Scenariusz zajęć z edukacji ekologicznej.
Prowadząca:
Data: 20.04.2010
Grupa wiekowa: 4 – latki
Temat tygodnia: Stop! Zabraniam! Zakazuję! Śmieci w worki się pakuje!
Temat dnia: Dbamy o nasza planetę Ziemię
Cele główne:
- ukazanie niebezpieczeństw zagrażających środowisku przyrodniczemu w wyniku
niewłaściwej gospodarki człowieka,
- uwrażliwienie dzieci na piękno świata przyrody poprzez pogłębianie przeżyć dziecięcych,
Cele operacyjne:
Dziecko:
- uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela;
- wie, jakie niebezpieczeństwa zagrażają środowisku przyrodniczemu;
- wypowiada się na dany temat;
- wie, ze nie należy śmiecić, zrywać roślin, męczyć zwierząt;
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej,
- integruje się z dziećmi tworząc prace plastyczną z różnych materiałów;
- potrafi zaprezentować pracę plastyczną i uzasadnić swój wybór;
Forma: praca z całą grupą, praca indywidualna, praca zespołach;
Metody:, aktywizująca, praktyczna, podająca.
Rodzaje aktywności: werbalna, ruchowa, plastyczna.
Pomoce: „Opowieść Ziemi”- wiersz zaczerpnięty z propozycji rozwiązań metodycznych „Ekologia w przedszkolu”, tamburyn, płyta CD z piosenką „Czysty świat”, kartony, farby, pędzle, obrazki Ziemi uśmiechniętej i smutnej, gazety, duże obręcze, klej, bibuła, obrazki (zwierząt i roślin), śmieci( różne opakowania i pojemniki, kapsle, torby foliowe itp.)
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa powitalna piosenką:
„Wszyscy są witam Was,
dziś dzień Ziemi nadszedł czas,
świętuję Ja, świętuj Ty, raz, dwa, trzy”.
2.Wysłuchanie wiersza pt. „Opowieść Ziemi” (z wykorzystaniem ilustracji)
W dawnych, bardzo dawnych czasach, wciąż się uśmiechałam
żadnych trosk i kłopotów na głowie nie miałam.
Wszystkie drzewa i kwiaty w przyjaźni wielkiej żyły,
świeżymi, pięknymi kolorami moje oczy cieszyły.
Praprzodkowie wasi z przyrodą w zgodzie żyli,
świeżym powietrzem i czystą wodą codziennie cieszyli.
O porządek i czystość na swej planecie dbali.
Odpadki i śmieci w dołki zakopywali.
Przeminęły lata, przybyło więcej ludzi, miast i wiosek.
Wycinano lasy, by budować domy,
aby ludzie w nich mogli przed zimnem się schronić.
Budowano fabryki z wysokimi kominami,
z których nieczystości wylewano do rzek kanałami.
Zatruto mój świat podwodny tymi brudami,
a pozostałe w nim życie patrzy smutnymi oczami.
Z wysokich kominów dym szary kłębami wylatuje,
aż biedny ptak zbłąkany ucieczką ratuje.
Jednak są ludzie, którzy w tym świecie niezbyt dobrze się czują,
gdy po ulicach wśród spalin i hałasu spacerują.
Gdy zabraknie powietrza, wody, roślin na ziemi,
kula ziemska w jedną pustynię się zmieni.
Zginą ryby i ptaki, drzewa, zwierzęta zginą.
Ratujmy więc ziemię póki jeszcze możemy,
bo gdy ją zniszczymy -to sami zginiemy!”
3. Rozmowa kierowana na temat wysłuchanego wiersza, wspólna analiza.
- dlaczego na jednym obrazku Ziemia jest uśmiechnięta ?
- dlaczego na drugim obrazku Ziemia jest taka smutna ?
- kiedy my jesteśmy smutni i dlaczego? itp.
4. Zabawa ruchowa z gazetami:
- spacer
- czytanie
- gniecenie i prostowanie
- podrzucanie
- robienie kul
- rzut do celu (koła)
5. Praca plastyczna w dwóch zespołach:
- pierwszy zespół „Ziemia szczęśliwa, wesoła”
- drugi zespół „Ziemia smutna”
- powierzchnia Ziemi została pomalowana farbami w ranku (zielona i szara)
- naklejanie różnorodnych materiałów
6. Ekspozycja, porównanie dwóch prac, omówienie przez dzieci.
7.Zakończenie zajęć wspólną piosenką: „Czysty świat”.
1
justynakocz