Człowiek nie kamień.odt

(27 KB) Pobierz

Człowiek nie kamień” – mówił Cycero , podkreślając ważność uczuć i emocji.


Emocje i uczucia są bardzo ważną częścią życia każdego z nas, każdego człowieka. Nie jest ważne czy jest się bogatym czy biednym, wykształconym czy też nie, zawsze będzie nam potrzebna miłość, przyjaźń, radość i smutek. Inne mogą być tylko sposoby i metody ich wyrażania i odbierania. Bez nich, po prostu, nie można normalnie żyć, towarzyszą nam na każdym kroku od chwili narodzin, aż do śmierci.

 

Emocje i uczucia powodują, że życie człowieka staje się pełne wrażeń i doznań. Kim byłby człowiek pozbawiony uczuć i emocji ? Czy nadal byłby człowiekiem, czy też bezduszną istotą, maszyną, nie umiejącą prawidłowo pojmować świata ? Odpowiedzi na te pytania możemy odnaleźć w “Opowiadaniach” Tadeusza Borowskiego. Przykładem takiego człowieka, odgradzającego się od uczuć i emocji jest Tadeusz, który pod wpływem swych przeżyć, terroru panującego w okupowanej Polsce musiał w mniejszym lub większym stopniu zapomnieć o prawdziwym sensie i znaczeniu miłości, przyjaźni, współczucia, gniewu a nawet nienawiści. Utrata narzeczonej, Marii wydaje się nie robić na nim większego wrażenia, nie powoduje wstrząsu jaki przeżyłby każdy z nas tracąc tak bliską osobę w sposób tak nagły i okrutny. Późniejsze więzienie i przesłuchiwania na Pawiaku, w końcu pobyt w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, walka o przetrwanie każdego dnia – z każdym tym zdarzeniem Tadeusz oddala się od człowieczeństwa, stara się nie przywiązywać dużej wagi do okrucieństwa życia, staje się ludzkim kamieniem.

Z drugiej strony gdyby Tadeusz nie odgrodził się, to najprawdopodobniej nie przetrwałby i nie przeżyłby.

Mimo wszystko w życiu nie powinniśmy się kierować tylko uczuciami i emocjami. Taki przykład na negatywne, przesadne uleganie uczuciom i emocjom znajdujemy w twórczości poetów epoki romantyzmu. W szczególności cechę tą zauważyć można w postaci Wertera, bohatera “ Cierpień młodego Wertera” Johanna Wolfganga Goethego. Od imienia tytułowego bohatera powstał termin “werteryzm” określający model pewnej postawy, charakteryzującej się przede wszystkim wybujałą, przesadną uczuciowością, negacją roli rozumu w procesie poznawania świata, postrzeganiem otaczającego świata przez pryzmat emocji, co wywoływało również często głębokie poczucie bezsensu egzystencji, dążenie do samozagłady .

Uczucia i emocje nie powinny rządzić nami, naszym życiem, postępowaniem, jednym słowem to one powinny znajdować się pod naszą kontrolą. Człowiek powinien umieć panować nad nimi, bo jeśli nie będą trzymane na wodzy, jeśli wymkną się człowiekowi z pod kontroli, to skutki mogą być opłakane. Nie chodzi tu o te szlachetne i pozytywne, gdyż poza nimi istnieją przecież zupełnie odmienne, takie jak : nienawiść, wrogość, agresja, złość. Ich nie da się wykluczyć, to przez nie człowiek toczył i będzie toczyć wojny, przez nie zabijał i niszczył. Historia dała nam wiele przykładów do czego jest zdolny człowiek kierowany “chorą” ambicją, pragnieniem zdobycia władzy za wszelką cenę i nienawiścią. Każdy z nas ma w sobie jakiś pierwiastek zła, a niekontrolowane, negatywne, złe emocje i uczucia, ujawniają w człowieku właśnie te najgorsze cechy charakteru. To, jak człowiek sobie z nimi radzi zależy od samego człowieka, jego mentalności, wychowania, spojrzenia na świat oraz poglądów .

Ostatnio ciągle słyszymy, że żyjemy w czasach upadku wartości, pogoni ludzkości za pieniądzem, i niestety nie można powiedzieć, że te wiadomości są fałszywe. Jednak spoza tych informacji, ukazują się także zupełnie odmienne, takie które przynoszą nadzieje, iż człowiek wobec ciągłej brutalizacji życia codziennego pozostanie człowiekiem, że nie zapomni o istocie swego człowieczeństwa, właśnie o uczuciach i emocjach. Jednym z takich wydarzeń, może nie tych największych, ale na pewno bardzo ważnych, jest akcja charytatywna “Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Co roku zarówno w wielkich miastach, jak i maleńkich miasteczkach i wsiach zwykli ludzie starają się, zbierają pieniądze, aby pomóc innym, którzy tej pomocy potrzebują, i co roku pada kolejny rekord zebranych pieniędzy.

 Człowiek nie może stać się “kamieniem”. Człowiek nie jest w stanie być nadal człowiekiem, w pełnym tego słowa znaczeniu, jeśli w jego życiu nie towarzyszą mu uczucia, a życie człowieka staje się puste i bezbarwne jeśli chociażby przez chwilę nie podda się emocjom. Jednak wszystko ma swoje granice, po przekroczeniu których przestaje służyć a zaczyna szkodzić. Tak samo jest i w tym przypadku. Człowiek powinien sam wyważyć, wyczuć, gdzie jest ta granica, aby mógł realnie patrzeć na otaczający go świat.

 

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin