KONSPEKT V
TEMAT: ODPOWIEDZIALNOŚĆ
CELE:
- pobudzenie myślenia na temat odpowiedzialności,
- sporządzenie listy działań zwiększający poczucie odpowiedzialności,
- rozwijanie umiejętności dyskusji.
MATERIAŁY: kartki i długopisy
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przed podaniem tematu prowadzący proponuje odegranie dwóch scenek. W każdej z nich występuje dwóch nieletnich: jeden z nich ma zachowywać się jak osoba odpowiedzialna, a drugi – jak nieodpowiedzialna. Mają przedyskutować oni powstałą sytuację.
Scenka 1: osoba A pożyczyła od osoby B książkę, a potem ją zgubiła.
Scenka 2: osoba C obiecała starszej osobie zrobić zakupy, ale zapomniała.
Pozostałe osoby, jako widownia, pilnują przestrzegania wyznaczonych ról. Prowadzący prosi o komentarz dotyczący konsekwencji wynikających z nieodpowiedzialnego zachowania i samopoczucia osób, których role odgrywali „aktorzy”.
2. Prowadzący informuje o treści zajęć. Nieletni próbują określić, co to jest odpowiedzialność
3. Każdy podaje swoje określenie odpowiedzialności, prowadzący dopowiada od siebie i zostaje ustalone wspólne pojęcie odpowiedzialności. Zapisuje je na tablicy.
4. Nieletni podają różne kategorie odpowiedzialności. Prowadzący wspólnie z nieletnimi porządkuje wypowiedzi i ustala kilka kategorii, np. za siebie, za Ojczyznę, za idee, za rodzinę, za dobre imię klasy i szkoły itp.
5. Każdy nieletni wybiera jedną kategorię i wypisuje na kartce odpowiedzialne dla niej działania.
6. Dyskusja z prowadzącym i innymi nieletnimi na temat zapisanych na kartkach treści i ewentualne uzupełnienie o wypowiedzi innych.
7. Nieletni podpisują się pod każdą listą odpowiedzialnych zadań.
8. Końcowa wypowiedź prowadzącego o ważności tematu zajęć, o potrzebie podejmowania zadań i odpowiedzialności za ich wykonanie.
mpwjs