BADANIE WYPADKÓW - NOTATKI.doc

(119 KB) Pobierz

Zgłoszenie choroby zawodowej:
OBOWIĄZKI PRACODAWCY:
1) Pracodawca jest zobowiązany niezwłocznie zgłosić organowi PIS i inspektorowi pracy, każdy przypadek rozpoznanej choroby zawodowej, albo jej podejrzenia (dotyczy to także lekarza, który rozpoznał albo podejrzewa chorobę zawodową).
2) W razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej pracodawca musi ustalić przyczyny powstania choroby oraz charakter i rozmiar zagrożenia tą chorobą, przystąpić niezwłocznie do usunięcia czynników powodujących powstanie choroby, zastosować inne niezbędne środki zapobiegawcze i zapewnić realizacje zaleceń lekarskich.
3) Pracodawca jest zobowiązany prowadzić rejestr zachorowań na choroby zawodowe oraz podejrzeń zachorowań na te choroby.
4) Pracodawca jest zobowiązany systematycznie analizować przyczyny chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami środowiska pracy, a na podstawie wyników stosować właściwe środki zapobiegawcze.

Szkolenia
OBOWIĄZKI PRACODAWCY: Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada kwalifikacji lub umiejętności.
1) Pracodawca jest zobowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie Bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenia okresowych szkoleń w tym zakresie.
2) Pracodawca jest zobowiązany zaznajamiać pracownika z przepisami i zasadami Bhp dotyczącymi wykonywania pracy.
3) Pracodawca jest zobowiązany wydawać szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące Bhp.

Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze.
OBOWIĄZKI PRACODAWCY:
1) Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nie odpłatnie środki ochrony indywidualnej zabezpieczającej przed działaniem czynników szkodliwych oraz o posługiwaniu się tymi środkami.
2) Pracodawca ustala rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia ochronnego, których stosowanie na niektórych stanowiskach jest niezbędne.
3) Pracodawca jest zobowiązany zapewnić, aby stosowane środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie posiadały właściwości ochronne i użytkowe oraz zapewnić ich pranie, konserwacje, Naprawę odpylanie i odkażanie. 

USTAWY:
Profilaktyczna opieka zdrowotna nad pracownikami – ustawa z 1997r. o służbie medycyny pracy,

Czynniki szkodliwe dla zdrowia występujące w środowisku pracy – rozporządzenie z 2005r. w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,

 

Postępowanie i dokumentowanie związane z chorobami zawodowymi – rozporządzenie z 2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach.

Bezpieczeństwo pracy-zespół warunków, które muszą być zachowane by pracownicy mogli bezpiecznie i bez szkody dla zdrowia pracować; niespełnienie powoduje stres, depresję.

Higiena pracy-nauka, która zajmuje się kilkoma zagadnieniami: badanie wpływów warunków pracy na zdrowie, na zaburzenia czynności fizjologicznych i zachowanie sprawności ustroju człowieka w czasie pracy, ustalenie czynników szkodliwych dla zdrowia, zapobieganie powstawania schorzeń i chorób zawodowych wśród ludzi wykonujących dany zawód.

Wypadek-zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną powodujący uraz lub śmierć.

Wypadek przy pracy-zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną powodujący uraz lub śmierć, które wystąpiło w związku z pracą; wszystkie wymienione elementy muszą zaistnieć jednocześnie.

Nagłość zdarzenia-wg orzecznictwa sądowego zachodzi wówczas jeżeli nie trwa dłużej niż czas jednej dniówki roboczej plus ewentualne 4 nadgodziny.

Przyczyny zewnętrzne-każdy możliwy czynnik zewnętrzny mogący wywołać szkodliwe skutki, a mogą to być:
1) maszyny, urządzenia, narzędzia pracy,
2) siły przyrody,
3) czyn innego pracownika,
4) czynność samego pracownika,
5) działanie energii elektrycznej,
6) działanie substancji chemicznej (zatrucia, uduszenia),
7) splot zdarzeń tkwiących w organizmie człowieka (przyczyna zewnętrzna + wewnętrzna, szok, stres, zawał, wylew krwi do mózgu) mogą mieć charakter wypadku.

Związek z pracą zachodzi:
1) podczas/ w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
2) podczas/ w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności w interesie zakładu pracy nawet bez polecenia,
3) w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji zakładu pracy w drodze między siedzibą zakładu a miejscem wykonywania obowiązku wynikające ze stosunku pracy.

 

 

 

Zgodnie z wykładnią przyjętą w orzecznictwie sądowym nie może być zakwalifikowany wypadek przy pracy np.:
1) przy uprawianiu sportu choćby odbywało się to za zgodą przełożonych i w godzinach pracy,
2) samobójstwo pracownika w zakładzie,
3) wypadek w czasie bójki na tle osobistym,
4) wypadek jaki zdarzył się pracownikowi poza zakładem pracy w celu nabycia artykułów jeżeli nie miał na to pozwolenia przełożonego.

Wypadek śmiertelny-wypadek w wyniku, którego śmierć nastąpiła w miejscu zdarzenia lub w czasie nie przekraczającym 6 miesięcy od dnia zdarzenia.

Wypadek ciężki-wypadek w wyniku, którego nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała a mianowicie:
1) utrata wzroku, słuchu, mowy, zdolności rozrodczych,
2) uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia naruszające podstawowe funkcje organizmu,
3) choroba nieuleczalna,
4) całkowita/znaczna niezdolność pracy w zawodzie,
5) poważne zniekształcenie/zeszpecenie ciała,
6) trwała choroba psychiczna.

Wypadek lekki-wypadek powodujący niezdolność pracy, który w ostateczności po odbyciu leczenia i rehabilitacji nie powoduje ciężkiego i trwałego uszkodzenia ciała, całkowitej lub znacznej niezdolności do pracy w zawodzie lub innych skutków wymienionych w definicji wypadku ciężkiego.

Wypadek zbiorowy-wypadek, któremu w wyniku tego samego zdarzenia uległy co najmniej 2 osoby.

Poszkodowany-osoba doznająca uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku lub choroby.

Uraz-uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka w skutek działania czynnika zewnętrznego.

Niezdolność do pracy-jest wtedy, gdy dana osoba straciła całkowicie/ częściowo zdolność do pracy zawodowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje uzyskania jej po przekwalifikowaniu.

Trwała niezdolność do pracy-jeśli badana osoba nie ma szans na odzyskanie zdolności do pracy.

Całkowita niezdolność do pracy-jeśli badana osoba utraciła zdolność do jakiejkolwiek pracy.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji-wystąpienie konieczności stałej/długotrwałej opieki , pomocy innej osoby w zaspakajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Ograniczona możliwość samodzielnej egzystencji-naruszenie sprawności organizmu w stopniu umożliwiającym zaspakajanie bez pomocy innych osób podstawowych potrzeb życiowych (poruszanie się, komunikowanie, samoobsługa).

firmy i jednostki konsultingowe w zakresie BHP-stanowią specjalistyczne podmioty gospodarcze działające na rozwijającym się rynku  usług doradczych w zakresie BHP,

firmy i ośrodki szkoleniowe w zakresie BHP.
konsulting-profesjonalne doradztwo; podstawowe zasady: Samodzielność, Niezależność, Bezstronność.
konsultant-fachowy doradca; musi mieć na uwadze dobro klienta ponieważ najlepszą reklamą jego usług jest zadowolony klient,

Stopnia niepełnosprawności:
1) znaczny stopień niepełnosprawności-obejmuje osoby, które nie mogą wykonywać zatrudnienia na stanowisku pracy przewidzianych dla osób pełnosprawnych, ale są zdolne do wykonywania zatrudnienia w zakładzie pracy chronionej/zakładzie aktywizacji zawodowej. Ponadto osoby te wymagają trwałej/długoterminowej pomocy z powodu ograniczonej znacznie możliwości samodzielnej egzystencji.
2) umiarkowany stopień niepełnosprawności-obejmuje osoby, które mają zmniejszoną sprawność organizmu i mogą pracować pod warunkiem, że stanowiska pracy przygotowane zostaną do ich potrzeb i możliwości. Osoby te wymagają częściowej/okresowej pomocy z powodu ograniczonej możliwości samodzielnej egzystencji.
3) lekki stopień niepełnosprawności-obejmuje osoby, które nie mają ograniczenia do wykonywania wybranego zatrudnienia i mogą wykonywać każdą wybraną pracę do której mają kwalifikacje. Ponadto mogą samodzielnie egzystować.

Między niezdolnością do pracy a stopniem niepełnosprawności istnieje następująca interpretacja prawa:
1) całkowita niezdolność do pracy niezdolność do samodzielnej egzystencji traktowana jest jako znaczny stopień niepełnosprawności,
2) całkowita niezdolność do pracy traktowana jest jako umiarkowany s.n.,
3) częściowa niezdolność do pracy traktowana jest jaka lekki s.n.

Wypadkowość-suma wypadków zarejestrowanych w przedsiębiorstwie, które zaistniały w określonym okresie czasu (np. miesiąc, kwartał, półrocze, rok itp.) przedstawiona za pomocą różnego rodzaju miar i wskaźników określających aktualny stan bezpieczeństwa pracy(np. wskaźnik częstości wypadków). Wyniki badań przeprowadzone Heinricha(?) wskazują, że na każdy wypadek ciężki przypada minimum 29 wypadków lekkich i 300 zdarzeń potencjalnie wypadkowych. Badania przeprowadzone przez Birda(?) wykazują, że na każdy wypadek inwalidzki wypada 10 wypadków lekkich, 30 wypadków powodujących  szkody w wyposażeniu oraz 600 zdarzeń, które nie przyniosły ani urazu ani szkody.

Choroby zawodowe-różnorodne zmiany chorobowe (czynnościowe i organiczne) ujęte w wykazie chorób zawodowych powstałe w rezultacie znacznej i najczęściej długotrwałej ekspozycji zawodowej na ściśle określony czynnik szkodliwy środowiska pracy.

Aby doszło do powstania choroby pochodzenia zawodowego muszą być spełnione następujące warunki:
1) narażenie musi posiadać odpowiednią intensywność (przekroczoną wartość normy higienicznej),
2) w strefie oddziaływania musi być człowiek,
3) czas oddziaływania narażenia musi być odpowiednio długi (różny w zależności od rodzaju czynnika środowiska i indywidualnej odporności organizmu).

W oparciu o powyższe kryteria uznaje się za choroby zawodowe tylko te, które spełniają jeden z warunków:
1) wykazują charakterystyczny obraz kliniczny i mogą być wywołane wyłącznie przez określony czynnik szkodliwy występujący w środowisku pracy,
2) występują w populacji ogólnej i uwarunkowane są różnymi przyczynami, jednak częstość ich występowania przy narażeniu na określony czynnik szkodliwy jest znacznie większa i warunki pracy wpłynęły w sposób dominujący na ich powstanie.

Choroby parazawodowe- choroby pochodzenia zawodowego niezaliczone do wykazu chorób zawodowych, powstałe w wyniku długotrwałej ekspozycji zawodowej na czynniki szkodliwe i uciążliwe środowiska pracy, które zmniejszają ogólną odporność organizmu na zachorowalność a zwłaszcza na niektóre choroby.

Wykaz chorób zawodowych:
1) Zatrucia ostre albo przewlekłe lub ich następstwa wywołane przez substancje chemiczne,
2) Gorączka metaliczna,
3) Pylice płuc,
4) Choroby opłucnej lub osierdzia wywołane pyłem azbestu ,
5) Przewlekłe obturacyjne zapalenie oskrzeli,
6) Astma oskrzelowa,
7) Zewnątrzpochodne alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych,
8) Ostre uogólnione reakcje alergiczne,
9) Byssinoza,
10)Berylowa,
11) Choroby płuc wywołane pyłem metali twardych,
12) Alergiczny nieżyt nosa,
13) Zapalenie obrzękowe krtani o podłożu alergicznym,
14) Przedziurawienie przegrody nosa,
15) Przewlekłe choroby narządu głosu,
16) Choroby wywołane działaniem promieniowania jonizującego,
17) Nowotwory złośliwe,
18) Choroby skóry,
19) Przewlekłe choroby układu ruchu,
20) Przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego,
21) Obustronny trwały odbiorczy ubytek słuchu typu ślimakowego lub czuciowo-nerwowego,
22) Zespół wibracyjny,
23) Choroby wywołane pracą w warunkach podwyższonego ciśnienia atmosferycznego,
24) Choroby wywołane działaniem wysokich albo niskich temperatur otoczenia,
25) Choroby układu wzrokowego,
26) Choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa.

Podejrzenie choroby zawodowej zgłasza się Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu. Właściwym do orzekania jest lekarz spełniający wymagania(?). Jednostkami orzeczniczymi są:
1) poradnie chorób zawodowych wojewódzkich ośrodków medycznych ,
2) kliniki, poradnie chorób zawodowych akademii medycznych,
3) poradnie chorób zakaźnych wojewódzkich ośrodków medycznych pracy lub przychodnie i oddziały chorób zakaźnych poziomu wojewódzkiego,
4) jednostki zakładowej opieki zdrowotnej, w których następuje hospitalizacja w zakresie rozpoznawania chorób zawodowych.

NDN- najwyższe dopuszczalne natężenie.

NDS- najwyższe dopuszczalne stężenie.

NDSCh-najwyższe dopuszczalne stężenie chwilowe.

NDSP- Najwyższe dopuszczalne stężenie pułapowe.

DSP- dopuszczalne stężenie w materiale biologicznym dla czynników chemicznych.

Ocena ryzyka zawodowego: Pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające to ryzyko. Pracodawca informuje pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Zapobiegania chorobom zawodowym: Pracodawca jest obowiązany stosować środki zapobiegawcze chorobom zawodowym i innym chorobom związanym z wykonywaną pracą, w szczególności:
1) utrzymać w stałej sprawności urządzenia ograniczające, eliminujące czynniki środowiska pracy,
2) utrzymać w stałej sprawności urządzenia służące do pomiarów tych czynników,
3) przeprowadzać na swój koszt badania i pomiary czynników szkodliwych dla zdrowia,
4) rejestrować i przechowywać wyniki tych badań i pomiarów,
5)udostępniać je pracownikom.

Badania lekarskie pracowników:
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
1) osoby przyjmowane do pracy,
2) pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowisko pracy,
3) pracownicy przenoszeni na inne stanowisko pracy, na których występują czynniki szkodliwe lub warunki uciążliwe.

Pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim. W przypadku niezdolności do pracy trwającej>30 dni spowodowanej chorobą pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywanej pracy na dotychczasowym stanowisku pracy. Okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w godzinach pracy. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego. Badania lekarskie są przeprowadzane na koszt pracodawcy.

Kontrola do spraw systemu zarządzania BHP-stanowi nowy organ opiniodawczy i doradczy pracodawcy, który jest tworzony w przedsiębiorstwach wdrażających system zarządzania BHP. Zakres działań: Koordynacja w dziedzinie BHP, Przegląd wstępny systemu, Audyt wewnętrzny systemu, Ocena stanu wdrażania systemu zarządzania BHP i przygotowanie do certyfikacji systemu,

Przeniesienia do innej pracy. W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstanie choroby zawodowej pracodawca jest obowiąza...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin