Wady i zalety Internetu.doc

(39 KB) Pobierz
Utwórz i wydrukuj dokument tekstowy pt

Korzyści i niebezpieczeństwa wynikające z rozwoju informatyki i Internetu.

Zagrożenia wynikające z uzależnienia się od komputera.

 

 

 

 

 

 

 

              Kiedy w końcu lat 60-tych rozpoczęto prace nad stworzeniem Internetu[1], chyba niewiele osób zdawało sobie sprawę, jaką nową erę w dziejach ludzkości otworzy ta ogólnoświatowa sieć komputerowa. Rozwój Internetu w kolejnych dekadach był możliwy dzięki ogromnemu postępowi w rozwoju informatyki i telekomunikacji. Jedną z jego podstawowych cech jest szybka i efektywna komunikacja między nieograniczoną ilością podmiotów niemal na całym świecie.

Niezbędne było wynalezienie takich urządzeń jak modemy czy łącza satelitarne. Aby Internet mógł prawidłowo działać stworzono specjalne oprogramowania komputerowe, które pozwalają na praktyczne wykorzystywanie usług oferowanych w sieci.

              Internet niesie ze sobą wiele korzyści. Na co dzień przeglądamy w nim dziesiątki stron w poszukiwaniu niezliczonych informacji, korzystamy z darmowych skrzynek poczty elektronicznej czy też prowadzimy dyskusje na forach[2]. Dzięki programom takim jak Skype czy Gadu-Gadu kontaktujemy się z naszymi bliskimi i znajomymi. Możemy również korzystać z radia, taniej telefonii czy telewizji internetowej. Szukamy okazji na różnych aukcjach takich jak np.Allegro[3]. Ceny w wielu sklepach internetowych są niższe niż na rynku. Możliwość korzystania z bankowości elektronicznej spowodowała, że jej użytkownicy zapomnieli już o kolejkach w banku i na poczcie.

Zyskujemy wiele czasu, który w świecie rzeczywistym musielibyśmy przeznaczyć np. na przejazd przez miasto w celu załatwienia szeregu spraw, które obecnie można wykonać siedząc w zaciszu swojego mieszkania. Możemy zaoszczędzić pieniądze na przekazach bankowych i opłatach pocztowych. Komunikujemy się szybko i tanio z przyjaciółmi mieszkającymi niekiedy na innych kontynentach. Nie musimy już gromadzić wielu tomów encyklopedii i słowników, które zajmują wiele miejsca. Zasiadając przed komputerem otwieramy ogromną skarbnicę wiedzy. Mnogość źródeł informacji pozwala na dotarcie do danych, które przed laty były dla wielu z nas nie do zdobycia. Internet spowodował upowszechnienie wielu dziedzin nauki.

              Poza wieloma pozytywnymi cechami Internetu, nie można zapominać również
o jego wadach. Zaliczamy do nich np. często występujące uzależnienie użytkowników od stałej z nim łączności. Wiele osób nie wyobraża sobie już życia bez tego medium. Dla niektórych to uzależnienie ma charakter chorobowy i wymaga leczenia przez psychoterapeutę lub psychiatrę. Wielogodzinne korzystanie z Internetu powoduje również schorzenia i wady postawy. Niektórzy poprzez stały kontakt z wirtualnym światem osłabiają swoje związki
i kontakty z rodziną oraz przyjaciółmi. Izolując się od rzeczywistego środowiska zamykają się
w sobie i niejednokrotnie wyzwalają depresję. Poprzez gry komputerowe dzieci narażone często na kontakt z przemocą i treściami szkodliwymi dla ich psychiki. Przenoszą one agresję do realnego świata swoich rówieśników.

Na tak zwanych „czatach” dzieci i młodzież narażona jest na kontakt z osobami
o nieuczciwych zamiarach oraz z pedofilami.

Internet może być również narzędziem manipulacji w polityce np. podczas kampanii wyborczych poprzez tworzenie nierzeczywistego wizerunku osoby.

W świecie Internetu występują także prawdziwi przestępcy zwani cyber-złodziejami (hakerzy). Rozpracowują oni kody dostępu do kont bankowych okradając rachunki ich właścicieli.

              Cały czas trzeba udoskonalać i tworzyć nowe przepisy prawa dla zabezpieczenia interesów obywatela. Niezbędne jest korzystanie z programów antywirusowych dla ochrony danych i wszelkiej zawartości naszych komputerów.

Pomimo szeregu wad Internetu, jego zalety skłaniają nas do dalszego upowszechniania tej formy komunikacji do której już tak bardzo się przyzwyczailiśmy.

 

 

 

 

1

 


[1] Internet - globalna, międzynarodowa sieć komputerowa;

[2] Forum – grupa dyskusyjna służąca do wymiany informacji i poglądów między osobami o podobnych zainteresowaniach;

[3] Allegro – sieć internetowych serwisów aukcyjnych.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin