IV. PROBLEM GWARANCJI KONSTYTUCJI (wyk. 6,7,8)(1).doc

(285 KB) Pobierz

IV. PROBLEM GWARANCJI KONSTYTUCJI

 

·         Głównym warunkiem funkcjonowania państwa prawnego jest zgodność wszystkich aktów prawnych z aktami wyższego rzędu. Jeśli konstytucja jest najwyższym prawem to zachodzi potrzeba zabezpieczenia zgodności całego prawa z tą konstytucją jako prawem najwyższym.

·         Można zadeklarować nadrzędność konstytucji, jednak sama deklaracja, tak jak w art. 8 ust. 1 nie jest wystarczająca. Nie chodzi tylko o formalne zapewnienie nadrzędności konstytucji, ale chodzi o zagwarantowanie materialne.

·         Dopiero materialne, rzeczywiste, realne stanowienie przez konstytucje podstawy dla całej działalności prawotwórczej państwa może decydować i decyduje o owym rzeczywistym prymacie ustawy zasadniczej w systemie źródeł prawa państwa.

 

1.  Gwarancja konstytucji – ogół rozwiązań i instytucji ustrojowych służących zapewnieniu realizacji norm konstytucyjnych.

 

·         Gwarancje nadrzędności konstytucji mają dwojaki charakter:

 

à    Bezpośredni: tworzone wprost, bezpośrednio, celowo po to, aby zapewnić respekt dla postanowień konstytucji. Takimi gwarancjami są takie instytucje jak: sądownictwo konstytucyjne, odpowiedzialność konstytucyjna, skarga konstytucja.

 

à    Pośredni: gwarancje, dla których funkcja zabezpieczenia nadrzędności konstytucji nie jest funkcją priorytetową, jest tylko jedną z wielu funkcji wypełnianych przez takie gwarancje. Takie instytucje jak:

o       Instytucja kontroli rządu ze strony parlamentu, który kontroluje działalność prawotwórczą rządu.

o       Zasada podziału władzy (art. 10 ust.1-2). Dzięki tej zasadzie organy państwa usytuowane wewnątrz różnych władz mogą się wzajemnie kontrolować z punktu widzenia respektowania ich działalności wzajemnej ustawy zasadniczej.

 

·         Na ten podział nakłada się drugi podział na gwarancje:

à    Materialne: zasady ustroju społeczno-politycznego oraz podstawowe mechanizmy systemu politycznego państwa.

 

à    Formalne: te procedury, instytucje prawne, które zapewniają prawidłowość procesu prawotwórczego. Zwłaszcza zaś systemy prawnej kontroli legalności działań władczych  państwa w stosunku do jednostki.

 

Najważniejsza gwarancja konstytucji: właściwie skonstruowany system kontroli konstytucyjności prawa, ustaw w szczególności.

 

2.   System kontroli konstytucyjności

 

·         Żeby kontrola konstytucyjności prawa była skuteczna trzeba zapewnić istnienie odpowiednich form organizacyjnych, mogą one zależeć od typu państwa, jego stopnia rozwoju.

 

Różne rodzaje kontroli konstytucyjności prawa:

 

1) Jeżeli kryterium wyodrębnienia modelu kontroli będzie moment w którym kontrola jest wykonywana, to możemy wyodrębnić:

 

 

A. KONTROLA PREWENCYJNA (UPRZEDNIA): jest wykonywana:

-        W trakcie procesu ustawodawczego.

-        Najczęściej przy pomocy wewnętrznych pomocniczych organów parlamentukomisje parlamentarne - wśród nich najczęściej komisja ustawodawcza (prac ustawodawczych, spraw konstytucyjnych). Jej głównym zadaniem jest ocena projektu ustawy z punktu widzenia przystawalności do konstytucji. Ponadto taka komisja najczęściej kontroluje projekt ustawy z punktu widzenia poprawności użytych technik legislacyjnych przez projektodawcę.

-        Po uchwaleniu ustawy, ale do czasu jej wejścia w życie.

 

 

-        Najczęściej wykonywana jest przez głowę państwa w zależności od formy rządu. W przypadku monarchii może to być prawo sankcji ustawodawczej. W przypadku państwa republikańskiego może to być prawo veta ustawodawczego bądź też prawo odmowy podpisania czy promulgacji ustawy.

-        W warunkach demokracji współczesnych te uprawnienia egzekutywy stanowią przeciwwagę tejże egzekutywy wobec parlamentu, stąd zaliczamy tę sferę środków równocześnie do środków równoważących wtedy kiedy mamy do czynienia z zasadą podziału władzy.

 

B. KONTROLA NASTĘPCZA (REPRESYJNA)

 

-        Może być sprawowana po wejściu w życiu ustawy (po jej podpisaniu, ogłoszeniu, wejściu w życie).

-        Pojawia się w następstwie podniesienia zarzutu niekonstytucyjności przez uprawniony organ państwa czyli przez podniesienie ekscepcji niekonstytucyjności.

-        Nasza konstytucja przewiduje cały krąg podmiotów, które dysponują takim prawem.

-        Mówimy o 2 rodzajach legitymacji w tym zakresie (art. 191):

   a) ogólnej                                                                                      

   b) szczególnej (szczegółowej)

 

-        Kontrola następcza ma 2 formy (w zależności kto i w jaki sposób podnosi zarzut  niekonstytucyjności).

 

a.  KONTROLA KONKRETNA

 

à    Ma miejsce gdy zgłoszenie zarzutów następuję przy okazji rozpatrywania określonej, konkretnej sprawy w procesie sądowym. Takie zarzuty mogą podnosić tylko strony procesu, a więc ta kontrola nie ma samoistnego charakteru.

à    Typ tej kontroli jest właściwy dla amerykańskiego modelu kontroli konstytucyjności prawa.

à    Jednocześnie w warunkach amerykańskich za sprawę sądową uznaje się tylko taką sprawę w której przeciwstawność interesów stron nie budzi wątpliwości, a spór toczący się przed sądem ma charakter realny, rzeczywisty. 

à    Sąd rozstrzyga kwestie zarzutu niekonstytucyjności, ale orzeczenie sądu nie skutkuje erga omnes czyli nie ma powszechnego skutku. Nie odnosi się do wszystkich podmiotów uczestniczących w obrocie prawnym. Odnosi się tylko do 1 konkretnej sprawy. Nie można wywodzić skutków prawnych w innej sprawie.

 

à    W modelu kontynentalnym (europejskim) skutek orzeczenia w konkretnej sprawie nie odnosi się tylko do uczestników postępowania, ale ma efekt erga omnes i odnosi się do  całego systemu prawnego i obowiązuje wszystkich, którzy podani są działaniu normy prawnej egzystującej w systemie prawnym.

 

à    Kontrola konkretna w polskim systemie prawnym jest wyjątkiem od zasady, właściwie można odnotować 1-2 przypadki takiej kontroli (art.193-procedura pytania prawnego i zbliża się do takiej kontroli instytucja skargi konstytucyjnej – art. 89).

 

à    Charakterystyczne w USA jest to, że kontrola konstytucyjności prawa sprawowana jest przez sądy powszechne. Nie ma wyodrębnionych specjalnych sądów prawa (trybunałów i sądów konstytucyjnych).

 

b.  KONTROLA ABSTRAKCYJNA

 

à    Kontrola dominująca w modelu europejskim.

à    Złożenie zarzutów następuje bez związków z konkretną rozpatrywaną sprawą.

à    Następstwem abstrakcyjnej skargi konstytucyjnej jest doprowadzenie do wydania orzeczenia o zgodności lub sprzeczności danego aktu z konstytucją na wniosek upoważnionych organów i podmiotów przeważnie naczelnych organów państwowych. Np.: wniosek, który kieruje do Trybunału Konstytucyjnego prezydent RP wtedy, kiedy nie chce podpisać ustawy i zanim ją podpisze chce poznać stanowisko Trybunału Konstytucyjnego (art. 122 ust. 3) wówczas orzeczenie trybunału odgrywa skutek powszechny.

 

à    Ta forma kontroli może być sprawowana przez ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin