Ocena istniejących środków bezpieczeństwa w firmie
Po zidentyfikowaniu zagrożeń i ocenie aktualnie istniejących środków bezpieczeństwa w naszej firmie nadal nie mam pewności czy można zaakceptować ryzyko zawodowe. Co dalej mam robić w takiej sytuacji?
Często po zidentyfikowaniu zagrożeń i ocenie istniejących środków bezpieczeństwa okazuje się, że nie ma pewności, czy ryzyko zawodowe można zaakceptować. Oszacowanie, że ryzyko zawodowe jest małe, opiera się zazwyczaj na założeniu niskiego lub bardzo niskiego prawdopodobieństwa wystąpienia wypadku lub choroby zawodowej.
Działania po dokonaniu oceny ryzyka zawodowego
Trzeba pamiętać, że szacunek prawdopodobieństwa jakiegoś zdarzenia jest zawsze bardzo indywidualny! Do takiego szacunku należy mieć ograniczone zaufanie, zwłaszcza jeżeli opiera się on głównie na założeniu prawidłowego postępowania pracowników. Dlatego zawsze po dokonaniu oceny ryzyka zawodowego warto jeszcze raz przejrzeć ustalenia i zwrócić szczególną uwagę na potrzebę obniżenia ryzyka zawodowego.
Sytuacja taka będzie miała miejsce na przykład w firmie, gdzie:
· stosowane są niebezpieczne technologie (np. toksyczne preparaty, prace wykonywane w kanałach lub zbiornikach),
· eksploatowane maszyny zaliczane są do szczególnie niebezpiecznych (np. prasy, maszyny do obróbki drewna),
· wykonywane są prace wymagające szczególnej sprawności psychofizycznej (np. transport suwnicami, żurawiami, prace na wysokości),
· miały już miejsce ciężkie lub śmiertelne wypadki,
· zdarzały się wypadki powtarzalne,
· występują choroby zawodowe (np. w branży przetwórstwa gumy, obróbki metali),
· pracownicy zgłaszają problemy ze zdrowiem lub bezpieczeństwem.
Zminimalizowanie ryzyka zawodowego
Zminimalizowanie ryzyka zawodowego pozwoli na ograniczenie kosztów w firmie. Nawet jeżeli wydaje się, że istniejące środki bezpieczeństwa są wystarczające, to warto rozważyć możliwość zwiększenia poziomu bezpieczeństwa. Jeżeli poprawa istniejącego stanu wymaga minimalnych nakładów finansowych, to należy ją wdrożyć.
Działania korygujące i zapobiegawcze
Poprawa bezpieczeństwa pracy może opierać się na wprowadzeniu działań korygujących, w celu zmniejszenia ryzyka zawodowego, lub zapobiegawczych, w celu utrzymania go na niskim poziomie.
Działania korygujące mają doprowadzić do wprowadzenie zmian w procesie pracy. Natomiast działania zapobiegawcze polegają głównie na zapewnieniu kontroli stosowania istniejących środków bezpieczeństwa w zakładzie pracy.
Warto przedyskutować w zespole oceniającym ryzyko zawodowe potrzebę poprawy bezpieczeństwa dla każdego stanowiska pracy i zapisać ustalenia. Jeżeli zespół uzna, że istniejące środki bezpieczeństwa wymagają poprawy, to trzeba następnie przebadać możliwość obniżenia ryzyka zawodowego.
Autor:Krzysztof Goldman Okręgowy Inspektorat Pracy PIP w Lublinie
Darko60