Edukacja dorosłych – potrzeby a możliwości.doc

(52 KB) Pobierz
Edukacja dorosłych – potrzeby a możliwości

Edukacja dorosłych – potrzeby a możliwości

 

 

 

 

 

WSTEP

     

 

      Przez wiele wieków sądzono że człowiek dorosły nie potrafi się niczego nauczyć. Uważano , że wraz z zakończeniem się rozwoju fizycznego człowieka , kończy się możliwość nauki.

W XVIII w. zakładano wieczorowe szkoły niedzielne . Uczono w nich matematyki , języka ojczystego , przyrody. Powstały również uniwersytety ludowe , trwające dwa lata . Uczestnikami edukacji była młodzież dorastająca , która pracowała na roli. Rozwinęły się uniwersytety powszechne.

Wiek XIX przyniósł rozwój kursów zawodowych utylitarnych. Kursy zapoznawały robotników z umiejętnościami szybkiego obsługiwania sprzętu do pracy.

W II Rzeczypospolitej obserwujemy początki teorii andragogiki. Po okresie wojny pojawił się problem kształcenia człowieka dorosłego . Powstały szkoły powszechne , wieczorowe , zawodowe , które uczyły języka ojczystego oraz podstaw wielu nauk. Czynniki społeczne , ekonomiczne i polityczne a szczególnie rozwój nauk spowodował to , że system kształcenia dzieci i młodzieży nie wystarczył na całe życie. Również czynniki psychologiczne (potrzeby i możliwości człowieka dorosłego ) a więc możliwości do kształcenia w tym zakresie były znaczącym wskaźnikiem dla człowieka. W związku z tym trzeba było to wykorzystać nie tylko mając na uwadze przygotowanie zawodowe czy podniesienie kwalifikacji zawodowych. Coraz częściej zaczęto mówić o potrzebie organizowania bardzo wielu zróżnicowanych instytucji , które wspomagałyby rozwój osobowości człowieka.

 

 

 

DOROSŁOŚĆ

 

 

„Każdy   człowiek   w   każdym   momencie   swego  życia  jest  tylko potencją   samego   siebie   ,  a  więc  w każdym etapie swego rozwoju może  być  bardziej  dorosłym aniżeli jest. Człowiek nie jest dorosłym ale  nieustannie  staje  się  nim ”.  Słowa  R. Urbańskiego wskazują na nieustanność  i  ciągłość   procesu  stawania  się dorosłym  ,  osiągania coraz  wyższego  poziomu  twórczości   ,   kontaktów  z  otoczeniem  i samopoznania   .   Dorosłość   nie   jest   cechą   nabywaną   po  prostu z    biegiem    lat  .   Wymaga   realizacji   określonych   zadań   i uwewnętrznienia wartości zawartych w pojęciu dojrzałości. Od osoby dorosłej wymaga się rozumności , odpowiedzialności , operatywności , konstruktywności , niezależności i autonomii.

Wg Kimmela być dorosłym to nie ustawać w działaniach , akceptować swoje granice , umieć relatywizować wydarzenia , stać się zdolnym do autonomii i przeżywania samotności. W życiu człowieka dorosłego   dużą   rolę   odgrywa   doświadczenie  .   Wynika   ono  z uczestniczenia w różnych sytuacjach , ze styczności społecznych , z wewnętrznych  przeżyć   i   własnego  postępowania. Doświadczenia życiowe   doprowadzają   człowieka  dorosłego do ukształtowania się poczucia jego tożsamości  i  samooceny własnego rozwoju. Zdaje on sobie sprawę że jest  bytem  niedokończonym.  Ciągle  rozwija swój intelekt  i  umiejętności  instrumentalne  ,  musi  przystosować się do zmieniającej się rzeczywistości. Nieustannie staje też przed nowymi zadaniami  typu:  praca   ,  doskonalenie  zawodowe  ,  małżeństwo , rodzicielstwo , awanse i in. Nie jest w stanie przygotować się do nich w   okresie   młodości  .   Raz   uzyskane   wykształcenie  szkolne nie wystarcza.  Konieczne  jest  kontynuowanie  nauki  przez  całe  życie. Pojęcie dorosłości jest nierozerwalnie sprzęgnięte z pojęciem uczenia się. Osiągnięcie określonych poziomów dorosłości wymaga uczenia się , zdobywania wiedzy i umiejętności myślenia.

 

 

 

 

 

POTRZEBY I MOŻLIWOŚCI  EDUKACJI  DOROSŁYCH

 

 

      W. Szewczuk podzielił życie człowieka dorosłego na cztery fazy :

-          fazę stabilizacji planu życiowego

-          fazę progresywnej ekspansji (człowiek jest zdolny do najwyższej produktywności )

-          fazę regresywnej ekspansji (aktywność stopniowo maleje)

-          fazę starości

Przez cały ten czas człowiek jest zdolny do uczenia się. Tak sądzili już J.A. Komeński , Sz. Marycjusz z Pilzna , J.A. Condorcet , R. Owen , K. Marks i F. Engels. Jednak na przełomie XIX i XX w. Ta prawda została zakwestionowana przez W. Jamesa. Twierdził , że zdolność do uczenia się spada po 20 roku życia. Na szczęście nie podzielał tego poglądu E. Thorndike. Dowiódł , że ludzie dorośli w wieku 25 – 45 lat mogą skutecznie uczyć się , a osiągane przez nich wyniki często przewyższają sukcesy w tym zakresie młodzieży 14 – 18 letniej. Jedynie prędkość uczenia się w tym wieku zmniejsza się nieznacznie , ale jest kompensowana przez inne pozytywne właściwości człowieka dorosłego.

Uczenie się dorosłych jest uwarunkowane różnymi czynnikami. Sam wiek ma niewielkie znaczenie. Ważniejszy jest całokształt uprzedniego doświadczenia (treści i formy uczenia się , ciągłość nasilenie i długotrwałość tego procesu). Dłuższa przerwa w edukacji może przysporzyć wielu trudności. Na niekorzyść wpływa również brak wolnego czasu , przeciążenie obowiązkami zawodowymi , rodzinnymi lub społecznymi , powodującymi przemęczenie. W starszym wieku mogą pojawić się też pewne objawy niekorzystne dla procesu uczenie się – pogarszający się słuch i wzrok , mniejsza sprawność sensomotoryczna. Są to zjawiska powszechne , jednak mogą być przezwyciężane , nie ograniczają więc w sposób znaczący możliwości uczenia się.

Uczeń dorosły ma duże możliwości poznawcze. Spostrzeganie przez niego jest pełniejsze i bardziej wierne niż u dzieci. (Zakres postrzegania sięga optimum około 30 – 35 r. ż. i utrzymuje się na wysokim poziomie do wieku podeszłego). Dorosłych cechuje większa stałość , pojemność i przerzutność uwagi oraz jej dowolny charakter. Są oni w większym stopniu zdolni do myślenia abstrakcyjnego.

              Z badań psychologów rozwojowych wynika , że uwaga zmienia się wraz z wiekiem. (Dziecko- uwaga mimowolna – trwa tylko przez chwilę. W miarę upływu życia pojawia się uwaga dowolna – człowiek dorosły potrafi się dłużej skoncentrować). Efektywność edukacji uzależniona jest od zainteresowań , potrzeb , motywacji i wyobraźni. U dzieci występuje wyobraźnia bujna. U dorosłych – wyobraźnia wyobrażeniowa , jest bliższa rzeczywistości. Wyobraźnia bujna przeszkadza edukacji. Jakość myślenia nie jest stabilna. Myślenie u dzieci jest konkretno – obrazowe. Myślenie człowieka dorosłego jest abstrakcyjne . Ma większe możliwości edukacyjne. Pamięć mechaniczna przemienia się w pamięć logiczną. Człowiek dorosły umiejętnie syntetyzuje , selekcjonuje.

              Na drodze edukacji dorosłych występują trudności i przeszkody Oto kilka z nich:

-Sytuacja materialna wielu ludzi , wymuszająca wykonywanie dodatkowej pracy zarobkowej. Brak im czasu na kształcenie.

-Niekorzystne warunki rodzinne , opieka nad dzieckiem , ludźmi starszymi i chorymi , nadmiar zajęć społecznych i błędne organizacje ich realizacji.

-Niski poziom wykształcenia – słaba wiedza ogólna i niski poziom umiejętności intelektualnych , potrzebnych do dalszego kształcenia się.

-          znikomy stan aspiracji edukacyjnych

-          niedorozwój sił umysłowych i zainteresowań poznawczych

-          brak zamiłowań i pasji do zajmowania się różnymi dziedzinami wiedzy

-Ogólny stan gospodarczy i społeczno-prawny oraz organizacyjny kraju i poszczególnych regionów

-Załamanie relacji pomiędzy kształceniem a wymaganiami kwalifikacyjnymi w zakładach pracy.

-Patologizacja życia społecznego.

              W Polsce system edukacji dorosłych nie jest włączony do systemu kształcenia dzieci i młodzieży. Nie ma obowiązku finansowania dorosłych , a dotacje są zbyt małe w stosunku do potrzeb. Np. Austria jest krajem , który ma wysoką stopę dochodu narodowego. W związku z tym ludzie dorośli coraz mniej pracują zawodowo a zapłata za godzinę jest wyższa . Zaistniała potrzeba zorganizowania czasu wolnego dla dorosłych . Próbuje się zabezpieczyć młodzież dorastającą aby mogła pracować i uczyć się. System kształcenia dorosłych jest włączony do całego systemu edukacyjnego. Poszczególne ministerstwa są zobowiązane do finansowania i rozwijania form kształcenia , dokształcania zawodowego , kursów , studiów zawodowych , studiów podyplomowych.

              Potrzeby edukacji należą do potrzeb psychicznych , orientacyjnych , wtórnych. Bez ich spełnienia osobowość nie może egzystować. Wyrażają się w tym , iż każdy człowiek musi orientować się w aktualnej rzeczywistości. Bez ich zaspokojenia nie może normalnie funkcjonować . Każdemu należy zapewnić możliwość pełnego , indywidualnego rozwoju.

              Potrzeby edukacyjne dorosłych wynikają głównie z chęci awansu , podwyższenia zarobków , utrzymania się na zajmowanym stanowisku , ambicji , groźby dyskwalifikacji itp.

Potrzeby edukacyjne dorosłych są ogromne i powiększają się z każdym rokiem. Aktualnie największe potrzeby kształcenia dorosłych w Polsce to wyrównanie do pełnego wykształcenia średniego i zwiększenie ilości uzyskujących wykształcenie wyższe. Pilna jest potrzeba rozwoju i modernizacji systemu kształcenia dorosłych (niestacjonarnego) na poziomie szkoły wyższej.

Istniejące bezrobocie świadczy o niskim stopniu wiedzy ogólnej i  kwalifikacji zawodowych , niedostosowanie ich do współczesnych potrzeb. (Najbardziej narażeni na brak pracy są ludzie z wykształceniem zawodowym). Edukacja dorosłych powinna cechować się elastycznością i nowoczesnością , wyrażoną w gotowości natychmiastowego reagowania wartościowymi formami kształcenia na pojawiające się zmiany zawodowe i związane z nimi nowe potrzeby edukacyjne.

Za zmiennością cywilizacji  współczesnej , postępem technicznym i technologicznym idzie przyrost nowej wiedzy oraz starzenie się już istniejącej.

 

 

 

 

 

POTRZEBY  EDUKACYJNE  DOROSŁYCH

 

             

              Potrzeby edukacji należą do potrzeb psychicznych , orientacyjnych , wtórnych. Bez ich spełnienia osobowość nie może egzystować. Wyrażają się w tym , iż każdy człowiek musi orientować się w aktualnej rzeczywistości. Bez ich zaspokojenia nie może normalnie funkcjonować . Każdemu należy zapewnić możliwość pełnego , indywidualnego rozwoju.

 

 

 

 

EDUKACJA  DOROSŁYCH

 

 

      Edukacja   dorosłych   jest  systemem   działań  edukacyjnych   w różnych  formach  i  zakresach wobec osób dorosłych różnego wieku , zawodu  czy  środowiska .  Jej  treścią  są  różne  dziedziny  wiedzy  , kultury i  aktywności człowieka w formach szkolnych i akademickich , pozaszkolnych  oraz  indywidualnego  samokształcenia .

Do  niedawna  edukację  dorosłych  rozumiano  jako  kształcenie pracujących  ,  zwłaszcza  rolników  i  chłopów.

      Edukacja  dorosłych  wyrosła  z  potrzeb  życia  społecznego .  Za koniecznością    jej   rozwoju   przemawia   szybkie  tempo  przemian współczesnej   cywilizacji   ,   przemiany  polityczne  ,  gospodarcze  , społeczne  ,  kulturalne. Dowodzą że edukacja dorosłych stała się stała się  koniecznością .  Przytoczę słowa Tadeusza Aleksandra: „żyjący w tej  cywilizacji  człowiek współczesny skazany został , przez charakter dokonujących   się   w   niej  przemian  i  trendów  rozwojowych  ,  na więzienie   edukacyjne  ,  trwające  przez  całe  życie  i  to  w  dodatku intensywnie   przeżywane  .   Edukacja   dorosłych  charakteryzuje  się wieloma cechami:

-          realizowana jest przez wielu organizatorów (władze państwowe , samorząd terytorialny , stowarzyszenia społeczne , kościoły i związki wyznaniowe , zakłady pracy , instytucje kultury , ochrony zdrowia , fundacje , osoby prywatne i in.)

-          organizowana w różnych środowiskach (grupy środowiska lokalnego , regionalne i ponadlokalne ,struktury spółdzielcze , stowarzyszenia społeczne)

-          wielość form (szkoły dla pracujących , kursy , uczelnie wszechnicowe , środki masowego przekazu , poradnictwo i doradztwo , rozrywka , zabawa , różne formy samokształcenia , własna twórczość i in.)

-          wielopoziomowość kształcenia

-          wielowariantowość

-          otwartość

-          ścisły związek z interesem określonych grup społecznych i jednostek ludzkich

Edukacja człowieka dorosłego nie jest obowiązkiem , lecz dobrowolnym wyborem. Człowiek sam wybiera aktywność edukacyjną , jej rodzaj , zakres treściowy , formę i sam ponosi konsekwencje tego wyboru.

              Ludzie dorośli jako uczniowie są zupełnie inni od dzieci i młodzieży z racji swojej dojrzałości psychicznej i społecznej , swojego odpowiedzialnego udziału w życiu. Odpowiadają oni za siebie , pracują , utrzymują się sami , mają rodziny za które ponoszą odpowiedzialność , pełnią różne funkcje w swoich zakładach pracy oraz w społecznościach do których należą . Uczenie się jest ich zajęciem dodatkowym , jednak podejmowanym zawsze świadomie.

 

ZAKOŃCZENIE

 

 

 

              Dawny  podział  życia  ludzkiego  na  okres  nauki  oraz  okres działalności zawodowej i aktywności społecznej przemija . Nadchodzi era  stałego  i  możliwie  wszechstronnego  uczenia  się. Pierwszy etap życia – kształcenie  w  szkołach  podstawowych , średnich , wyższych – staje  się  przygotowaniem do pracy i dalszej edukacji . Przedłużenie edukacji  na cały  okres  życia  ludzkiego  wymaga zwiększenia liczby instytucji   i   zróżnicowania   form   i   środków   oświatowych   oraz zapewnienia  powszechnej  ich  dostępności .  Każdemu  człowiekowi należy  zapewnić  taką   formę  kształcenia  i  wychowania , która  mu najbardziej  odpowiada  z  uwagi  na  zdolności  i  potrzeby , czas  i możliwości  organizacyjne.

              Coraz   większa  jest   ranga  instytucji  kształcenia   człowieka dorosłego. Jakie  wykształcenie  powinien  posiąść  człowiek ? Istnieje potrzeba    kształcenia  człowieka  przez  całe  życie. Konieczny  jest rozwój  indywidualny  i  społeczny . Rozwój  cech  indywidualnych  i rozwój  cech  przydatnych  dla  społeczeństwa .  Oto  cechy nowoczesnego  kształcenia  człowieka  dorosłego:

-          człowiek dorosły będzie wykształcony nowocześnie jeśli będzie kształcony dla przyszłości

-          jeśli będzie miał orientację w rozwiązywaniu zadań o charakterze problemowym

-          jeśli będzie umiał pokierować rozwojem swojej osobowości (będzie potrafił zdiagnozować swoje braki i dążyć do naprawienia ich)

-          jeśli będzie umiał łączyć kształcenie zawodowe z ogólnokształcącym

       Człowiek   dorosły   powinien   uczyć   się   aby   poznawać otaczającą  rzeczywistość  ,  aby  działać  zgodnie  ze  swoimi możliwościami  i  potrzebami  społecznymi ,  aby  żyć  w  rodzinie  , w  środowisku  ,  dla społeczeństwa  , działać  na  rzecz  drugiego człowieka , uczyć się aby być!!!!

 

 

 

 

 

 

LITERATURA

 

 

1.      Faure E.: Uczyć się aby być. Warszawa 1975

2.      Szewczuk W.: Psychologia człowieka dorosłego.          Warszawa 1961

3.      Turos L.:Andragogika. Zarys teorii oświaty i wychowania dorosłych. Warszawa 1980

4.      Urbańczyk F.: Dydaktyka dorosłych. Wrocław 1973

5.      Edukacja dorosłych w dobie przemian. (pod red. Wesołowskiej E.A.) Toruń 1994

6.      Encyklopedia oświaty i kultury dorosłych . (pod red. Wojciechowskiego K.) Gdańsk- Łódź 1986

7.      Wprowadzenie do andragogiki. (pod red. Wujka T. )

Warszawa 1996

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin