ANDRZEJKI(6).doc

(44 KB) Pobierz
ANDRZEJKI-SCENARIUSZ SPOTKANIA ANDRZEJKOWEGO

 

 

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ

- ZWYCZAJE I TRADYCJE ANDRZEJKOWE.

 

 

TEMAT : „W krainie wróżb”

Miejsce:   hol na I piętrze, sala grupy I, sala grupy II

Data :      29-11-2010

Grupa wiekowa:  3,4,5 i 6-latki

CELE OGÓLNE:

- zapoznanie z tradycjami związanymi z wieczorem andrzejkowym poprzez uczestnictwo

   w zabawach i wróżbach
- stwarzanie miłego nastroju, integracja dzieci
- wdrażanie do współpracowania w grupie

 

CELE OPERACYJNE:

DZIECKO:

-rozumie znaczenie ludowej tradycji spotkań andrzejkowych,

-pogłębia własne wiadomości i bierze aktywny udział w kultywowaniu

tradycji andrzejkowych,

-tańczy i śpiewa znane piosenki,

-odtwarza ruchem melodie zabaw ruchowych ze śpiewem

 

FORMY PRACY:

-indywidualna

- z całą grupą

METODY PRACY:

słowna – rozmowa, opowiadanie

czynna , metod aktywnych- zabawy taneczno-ruchowe

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz, piosenki, list, stanowiska do wróżb z

potrzebnymi materiałami( grosze, miska z wodą, wosk, duży klucz, świeca lub lampa, gwiazdy-symbole, plastikowa butelka, papierowe kubeczki, serduszka z wypisanymi imionami chłopców i dziewczynek, serce z wypisanymi zawodami, przedmioty będące symbolem danego zawodu, magnetofon, płyta CD z muzyką, świece(lampiony), dekoracja sali.

 

PRZEBIEG:

                       Wszystkie grupy

 

1. Powitanie dzieci, wprowadzenie wesołego nastroju.

   Wszyscy stoją w dużym kole. Puszczenie iskierki przyjaźni, by obeszła cały krąg  lub      

   piosenka powitanka.

 

2. Krótkie opowiadanie nauczyciela o tradycjach andrzejkowych, tajemniczości, wróżbach, magii i czarach. Zaproszenie dzieci do uczestnictwa we wróżbach Andrzejkowych.

Święty Andrzeju daj nam znać

Co się będzie z nami dziać!!!”

3.  I WRÓŻBA  „ Moneta

             Grupa I  i II ( lub wszystkie grupy)


Na środku sali stoi miska z wodą. Każde dziecko otrzymuje 1 grosz i wypowiadając zaklęcie wrzuca go do miski. Rzut odbywa się przez lewe ramię, a czyja moneta wpadnie do wody ten ma szansę na spełnienie wszystkich życzeń.
Hokus, pokus,
Czary, mary,
Aby wróżby się spełniły
Złóżmy dary…”

 

4.    II WRÓŻBA   „Wróżenie z butelki”


                      Gr I, II, III, IV


Na środku sali ( holu) leży butelka, a wokół niej gwiazdy symbole.

Każdy kręci butelką i odczytuje symbol, który wskazuje butelka.

Korona – w przyszłości będziesz ważną osobą, obejmiesz ważne stanowisko.

Książka –będziesz pisarzem lub naukowcem

Serce – czeka cię wielka miłość i szczęście rodzinne.

Moneta – będziesz bardzo bogaty

Gwiazda – przed tobą kariera aktorska lub piosenkarska, będziesz gwiazdą.

Palma – czekają cię wspaniałe przygody, zostaniesz podróżnikiem.

 

Gr I i II zamiast kręcenia butelką  może mieć te same symbole przygotowane pod papierowymi kubeczkami.

 

  5.  Zabawa integrująca przy piosence „Tańczymy labado” (Wszystkie grupy)

 

 

 

 

6III WRÓŻBA  „Serca z imionami”,

 

Dzieci przekłuwają papierowe serce na odwrocie którego dla

Gr III i IV

-Wypisane są imiona chłopców( na jednym sercu) i imiona dziewcząt ( na drugim sercu). Zaznaczone imię będzie  imieniem przyszłej sympatii.

Gr I i  II

- Wypisane są różne zawody, zaznaczony zawód będzie tym, z którym zwiążemy naszą przyszłość

 

7 IV WRÓŻBA  „Wróżenie z butów”

 

        Grupa I, II, III, IV

 

Dzieci zdejmują po jednym bucie. Ustawiają je jeden za drugim. Czyj but pierwszy wyjdzie za próg sali, ten pojedzie na daleką wycieczkę.

( Gr III i IV – czyj but pierwszy dojdzie do schodów).

 

8. Zabawa ruchowo- naśladowcza przy melodii „Ojciec Wirgiliusz”. Wszyscy naśladują

ruchy Wirgiliusza.

 

 

9. V  WRÓŻBA - „Kim będę – nazwy zawodów?”

             Gr III i IV

Aby dowiedzieć się, jaki zawód dziecko będzie wykonywać w przyszłości,

każdy losuje z worka lub pudełka przedmiot będący symbolem danego zawodu:

- słuchawki lekarskie- lekarz,

- termometr – pielęgniarka,

- mikrofon – piosenkarka,

- chochla lub łyżka – kucharz,

- długopis – nauczyciel,

- pędzel - malarz,

- piłka – sportowiec,

- książka – naukowiec, pisarz

- grzebień – fryzjer,

- pantofelek – tancerka,
 

 

 

 

 

 

 

10. VI WRÓŻBA  „ Lanie wosku”

 

            Wszystkie grupy

 

Nauczyciel mówi:
A teraz wosku lanie
Co ma stać się niech się stanie...
Dzieci podchodzą kolejno do stolika na którym stoi miska z wodą i przy pomocy nauczycielki przelewają  wosk przez dziurkę od klucza.. Swoje odlewy kładą na kartce papieru, a następnie przy pomocy światła świecy lub lampy  próbują odczytać swoją przyszłość.

 

11. Zakończenie. Podziękowanie za wspólną zabawę.

     Gr III i IV

Zabawa taneczna przy piosence „ Pingwin”

 

 

Opracowała: Beata Michalska

Zgłoś jeśli naruszono regulamin