Haliografia-I Ł.doc

(68 KB) Pobierz

Wybrani święci i błogosławieni

 

Imię

Święto

Życie

Patron

Ikonografia

Idzi, (Egidiusz, Gilles)

01.09

VIII w. Pustelnik w Prowansji (Francja), później opat założonej przez siebie wspólnoty zakonnej.

Patron matek karmiących i osób kulawych

Strzała w kolanieświętego, łania karmiąca go mlekiem w jaskini.

Ignacy Antiocheński

17.10

Uczeń Jana Ewangelisty, biskup Antiochii (Syria), autor siedmiu listów pisanych w drodze na męczeństwo do Rzymu

 

Lwy, święty wśród lwów, spętany łańcuchami.

Ignacy Loyola (Inigo López de Loyola)

31.07

1491-1556. Najpierw rycerz - ranny podczas oblężenia Pamplony nawrócił się pod wpływem lektury żywotów świętych. Po dwóch latach w samotności napisał słynne "Ćwiczenia duchowne", później studia w Salamance i Paryżu. Gromadzi wokół siebie grupę ludzi, która po zatwierdzeniu przez papieża Pawła III stała się Towarzystwem Jezusowym - jezuitami.

Patron rekolekcji i ćwiczeń duchownych

Monogram IHS na piersi świętego lub na księdze.

Izydor z Sewilli

04.04

Ok. 560-636. Ostatni Ojciec Kościoła Zach., Doktor Kościoła, arcybiskup Sewilli, pisarz, twórca pierwszej encyklopedii (20-tomowe "Etymologie"), sam wszechstronnie wykształcony, dbał o wykształcenie duchowieństwa - zakładał szkoły przy każdej katedrze.

 

Pióro i księga, ul pszczeli (symbol elokwencji), często ukazywany jako biskup, u stóp którego klęczy książę

Jacek (Hyacinthus)

17.08

ok. 1183-1257. Urodzony w Kamieniu na Śląsku w rodzie Odrowążów. W Rzymie poznał św. Dominika, wstąpił do jego zakonu i przeszczepił go na grunt polski. Wiele wypraw misyjnych na wschód (m.in. Kijów, Smoleńsk) i do Prus. Cudotwórca, asceta i niestrudzony misjonarz.

 

Często przedstawiany z monstrancją i figurką Matki Boskiej

Jadwiga Królowa

8.06

1374-1399. Córka Ludwika Andegawena, spadkobierczyni tronu polskiego. Koronowana w 1384, dwa lata później (jako 12-letnia dziewczynka!) poślubiła Władysława Jagiełłę. Znana z niezwykłego miłosierdzia, a także troski o studiującą młodzież, dokonała odnowienia Akademii Krakowskiej.

 

 

Jadwiga Śląska a. Trzebnicka

16.10

ok. 1174-1243. Księżna śląska, żona Henryka Pobożnego, znana z dzieł miłosierdzia - ostatnie lata życia w ufundowanym przez siebie klasztorze cystersek w Trzebnicy

Patronka Śląska

W koronie, boso, z obuwiem w rękach, budynek kościoła.

Jakub Młodszy (Mniejszy) Apostoł

03.05

Rybak z Galilei, syn Alfeusza (Kleofasa), pierwszy biskup Jerozolimy, umęczony prawdopodobnie w 62 r. Prawdopodobnie autor nowotestamentalnego Listu Jakuba

 

Drewniany stęp pilśniarza (folusznika); chorągiew; pałka.

Jakub Starszy a. Większy Apostoł

25.07

Zm. śmiercią męczeńską w 44 r. Rybak znad jeziora Genezaret, syn Zebedeusza, starszy brat Jana Ewangelisty; patron pielgrzymów i sieciarzy, czczony zwł. w Hiszpanii (Santiago de Compostela)

 

Sakwa, manierka i kij pielgrzyma, muszla, miecz.

Jan Chrzciciel

29.08, 24.06

Pustelnik i prorok, syn św. Elżbiety, prekursor Mesjasza-Jezusa, (Mt 3, 1-17; Łk 7, 18-35)

Patron misjonarzy i Florencji

Krzyż drewniany i proporzec ze słowami Ecce Agnus Dei, księga, baranek, lilia.

Jan Apostoł i Ewangelista

27.12

Rybak z Galilei, brat Jakuba Starszego, autor 4. Ewangelii, jemu Jezus pod krzyżem powierzył opiekę nad swą Matką. Wg tradycji pośród prześladowania za Domicjana wrzucony do kotła wrzącego oleju - cudownie ocalony. Zmarł ok. 100 r.

 

Kielich z wysuwającym się wężem; smok, kocioł z wrzącą oliwą, otwarta księga, orzeł.

Jan Kanty (z Kęt)

23.12

1390-1473. Kapłan, asceta, pielgrzym, wybitny kaznodzieja, profesor teologii Akademii Krakowskiej,

Patron archidiecezji krakowskiej

Dzban, toga profesorska, buty.

Jan Kapistran (da Capistrano)

23.10

1386-1456. Początkowo prawnik, pod wpływem pobytu w niewoli nawrócił się i wstąpił do franciszkanów-obserwantów (bernardynów), wybitny kaznodzieja, inspirator krucjaty przeciw Turkom. Zaszczepił w Polsce zakon bernardynów.

Patron prawników

Przedstawiany jako franciszkanin wskazujący dłonią na krucyfiks lub ze sztandarem ze znakiem krzyża. Czasem z lancą, depcząc turban.

Jan Nepomucen (Nepomuk, Jan z Pomuk)

16.05

1340-1393. Kapłan, wikariusz generalny kapituły praskiej. Umęczony, gdy odmówił zdradzenia królowi Wieńczysławowi tajemnicy spowiedzi św.

Patron Czech, dobrej spowiedzi i spowiedników

Krzyż. Przedstawiany jako kapłan ubrany w komżę i stułę.

Jan od Krzyża (właśc. Juan de Yepes y Alvarez)

14.12

1542-91. Mistyk, pisarz i poeta, Doktor Kościoła (Doktor Mistyczny). Zniechęcony stanem swego zakonu - karmelitów chciał przejść do Kartuzów. Po spotkaniu ze św. Teresą podjął jednak dzieło reformy zakonu (karmelici bosi).

 

Ukazywany jako karmelita piszący przed krzyżem. Często krzyż znajduje się w niebie i wysyła promienie światła. Czasem obok orzeł, z piórem pisarskim w dziobie.

January

19.09

275- ok. 305. Biskup Benewentu, umęczony podczas prześladowania Dioklecjana. Został rzucony na pożarcie dzikim zwierzętom, które nie chciały go jednak tknąć - ostatecznie został ścięty.

Patron Neapolu

Dwie fiolki z krwią świętego (cud upłynnienia krwi w Neapolu), księga, piec, miecz.

Jan Sarkander

30.05 lub 17.03

1576-1620. Kapłan w Holeszowie na Morawach, obrońca wiary katolickiej przed protestantyzmem. Podczas wojny 30-letniej został oskarżony przez protestantów o zdradę kraju i okrutnie umęczony.

 

 

Jan Chryzostom (Złotousty)

13.09

Ok. 354-407. Pisarz chrześc., ojciec i doktor Kościoła Wsch. Początkowo studiował retorykę, następnie został pustelnikiem. W 386 r. wrócił do Antiochii - wyświęcony na kapłana. Od 398 patriarcha Konstantynopola, wielki kaznodzieja, twórca liturgii Kościoła Wsch. Przez swoją nieustępliwość i surowość napytał sobie wrogów na dworze cesarskim. Skazany na wygnanie - zmarł w drodze.

Patron kaznodziejów.

Mieszek; księga przebita mieczem.

Jerzy

23.04

Kult od V w. - brak pewnych informacji historycznych. Prawdopodobnie był trybunem w legionach cesarza Dioklecjana, zmarł śmiercią męczeńską w Palestynie na przełomie III/IV w.

Patron Anglii, Portugalii, Aragonii, Genui, Stambułu, Niemiec, Wenecji. Patron rycerzy, płatnerzy, pasterzy koni, szpitali, bezpłodnych kobiet, harcerzy. Chroni przed dżumą, trądem, syfilisem i opryszczką.

Rycerz na koniu zabijający włócznią smoka, zbroja, chorągiew. Czasem przedstawiany w scenie męczeństwa (ścięcie mieczem).

Joachim

26.07

Ojciec Maryi Panny, z rodu Judy, mążśw. Anny.

 

Kosz z dwiema turkawkami, księga, jagnię, zakwitający kij.

Joanna d'Arc

30.05

Ok. 1412-31. Dziewica Orleańska , urodzona w rodzinie wieśniaczej w Domremy-la-Pucelle, wizjonerka i bohaterka narodowa Francji.

 

Zbroja, długi proporzec z wizerunkiem Chrystusa, jabłko i lilie królewskie.

Józef

19.03 i 1.05

Mąż (oblubieniec) Panny Marii, opiekun Jezusa, potomek Dawida, "mąż sprawiedliwy", cieśla z Nazaretu

Patron Kościoła powszechnego, Austrii, Węgier, Kanady, Meksyku, Belgii, Peru, Rosji, Wietnamu, misji chińskich, Patron sprawiedliwości społecznej, dobrej śmierci, robotników, cieśli,

Zakwitający kij, przybory ciesielskie: siekiera, piła, wiertło; lilia. Często z Jezusem na ręku.

Juda Tadeusz Apostoł

28.10

Prawdopodobnie brat Jakuba Młodszego, bliski krewny Jezusa. Autor Listu Judy. Według tradycji głosił Ewangelię w Mezopotamii i Persji, zginął śmiercią męczeńską, zabity pałkami.

Patron beznadziejnych przypadków

Pałka, miecz, kij, krzyż, węgielnica ciesielska.

Julian z Antiochii

16.03

Ok. 302-?. Chrześcijanin, senator, umęczony podczas prześladowań Dioklecjana. Jego relikwie przechowywane były w Aleksandrii.

 

Ukazywany w scenie wrzucenia do morza w worku pełnym skorpionów i węży lub prowadzony na wielbłądzie.

Julian Szpitalnik

29.01

Święty legendarny, nie istniał w rzeczywistości (jego życiorys m.in. w Złotej Legendzie Jakuba de Voragine).

Patron podróżnych i gościnności

 

Juliusz

12.04

Zm. 352. Papież od 337, walczący z arianizmem - bronił św. Atanazego przed niesłusznymi oskarżeniami, zwołał kilka synodów antyariańskich

 

 

Katarzyna z Aleksandrii

25.11

Zm. ok. 310. Postać niepewna historycznie. Wg. podania - dziewica królewskiego rodu, oczytana w filozofii, potrafiła przeciwstawić się argumentacji 50 filozofów podczas prześladowania Maksymiana. Odrzuciła względy cesarza i nie chciała zaprzeć się Chrystusa - za co była torturowana na kole, a następnie ścięta.

Patronka filozofów, studentek, bibliotekarzy, kołodziejów, kolejarzy

Miecz, korona, książka, palma, połamane wielkie koło z nożami. Czasem ukazywana w trakcie mistycznych zaślubin z Chrystusem lub nawiedzana przez Chrystusa w więzieniu.

Katarzyna ze Sieny

29.04

1347-80. Tercjarka dominikańska, mistyczka, autorka kilku dzieł mistycznych. Pisała surowe listy do królów i papieża, starając się sprowadzić go do Rzymu z niewoli awiniońskiej....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin