12 Niezawodnosc i trwalosc urzadzen.doc

(1234 KB) Pobierz
Obróbka ręczna

NIEZAWODNOŚĆ I TRWAŁOŚĆ URZĄDZEŃ.

 

Niezawodność Maszyn

Z obserwacji wynika, że najlepiej opracowane pod względem konstrukcyjnym urządzenie nie sprosta nałożonym zadaniom, jeśli nastąpi jego uszkodzenie. Uszkodzenie jest to przejście maszyny ze stanu zdatności w stan niezdatności, może to następować zarówno w czasie pracy maszyny jak i postoju lub magazynowania. Zakłada sie, że uszkadzanie maszyn jest procesem losowym, jednak podlega pewnym prawom.

Rys. Częstotliwość występowania uszkodzeń

 

Okres początkowy: uszkodzenia wynikają głównie z wad produkcyjnych, technologicznych, eksploatacyjnych oraz niekiedy konstrukcyjnych, występuje duża częstość uszkodzeń.

Normalna praca: częstotliwość uszkodzeń jest niska, uszkodzenia są wynikiem głównie ograniczeń tkwiących w projekcie, zmęczenia, zużycia, lub błędów eksploatacyjnych.

Starzenie sie: wynika z naturalnego zużycia elementów, zmiany właściwości materiałów, okres starzenia powinien być określony przez konstruktora.

 

Niezawodność: prawdopodobieństwo, że w danych warunkach i w określonym czasie maszyna będzie spełniała swoja funkcje bez wystąpienia uszkodzeń. Najważniejszą miarą niezawodności jest prawdopodobieństwo bezusterkowej pracy w przyjętych warunkach eksploatacji i w danym okresie użytkowania. Niezawodność można wyznaczyć po następującymi warunkami:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trwałość urządzeń

Zgłoś jeśli naruszono regulamin