4) Kwiecień.doc

(117 KB) Pobierz

1

Hugona, Tomasza, Grażyny, Teodory

2

Franciszka, Teodozji, Władysława

3

Ryszarda, Sykstusa, Radosława

4

Izydora, Wiesławy, Benedykta

5

Julianny, Wincentego, Ireny

6

Prudencjusza, Wilhelma,

Piotra, Celestyna, Kornelii

7

Jana, Rufina, Donata, Przecława

8

Dionizego, Waltera, Julii, Maksyma, Seweryna

9

Marii, Heliodora, Dymitra, Marcelego

10

Fulberta, Magdaleny, Makarego, Michała

11

Gemmy, Leona, Filipa

12

Juliusza, Zenona, Józefa, Wiktora

13

Marcina, Idy, Przemysława

14

Waleriana, Lamberta, Justyna, Bereniki

15

Anastazji, Damiana, Teodora, Ludwiny

16

Benedykta, Bernadety, Julii, Optata

17

Roberta, Klary, Katarzyny, Rudolfa

18

Ryszarda, Apoloniusza, Franciszka, Bogusławy

19

Leona, Adolfa, Tymona

20

Agnieszki, Marcelina, Mariana, Czesława

21

Anzelma, Apoloniusza, Konrada, Feliksa

22

Agapita, Sotera, Kajusa,

Teodora, Leonii, Łukasza

23

Wojciecha, Gerarda

24

Jerzego, Fidelisa, Roberta, Grzegorza, Horacego

25

Marka, Piotra, Jarosława, Erwiny

26

Kleta, Aureliusza, Marcelina,

Marzeny, Klaudiusza

27

Zyty, Felicji, Jana, Teofila

28

Ludwika, Piotra, Walerii

29

Katarzyny, Hugona, Roberta, Ryty

30

Józefa, Marii, Piusa, Donata, Mariana

 

 

1 kwietnia

HUGON

germ. hugu (huge) - zmysł, rozum, talent.

Św. Hugon, książę, biskup, mnich (1053 - 1132). Pochodził z książęcej rodziny. Po ukończeniu szkoły katedralnej i studiów w Walencji został kanonikiem katedry Mając 27 lat otrzymał sakrę biskupią w Rzymie z rąk papieża Grzegorza VII. Objął biskupstwo w Grenoble, okazując się dojrzałym “tak w cnotach, jak i w sztuce rządzenia”. Wprowadził reformy, porządkujące życie w podległej mu diecezji. Za jego czasów rozkwitło biskupie miasto. Po 45 latach posługi pasterskiej zrealizował pragnienie życia klasztornego. Został kartuzem w zakonie Chartreuse, którego założenie wspomagał jako biskup. Umarł l kwietnia.

W ikonografii św. Hugon przedstawiany jest w stroju biskupim lub w zakonnym habicie. Atrybutem Świętego jest Dzieciątko Jezus w kielichu, łabędź - symbol doskonałości, mądrości, umiejętności odróżniania spraw istotnych od nieistotnych, jaka go cechowała.

 

śwśw. sióstr Agape, Chionii, Ireny, mm. (+ 304),

św. Celsa bpa (+ 1129), św Makarego (+ 830),

bł. Tomasza z Tolentino misjonarza m. w Indiach (+ 1322),

św. Waleryka op. (+ 619),

św. Wenancjusza bpa m. (+ poł. III w.).

 

2 kwietnia

FRANCISZEK (zob. 24 stycznia)

Św. Franciszek z Paoli, pustelnik. Urodził się w 1416 r. Pochodził z ubogiej rodziny w Kalabrii. Mając kilkanaście lat udał się na pustkowie i podjął życie eremity. Jego asceza, gorliwość sprawiły, że zaczęli przybywać do niego uczniowie. Z myślą o nich założył klasztor i nazwał ich “braćmi najmniejszymi” - minimi. Wezwany do Francji przez umierającego Ludwika XI, wywarł na nim i na otoczeniu niezapomniane wrażenie. Został doradcą Karola VIII. Jako asceta wzorował się na doświadczeniach ojców pustyni. Umarł 2 kwietnia 1507 r. w Tours. Beatyfikowany w 1513 r., kanonizowany w 1519. Św. Franciszek (de Paula) jest głównym patronem Królestwa Neapolu, Sycylii, Kalabrii. Za swego opiekuna uznały go m. in. miasta: Tours, Frejus, Turyn, Genua, Neapol. Podanie głosi, że kiedy statek nie chciał zabrać Świętego na Sycylię, gdzie miał założyć nowy klasztor, przepłynął z Italii na tę wyspę na swoim płaszczu. Patron włoskich marynarzy.

 

św. Abundiusza bpa Como (+ 468),

św. Afiana m. (+ pocz. IV w.),

bł. Franciszka Coli kpł. (+ 1875),

bł. Leopolda z Gaiche kpł. zk. (+ 1815),

św. Marii Egipcjanki pokutnicy (+ V w.),

św. Nicecjusza bpa Lyonu (+ 573),

św. Teodozji z Tyru m. (+ pocz. IV w.),

św. Urbana bpa (+ ok. 450),

św. Wiktora bpa Kapui (+ 554)

 

3 kwietnia

RYSZARD (zob. 7 lutego)

Św. Ryszard de Wyche, biskup (1197 - 1253). Po ukończeniu studiów w Oksfordzie swoją wiedzę pogłębiał na uniwersytetach w Paryżu i Bolonii. Miał 38 lat, kiedy wybrano go rektorem uniwersytetu w Oksfordzie. Wkrótce potem został mianowany kanclerzem prymasa Anglii. Po kilku latach przyjął święcenia kapłańskie i został proboszczem. W 1244 r. mianowany biskupem Chichester. Sakrę otrzymał z rąk Innocentego IV. Zajmował jednoznaczne stanowisko w sprawie niezależności Kościoła od władzy świeckiej. Umarł w Dover podczas wizytacji pasterskiej 3 kwietnia.

Ikonografia przedstawia Świętego w stroju biskupim. Trzyma w dłoni kielich - przypominający pewne wydarzenie z jego życia. Według starej opowieści, kiedy św. Ryszard odprawiał Mszę świętą, wypadł mu z ręki kielich, ale konsekrowane wino - Krew Chrystusa - nie wylało się z niego.

 

św. Benedykta zk. (+ 1589),

św. Burgundofary (Fary) dz. ksieni (+ 657),

bł. Gandulfa z Binasco kpł. zk. (+ 1260),

bł. Jana kpł. zk. (+ 1275),

św. Józefa Hymnografa (+ 886),

św. Nicetasa op. (+ 824),

św. Pankracego bpa Toarminy m. (+ I w.),

św. Sykstusa I pp. m. (+ 126),

św. Wulpiana m. (+ III w.).

 

4 kwietnia

IZYDOR

gr. Isidoros; imię bogini egipskiej - Izis-i -doron - dar; “dar Izydy”.

Św. Izydor z Sewilli, biskup, doktor Kościoła. Urodził się około 560 r. w Kartaginie. Pochodził z rodziny, która dała Kościołowi dzieci wyniesione do chwały ołtarzy - św. Leonarda i św. Fulgencjusza, braci św. Izydora, oraz św. Florentynę - ich siostrę. Wychowywał się i kształcił u boku swego starszego brata Leonarda, biskupa Sewilli. Po jego śmierci objął biskupstwo. Podjął wysiłek odnowy Kościoła. Kierował synodami w Sewilli (619), w Toledo (633), które m. in. ułożyły symbol wiary odmawiany w Hiszpanii oraz ujednolicił liturgię. Fundator kościołów, klasztorów, szkół, bibliotek. Zabiegał o podniesienie poziomu intelektualnego i duchowego kleru. Był znakomitym pisarzem. Pozostawił po sobie bogatą spuściznę literacką. Jego największym dziełem jest dwudziestotomowy “Codex etimologiarum” - pierwsza próba naukowej encyklopedii, synteza wiedzy, jaką posiadano za jego czasów. Zapamiętano go jako człowieka wyjątkowego miłosierdzia. Zmarł 4 kwietnia 636 r. Kanonizowany w 1598 r. Innocenty XIII ogłosił go doktorem Kościoła (1722). Jest patronem Hiszpanii, Sewilli.

W ikonografii św. Izydor przedstawiany jest w stroju biskupim. Ma paliusz. Czasami ukazywany jako jeździec na koniu. Jego atrybutem jest miecz.

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin