Polska.doc

(2976 KB) Pobierz
Polska

Polska

 

Rzeczpospolita Polska

Flaga

Godło

Flaga Polski

Godło Polski

Położenie Polski

Konstytucja

Rzeczypospolitej Polskiej

Język urzędowy

polski

Język używany

polski

Stolica

Warszawa

Ustrój polityczny

demokratyczny

Typ państwa

republika parlamentarna

Głowa państwa

Prezydent RP
Lech Kaczyński

Szef rządu

Prezes Rady Ministrów
Jarosław Kaczyński

Powierzchnia
 • całkowita

68. na świecie
322 575¹ km²

Liczba ludności
  całkowita (XII 2006)
  gęstość zaludnienia
 narodowości

32. na świecie
38 636 157
123 osób/km²
Polacy 96,7%[1]

Zjednoczenie

części plemion zachodniosłowiańskich (tzw. Plemiona polskie) przez księcia PolanMieszka I z dynastii Piastów
ok. 960

Utworzenie
III Rzeczypospolitej

Zmiana nazwy państwa Polska Rzeczpospolita Ludowa na Rzeczpospolita Polska
29 grudnia 1989

Jednostka monetarna

złoty (PLN, zł)

Strefa czasowa

UTC +1 – zima
UTC+2 – lato

Hymn państwowy

Mazurek Dąbrowskiego
(Grafika:Loudspeaker.png posłuchaj)

Kod ISO 3166

PL

Domena internetowa

.pl

Kod samochodowy

PL

Kod telefoniczny

+48

Mapa Polski

¹ Jest to powierzchnia terytorium Polski, czyli obszaru lądowego (łącznie z wodami śródlądowymi) – 311 889 km², obszaru morskich wód wewnętrznych – 2004 km², oraz morza terytorialnego – 8682 km². Powierzchnia administracyjna Polski – 312 683 km², która jest najczęściej podawana w różnych źródłach, to powierzchnia w granicach administracyjnych województw i poza obszarem lądowym obejmuje część morskich wód wewnętrznych (Zalew Wiślany, Zalew Szczeciński, obszary wód portów) [źródło: GUS].

Położenie Polski w Europie i w Unii Europejskiej.

Położenie Polski w Europie i w Unii Europejskiej.

Polska, Rzeczpospolita Polskapaństwo położone w Europie Środkowej nad Morzem Bałtyckim. Graniczy z Niemcami (na zachodzie), Czechami, Słowacją (na południu), Ukrainą, Białorusią, Litwą (na wschodzie) i Rosją (obwodem kaliningradzkim, na północy), a poprzez granicę morską (granicę wyłącznej strefy ekonomicznej) również z Danią oraz Szwecją.

Jest członkiem Unii Europejskiej, NATO, ONZ, OECD, WTO, Grupy Wyszehradzkiej, Trójkąta Weimarskiego i wielu innych organizacji międzynarodowych.

Pochodzenie nazwy kraju

Nie wiadomo na pewno jakie jest pochodzenie nazwy Polska. Według najbardziej rozpowszechnionej teorii nazwa ta wywodzi się od plemienia Polan, zamieszkującego tereny obecnej Wielkopolski. Słowo Polanie, według jednej z teorii, wywodzi się od słowa plemię – współplemiennik, człowiek związany więzami krwi, mający te same wierzenia. Inna teoria wywodzi słowo polanie od słowa pole, gdyż przypuszcza się, że głównym zajęciem plemienia Polan była uprawa roli, w odróżnieniu od innych plemion np. Wiślan czy Mazowszan, zamieszkujących tereny lesiste. Niektórzy lingwiści twierdzą, że być może jest to związane z pierwotną formą organizacji plemiennej – opola, będącego pewną odmianą ludowładztwa z obieralnym władcą, wspólną własnością ziemi i rodem jako podstawą społeczną.

Istnieje także teoria wyjaśniająca pochodzenie nazwy kraju tym, iż dawno temu ziemia Polan była nazywana ziemią polską, czyli znaczyło to nic innego, jak ziemią polną. W ten sposób powstała nazwa Polska. Rzeczpospolita Polska znaczy to samo co Rzeczpospolita Polna.

W przeszłości używano łacińskich określeń terra Poloniae – ziemia Polska lub Regnum Poloniae. Nazwa Polska zaczęła być używana w odniesieniu do całego państwa w XI w. Ziemie Polan od XIV w. nazywano Staropolską, a później Wielkopolską, a dla kontrastu ziemie południowe – Małopolską.

Inne nazwy Polski (Lechia, perskie Lachistan, litewskie Lenkija) i Polaków (tureckie Lehce, ruskie Lach, węgierskie Lengyel) wywodzi się od nazwy plemienia Lędzian, które, jak się przypuszcza, zamieszkiwało w obecnej południowo-wschodniej części Polski.

Słowo rzeczpospolita oznacza republikę.

Zobacz też: Wikisłownik: nazwa Polska w różnych językach świata.

Historia

Początki państwa polskiego w średniowieczu

Zamek w Będzinie

Zamek w Będzinie

Pierwszym szerzej udokumentowanym historycznie władcą Polski był Mieszko I (wcześniej kroniki wymieniają książęta Polan, z dynastii Piastów), który przyjął chrzest w 966 roku, co w konsekwencji wiązało się z rozpoczęciem zwalczania wierzeń etnicznych Słowian i procesem zapoczątkowanym przez tzw. Chrzest Polski. Pierwszym księciem który został koronowany był Bolesław Chrobry. W czasach Bolesława III Krzywoustego Polska została podzielona na dzielnice między jego potomków. W XIII wieku południowa Polska przeżyła trzy najazdy Mongołów, w pierwszym z których Polacy razem z Niemcami i rycerstwem zachodnioeuropejskim walczyli przeciwko nim, przegrywając Bitwę pod Legnicą w 1241. Najwięcej Polska zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu. Polska musiała się wtedy zmagać z Krzyżakami.

I Rzeczpospolita

I Rzeczpospolita

I Rzeczpospolita

Współczesna n...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin