Autystyczne dziecko - stadia rozwojowe czlowieka.doc

(69 KB) Pobierz
Autyzm jest poważnym zaburzeniem rozwojowym, które objawia się przed trzydziestym miesiącem życia dziecka

Autyzm jest poważnym zaburzeniem rozwojowym, które objawia się przed trzydziestym miesiącem życia dziecka. Dzieci dotknięte autyzmem fizycznie nie odróżniają się od swoich rówieśników, ale zachowują się tak, jakby nie były w stanie zrozumieć informacji, które docierają do nich za pośrednictwem zmysłów, zwłaszcza słuchu i wzroku. Autyzm wpływa na  ograniczenie zdolności komunikowania i umiejętności kontaktowania z innymi oraz ograniczenie zainteresowań dziecka.

 

 

Dziecko autystyczne

 

 

 

Czy to prawda, że wśród dzieci z autyzmem

zdarzają się dzieci wybitnie uzdolnione?

 

Według obliczeń Bernarda Rimlanda osoby autystyczne posiadające nadzwyczajne uzdolnienia stanowią 10% całej populacji osób z autyzmem. Zebrał on w komputerowym banku danych informacje od 531 rodziców genialnych autystów i opublikował w 1987 r. w "Psychology Today".

Chociaż kilkoro autystycznych osób ukończyło studia, a nawet uzyskało doktoraty, to dla większości rokowania nie są optymistyczne. Najczęściej prędzej czy później dorosłe osoby autystyczne są umieszczane w zakładach. 

Autystyzni geniusze przejawiają zdolności w różnych dziedzinach: w muzyce, mechanice, sztukach pięknych, matematyce. Są niezrównani jeśli chodzi o obliczenia pamięciowe i kalkulowanie. Ze względu na zdolność do intensywnej koncentracji umysłu na przedmiocie zainteresowania, na spostrzeganie szczegółów, na czasami ekscentryczne zachowanie, są podobni do niektórych ludzi z normalnej populacji, którzy byli uważani za geniuszy lub prawie geniuszy.

Często jest trudne, a nawet niemożliwe, by rozpoznać u prawdziwego geniusza we wczesnym wieku autyzm. Weźmy przypadek młodego mężczyzny, który nazywał się Arnold. Oceniono, że ma on IQ (iloraz inteligencji) 80. Arnold pracuje przy pakowaniu w sklepie Goodwilla. Ale kiedy był dzieckiem wszystko wskazywało na początki geniuszu. Oto tak opisywała jego zainteresowania matka: "Arnold czyta ze zrozumieniem książki z zakresu elektroniki i wykorzystuje teorię, aby budować aparaturę. Ostatnio zmontował adapter, światło fluorescencyjne i małe radio tranzystorowe razem z kilkoma innymi częściami, tak, że muzyka z adapteru zmieniała się w energię świetlną w lampie i następnie znów w muzykę w radiu. Przesuwając swoją rękę pomiędzy adapterem, a światłem mógł spowodować wyłączeni muzyki. Arnold rozumie zasady elektroniki, astronomii, muzyki, nawigacji i mechaniki. Wie zadziwiającą ilość rzeczy o tym, jak funkcjonują mechanizmy i jest obznajomiony z terminologią techniczną. Mając 12 lat mógł znaleźć drogę w każdym mieście posługując się mapą i kompasem. Czyta nawigację Bowditcha".

 

Nadzwyczajne zdolności

Inni rodzice opowiadają równie nadzwyczajne historie. W każdym wypełnianym przez nich kwestionariuszu jest miejsce na opis specjalnych uzdolnień dzieci. Wyodrębniono na tej podstawie następujące zdolności:

MUZYKA

Najczęściej odnotowywanym talentem była muzykalność (43 chłopców i 20 dziewczynek). "Ona może zaśpiewać każdą melodię, którą jej wskażesz i powiedzieć w jakiej tonacji melodia jest grana." - pisze jedna matka. "Ilene jako dziecko budziła nas śpiewem i nigdy nie zarzuciła tego  zwyczaju. Praktycznie zna wszystkie piosenki, które były kiedykolwiek skomponowane, wie kto je napisał, z czyjego repertuaru pochodzą (lub z jakiego filmu), kto je pierwszy nagrał, w którym roku były popularne. Opanowała też w ogromnym zakresie repertuar klasyczny, komponuje i sama uczy się grać na gitarze, tak jak kiedyś nauczyła się grać na cytrze".

PAMIĘĆ

W następnej kolejności najczęściej spotykanymi uzdolnieniami, o których donoszono, były zdolności pamięciowe (41 chłopców i 7 dziewczynek).

Pewien rodzic napisał o synu: "Ma szczególną pamięć, prawie fotograficzną. Mówię "prawie", ponieważ jeśli jest on czymś zainteresowany, to wszystkich tym zanudza. Niedawno po zakończeniu emisji filmu TV "Korzenie" jeszcze bardziej przekonaliśmy się o jego możliwościach. Todd rzadko ogląda telewizję, tak że nie znał żadnego z występujących w serialu aktorów. Mimo to powiedział nam, który aktor gra jaką rolę. Pamiętał także aktorów  o nieznanych afrykańskich imionach. Naprawdę zadziwił nas.

SZTUKA

Nadzwyczajne uzdolnienia artystyczne były opisane przez rodziców 16 chłopców i 7 dziewczynek. Piętno geniuszu w pracy tych autystycznych artystów, to nadzwyczajna wierność szczegółów, niezależnie czy malują czy rysują. Pewien trzylatek, który był obsesyjnie zainteresowany kołami, rysował odręcznie zadziwiająco okrągłe koła - dokładniej niż mógłby narysować jego rodzić.

 

PSEUDO-SŁOWNE

Rodzice 16 chłopców i 3 dziewczynek donieśli, że ich dzieci miały wyjątkowe zdolności do zapamiętywania, literowania i wymawiania słów. Jednocześnie dzieci te wydawały się mieć bardzo ograniczoną zdolność do rozumienia mowy i dlatego zdecydowaliśmy się umieścić je w kategorii pseudo-słownej. "Mój syn pięknie pisze po japońsku , może też pisać w języku staroangielskim tak sprawnie jak normalnie." - relacjonował jeden rodzic. "-Ma zdolności do obcej wymowy i jest niedościgniony w językach obcych, ale oczywiście ma z nimi podobnie podstawowe problemy jak przy angielskim. Praktycznie opanował francuski, hiszpański, japoński i rosyjski, wreszcie zna alfabet i wymowę arabską, hebrajską i wiele innych".

MATEMATYKA

Rodzice 12 chłopców i 5 dziewczynek opisali ich wyjątkowe zdolności do matematyki. Jeden z nich napisał o córce: "W wieku 11 lat rozkładała wszystkie liczby na czynniki pierwsze i umiała ocenić, czy liczba, którą jej podałeś, jest liczbą pierwszą. Jeżeli nie rozkłada ją na czynniki pierwsze. Ciągle rozwiązywała wręcz obsesyjnie wiele przykładów." Inny rodzic opowiedział o synu: "Mógł mnożyć liczby w pamięci w wieku 5 lat, a pierwiastki obliczał w pamięci w wieku 9 lat".

MECHANIKA

14 chłopców posiadało umiejętności techniczne, wśród nich chłopiec o imieniu Richie, którego rodzice napisali: "Kiedy miał 3 lata jego ulubioną zabawą była zabawa kosztownymi urządzeniami, podarowanymi przez przyjaciół i krewnych - zegarkami, radiami, telewizorami , odkurzaczami. Mógł je rozłożyć na części i następnie bezbłędnie złożyć. "

GEOGRAFIA

Rodzice 13 chłopców i 9 dziewczynek opisali dzieci, które wspaniale radziły sobie z odczytywaniem map, zapamiętywaniem kierunków i określaniem pozycji. Jeden z nich pisał: "Jeżeli latem podróżujemy po kraju, a kiedykolwiek przedtem jechaliśmy tą trasą, Herbert umie skierować nas na nocleg. Gdy zjeżdżamy z autostrady i musimy znaleźć nie wytyczoną polną drogę, to potrafi wskazać wszystkie objazdy, wszystkie ulice, które musimy przejechać, zna wszystkie punkty orientacyjne i wskazuje je bez błędu."

KOORDYNACJA

Niektóre dzieci (11 chłopców i 5 dziewczynek) posiadało nadzwyczajną koordynację ruchową. "W okresie między dzieciństwem a dorosłością - opisuje pewna matka- Nancy bez strachu popisywała się balansowaniem, zdobywając uznanie robotników pracujących na wysokościach. Rzadko bała ssie w odróżnieniu ode mnie. Mogła spacerować po 3-calowej balustradzie jakiejś elewacji tak, ż jakby spacerowała po ziemi. Potrafiła też wspiąć się gdzieś na wysoki parkan i pozostać tam godzinę lub dłużej, dla równowagi ruszając jedynie palcem u nogi."

POSTRZEGANIE PONADZMYSŁOWE

Zdziwiło nas 4 rodziców, którzy donieśli, że ich dzieci posiadały ponadzmysłowe umiejętności. "Postrzega ponadzmysłowo, co zostało zweryfikowane. - napisała o swojej autystycznej córce pewna matka - Po raz pierwszy zaobserwowaliśmy to około 4 roku jej życia. Relacjonowałam przypadkowe zdarzenie znane tylko jej ojcu, któremu wypadł i zawieruszył się cenny zegarek. Krótki czas potem Michaelle dokładnie opowiedziała o tym incydencie. Wiele podobnie jasnowidzących wypadków zdarzyło się potem. Statystyczne prawdopodobieństwo zbiegu okoliczności oceniam na 0."

 

WIELORAKIE  ZDOLNOŚCI

Niektóre dzieci przejawiały więcej niż jedną nadzwyczajna zdolność.  NP. ojciec napisał o swoim synu, że gdy miał 5 lat mógł mnożyć liczby w pamięci, a potęgować gdy miał 9 lat. Około 6 roku życia potrafił rozpoznać tonację granego utworu, przed 8 rokiem życia brał lekcje gry na pianinie i obecnie gra bardzo dobrze. Kiedy był mały śpiewał w chórze a capella. Komponował i zapisywał proste melodie. Mógł układać 100 częściowe puzzle kiedy miał 4 lata, w późniejszym wieku układał bardziej skomplikowane, nawet odwrócone do góry nogami. Inne zainteresowania to zapamiętywanie faktów z astronomii i innych nauk."

 

Połowa dzieci zaczęła przejawiać swoją nieprzeciętność przed 3 rokiem życia, a pełne  2/3 grupy posiadało swoje zdolności w 4 roku życia. Krzywa dokonań dzieci nie podnosiła się stromo, ale faktycznie, opierając się na relacjach rodziców, wszystkie dzieci dokonały najwięcej w ciągu 10 lat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stadia rozwojowe człowieka

 

 

Stadium

      Zadania rozwojowe

 

 

 

Niemowlęctwo i wczesne dzeciństwo

 

Uczenie się chodzenia.

Uczenie się przyjmowania stałego pokarmu.

Uczenie się mówienia.

Uczenie się kontroli nad wydalaniem.

Uczenie się różnic płci i skromności seksualnej.

Tworzenie pojęć i uczenie się mowy do opisu rzeczywistości społecznej i fizycznej.

Nabywanie gotowości do czytania.

 

 

 

 

 

Średnie dzieciństwo

 

Uczenie się sprawności fizycznych potrzebnych w codziennych zabawach.

Wytwarzanie zdrowych postaw wobec samego siebie i wzrastającego organizmu.

Uczenie się przebywania z rówieśnikami.

Uczenie się właściwych ról męskich lub kobiecych.

Rozwijanie podstawowych umiejętności czytania, pisania i liczenia.

Rozwijanie pojęć potocznych przydatnych w życiu codziennym.

Rozwijanie świadomości, moralności i skali wartości.

Osiąganie niezależności osobistej.

Rozwijanie postaw wobec grup społecznych oraz instytucji.

 

 

 

 

 

 

Adolescencja

 

Osiągnięcie nowych, bardziej dojrzałych więzi z rówieśnikami obojga płci.

Ukształtowanie roli męskiej lub kobiecej.

Akceptacja swojego wyglądu i skuteczne posługiwanie się własnym ciałem.

Osiągnięcie niezależności uczuciowej od rodziców i innych osób dorosłych.

Przygotowanie do małżeństwa i życia w rodzinie.

Przygotowanie do kariery zawodowej (niezależności ekonomicznej)

Rozwijanie ideologii (sieci wartości i systemu etycznego kierującego zachowaniem).

Dążenie i osiągnięcie postępowania odpowiedzialnego społecznie.

 

 

 

 

   Wczesna dorosłość

 

Wybór małżonka(i).

Uczenie się współżycia z małżonką(iem).

Założenie rodziny.

Wychowywanie dzieci.

Prowadzenie domu.

Rozpoczęcie pracy zawodowej.

Przyjmowanie odpowiedzialności obywatelskiej.

Znalezienie pokrewnej grupy społecznej.

 

 

 

 

 

Wiek średni

 

Wspomaganie dorastających dzieci tak, aby stawali się odpowiedzialnymi i szczęśliwymi ludźmi dorosłymi.

Osiągnięcie dojrzałej odpowiedzialności społecznej i obywatelskiej.

Uzyskanie i utrzymywanie zadowalającej sprawności w pracy zawodowej.

Wypełnienie wolnego czasu zajęciami typowymi dla ludzi dorosłych.

Traktowanie małżonka(i) jako osoby.

Akceptowanie i dostosowanie się do fizjologicznych zmian wieku średniego.

Przystosowanie do starzenia się rodziców.

 

 

 

Późna dojrzałość

 

Przystosowanie się do spadku sił fizycznych.

Przystosowanie się do emerytury i zmniejszonych dochodów.

Pogodzenie się ze śmiercią współmałżonka(i) .

Utrzymywanie stosunków towarzyskich z ludźmi w swoim wieku.

Przyjmowanie i dostosowywanie się do zmiennych ról społecznych.

Urządzenie w sposób dogodny fizycznych warunków bytu.

 

 



 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin