystkie imiona, ale nie mógł sobie przypomnieć. Przyszedł do dzieci i poprosił, aby mu pomogły. Pan Warzywko wymieniał ich imiona, a dzieci klaskały, gdy wymówił imię głoski, do której miał się udać z wizytą.
Po opowiedzeniu tej historyjki prowadzący proponuje dzieciom, by pomogły Panu Warzywko i wówczas dzieci klaszczą, gdy usłyszą głoskę Z. Później prowadzący opowiada dzieciom, że Pan Warzywko został zaproszony przez głoskę W do kina, głoskę K do wesołego miasteczka, głoskę A do cyrku, głoskę O na basen, głoskę R w kosmos itd.
Prowadzący dzieli grupę na dwa zespoły. Trzymając karteczki z rysunkami warzyw i owoców (tak, aby nie widziały ich dzieci) opowiada o nich dzieciom. Robi to jednak w taki sposób by nie wymówić nazwy warzywa lub owocu. Na przykład o marchewce mówi tak: jest to warzywo, ma kolor czerwono-pomarańczowy, mama dodaje ją do surówki czy zupy, jest chrupiąca, lubią ją króliki itp. Zadanie zespołów polega na jak najszybszym odgadnięciu o jakie warzywo lub owoc chodzi. Wygrywa ten zespół, który poprawnie odgadnie więcej warzyw i owoców.
Prowadzący czyta zagadki, a dzieci podają prawidłowe odpowiedzi.
Na ogonie złota głowa.
Smaczne pestki w sobie chowa.
(dynia)
Różowo zakwitło wiosną,
Przez lato pięknie urosło.
Jesienią w zadzie dojrzało.
Rumiane, okrągłe, zapachniało.
(jabłko)
Każdy z was odgadnie łatwo tę zagadkę,
Ma bielutki korzeń i zieloną natkę.
(pietruszka)
Rośnie w polu, ma żółte kolby.
(kukurydza)
Najpierw są zielone, granatowe w końcu.
Zerwiesz je dopiero, gdy dojrzeją w słońcu.
(jagody)
Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
A zimą w beczce leży kiszony.
(ogórek)
Jaka to głowa duża, czy mała,
Z zielonych liści składa się cała.
(kapusta, sałata)
Skórka fioletowa, miąższ pod nią złoty.
Smakuje wybornie, wszyscy wiemy o tym.
(śliwka)
Latem wysoko do słonka się wznosi i złotem mieni.
Jesienią, pełen czarnych ziarenek, chyli głowę do ziemi.
(słonecznik)
Czerwieni się ze wstydu.
Dojrzewa na słonku.
Wśród zielonych liści wisi na ogonku.
(wiśnia)
Z wierzchu czerwona, a w środku biała.
Kiedyś ją jadłeś w język cię szczypała.
(rzodkiewka)
7. Malowanie przez dzieci swojego ulubionego warzywa lub owocu.
C) Podsumowanie zajęć
Wspólne podsumowanie zajęć – dyskusja na temat:
Ø Dlaczego należy jeść dużo owoców i warzyw, co zawierają?
Wniosek – Warzywa i owoce zawierają witaminy i sole mineralne, które są niezbędne dla zdrowia człowieka.
Pożegnanie z dziećmi. Zaśpiewanie jeszcze raz piosenki „Witaminki, witaminki”.
Opracowała: Elżbieta Jaros
Załącznik
...
pissi11