Potrawy na Wielkanoc.docx

(21 KB) Pobierz

Indyk nadziewany mięsem i warzywami

 

Składniki:

• cały indyk
• 25 dag wołowiny
• 25 dag wieprzowiny
• 2 średnie marchewki
• 2 małe pietruszki
• 2 łodygi selera naciowego
• 5 małych pieczarek
• mały por
• jabłko
• 2 małe cebule
• 4 ząbki czosnku
• mała czerwona papryka
• 3 plastry wędzonej szynki
• masło do wysmarowania formy
• sól, pieprz

 

Sposób wykonania:
Indyka posolić i natrzeć pieprzem.
Warzywa obrać i bardzo starannie umyć. Mięso oraz warzywa posolić. Indyka wypełnić wszystkimi składnikami (w całości) i zaszyć, ułożyć na wysmarowanej masłem blasze, obłożyć kawałkami masła i piec, co jakiś czas polewając powstałym sosem. Po upieczeniu usunąć nitkę, którą zaszyty był indyk, wyjąć nadzienie i ułożyć na półmisku wokół indyka. Podawać z borówkami lub owocami z kompotu.

 

 

Schab faszerowany

 

Składniki:

1 kg schabu
tłuszcz
majeranek, sól, pieprz


Farsz:
bułka kajzerka
2 jaja
łyżka masła
kilka mrożonych grzybów (najlepsze kurki)
pieprz zielony w zalewie
cebula
natka pietruszki

 

Sposób wykonania:
Schab dokładnie umyć, osuszyć. Długim nożem naciąć tworząc tzw. kieszeń. Przygotować nadzienie: żółtko utrzeć z masłem, dodać namoczoną bułkę, odsączony z zalewy zielony pieprz, podsmażone grzyby i drobno posiekaną cebulę, ubitą pianę z białek oraz posiekaną natkę pietruszki. Farsz dokładnie wymieszać. Mięso natrzeć przyprawami, kieszeń nałożyć nadzieniem i zaszyć. Schab osznurować. Rozgrzać tłuszcz, włożyć mięso do brytfanny, oblać tłuszczem powierzchnię mięsa, wstawić do piekarnika i upiec w temperaturze około 200 °C, często polewając sosem.

 

 

Pieczony karczek

 

Składniki:

1 karczek
czosnek 3 ząbki do szpikowania i 4 ząbki do marynowania
sól zmiękczająca mięso
kieliszek wódki
2 łyżki miodu
przyprawa do mięsa wieprzowego Kamis


Sposób przygotowania:
Karczek naszpikować czosnkiem, natrzeć marynatą sporządzoną z miodu, czosnku, soli, przyprawy Kamis i wódki, zawinąć w folię spożywczą włożyć do lodówki na 24h. Nagrzać piekarnik do 180 °C. Włożyć karczek do rękawa i piec 1 i 1/2 godziny.

 

 

Pasztet wielkanocny

 

Składniki:

Mięso z 1 królika
Mięso gulaszowe z dzika - 0,7 kg
Wątróbka drobiowa - 0,3 kg
Cebula - 0,2 kg
Czosnek - 0,05 kg
Słonina - 0,3 kg
Jaja - 5 szt.
Czerstwa bułka - 0,15 kg
¦liwki suszone - 0,1 kg
Morele suszone - 0,1 kg
Figi suszone - 0,08 kg
Sól, pieprz
Owoc jałowca, liść laurowy, ziele angielskie


Sposób przyrządzenia:
Mięso z królika i dzika podsmażyć z cebulą, dodać sparzoną wątróbkę i przyprawy, a następnie dusić w niewielkiej ilości wywaru. Gdy mięso zmięknie, dodać czerstwą bułkę w takiej ilości, aby wchłonęła wywar. Mięso odstawić do ostygnięcia. Pokroić słoninę w kostkę i sparzyć. Ostudzone mięso zmielić 3 razy, dodać sparzoną słoninę i pokrojone owoce. Wymieszać wszystko dodając jaja i przyprawić do smaku, a następnie włożyć do form. Piec w temperaturze 140°C przez około 1,5 godziny. Podawać z brusznicą i chrzanem.

 

Biała kiełbasa po celestyńsku.

 

Skład:
50 dag białej kiełbasy,
20 dag pieczarek,
2 dag mąki,
200 ml gęstej kwaśnej śmietany,
10 dag groszku konserwowego,
natka pietruszki,
tłuszcz, sól, pieprz i przyprawa maggi do smaku.


Sposób wykonania:
Kiełbasę umyć, włożyć do naczynia, zalać wrzącą wodą i podgrzewać przez 10 min. na małym ogniu pod przykryciem w temperaturze ok. 90 °C. Pieczarki oczyścić, opłukać, pokroić w paseczki, usmażyć, oprószyć mąką, wlać śmietanę, zagotować. Dodać groszek i posiekaną natkę pietruszki. Doprawić solą, pieprzem i przyprawą maggi. Kiełbasę wyjąć, pokroić na porcje, polać przygotowanym sosem, dusić kilka minut. Podawać z

 

 

Kaczka w pomarańczowym sosie

 

Składniki:

1 młoda wiejska kaczka
1 szklanka rosołu drobiowego
oliwa z oliwek
1 szklanka soku pomarańczowego
łyżeczka otartej z pomarańcza skórki
1 mandarynka
5 dag rodzynek
mąka
majeranek
sól i pieprz


Sposób wykonania:
Kaczkę dokładnie umyć, osuszyć, posmarować grubo oliwą, natrzeć solą, pieprzem i majerankiem. Odstawić na kilka godzin w chłodne miejsce. Piekarnik nagrzać do około 200 °C , kaczkę ułożyć w naczyniu do pieczenia, obrumienić na ciemno złoty kolor. Podlać rosołem, dodać umyte rodzynki, liść laurowy, ziele angielskie, skórkę otartą z pomarańczy, przykryć i dusić aż mięso zmięknie. Pod koniec duszenia do sosu dodać sok pomarańczowy. Kaczkę podzielić na porcję. Sos zagęścić mąką, dodać dokładnie obrane cząstki mandarynki. Podawać do kaczki w sosjerce.

 

 

Jajka faszerowane

 

Składniki:
6 jaj
ugotowane mięso
szynka
majonez kielecki
chrzan
szczypiorek
sok z cytryny
ogórek
pół czerwonej papryki
pomidor
puszka sardynek lub szprotek w oleju
pół dymki
twarożek naturalny
kawałek pora
sól, cukier i pieprz.


Sposób przyrządzenia:
Ugotować jaja na twardo, obrać. Każde jajko przeciąć wzdłuż na połowę. Usunąć żółtko a w jego miejsce nałożyć farsz. Układać na udekorowanym zieleniną i rozdrobnionymi żółtkami półmisku.


Farsze:
szynkowy: szynkę drobniutko pokroić, wymieszać z żółtkiem i majonezem, przyprawić.
majonezowy: utrzeć 2 ugotowane na twardo żółtka z 2 łyżkami majonezu kieleckiego i dodać posiekany szczypiorek lub szczypior.
mięsny: mięso zemleć w maszynce, przyprawić dodać chrzan i majonez
paprykowy: bardzo drobno posiekać ogórek, pół czerwonej papryki, pomidora i kawałek pora wymieszać z majonezem, przyprawić.
rybny: dwa żółtka dodać do sardynek lub szprotek z puszki, dodać łyżkę majonezu, przyprawić.
pomidorowy: pomidora sparzyć obrać ze skórki, usunąć dokładnie miąższ, drobno posiekać, połączyć z żółtkami i majonezem.
Wszystkie farsze przyprawiamy wg upodobań.

 

 

Jaja w sosie szczypiorkowym

 

Składniki:
4 jajka na twardo
Sos:
½ pęczka szczypiorku
1,5 łyżki masła
1 łyżka mąki
sól, pieprz
śmietana


Sposób przyrządzania:
Przygotować sos. Roztopić masło, dodać mąkę, przygotować białą zasmażkę. Następnie wlewać powoli śmietanę, mieszać aby nie przywarło, dodać posiekany szczypiorek, przyprawić. Jajka obrać, przekroić wzdłuż na połowę, ułożyć na półmisku, polać sosem.

 

 

Jajka faszerowane szynką lub wędzoną rybą

 

Składniki:
- 6 jajek kurzych
- 6 jajek przepiórczych
- ketchup do przybrania
Farsz I:
- 0.6 dag szynki
- 2 łyżki gęstej śmietany
- 1 łyżka drobno pokrojonego szczypiorku
- sól
- pieprz
Farsz II:
- 0.6 dag wędzonej ryby: łososia
- pstrąga lub makreli
- 2 łyżki gęstej śmietany
- 1 łyżka drobno pokrojonego koperku
- sól
- pieprz

 

Sposób przyrządzania:
Wszystkie jajka ugotuj na twardo, ostudź w zimnej wodzie, obierz, opłucz. Spody odrobinę zetnij, ale tylko tak, by je wyrównać i móc jajka postawić. Odetnij czubki jajek i ostrożnie wyjmij żółtka. Czubki odłóż, będą potrzebne później. Przygotuj farsz.
Farsz I ¯ółtka 3 jaj kurzych i 3 przepiórczych utrzyj ze śmietaną, dodaj posiekaną szynkę, szczypiorek, dopraw solą i pieprzem. Wszystko wymieszaj.
Farsz II ¯ółtka 3 jaj kurzych i 3 przepiórczych utrzyj ze śmietaną, dodaj posiekaną rybkę, koperek, dopraw solą i pieprzem. Wszystko wymieszaj.
Jajka ustaw pionowo. Za pomocą małej łyżeczki napełnij farszem: 3 jajka kurze i 3 przepiórcze jednym rodzajem farszu, pozostałe - drugim rodzajem farszu. Przykryj odciętymi czubkami, udekoruj kropkami keczupu.
Jajeczka przepiórek japońskich, zawierające bogaty zestaw witamin, mikroelementów i pierwiastków śladowych, są bardzo polecane dla dzieci, bardzo osłabionych i często chorujących. I uwaga - nadają się dla dzieci ze skazą białkową.
Przygotowanie - 30 minut.

 

 

Jaja nadziewane pasztetem

 

Składniki:
- 5 jajek ugotowanych na twardo
- 1 puszka pasztetu z drobiu (10 dag)
- 1 łyżka startego sera morskiego
- 2/3 łyżki margaryny
- 1 cebula (3 dag)
- 1 łyżeczka natki pietruszki
- szczypta gałki muszkatołowej
- sól
- pieprz
Do przybrania:
- gałązki natki pietruszki
- 10 obranych migdałów


Sposób przyrządzania:
Jajka obrać, opłukać zimną wodą i przekroić wzdłuż na pół. Wyjąć żółtka i rozetrzeć. Cebulę obrać, drobno posiekać i lekko zrumienić na margarynie. Następnie ostudzić, dodać do pasztetu, wymieszać z serem, żółtkami i natką pietruszki. Przyprawić gałką muszkatołową, solą oraz pieprzem. Masą napełnić połówki białek. Gałązki natki pietruszki opłukać i osuszyć. Jajka przybrać natką pietruszki oraz migdałami.

 

 

Królik z jałowcem

 

Składniki:
- comber i udka królika
- 1/4 szklanki octu (6-proc.)
- po kilka jagód jałowca ziaren pieprzu i ziela angielskiego
- 1 ząbek czosnku
- 2 cebule
- 8 dag słoniny
- 1 łyżka masła
- natka
- sól

 

Sposób przyrządzania:
Do garnka wlej szklankę wody i ocet, dodaj jałowiec, pieprz i ziele angielskie, zagotuj. Comber i udka umyj, ułóż w garnku, obłóż posiekaną cebulą i zalej przygotowaną marynatą. Odstaw na 2 dni w chłodne miejsce. Co jakiś czas odwracaj mięso w marynacie. Następnie wyjmij mięso z zalewy, naszpikuj pokrojoną w słupki słoniną, natrzyj solą. Ułóż w brytfannie, posyp wiórkami masła i piecz do zrumienienia w temp. 180-200°C. Następnie podlej mięso zalewą, dodaj też wyjętą z zalewy cebulę. Piecz razem, aż mięso będzie całkiem miękkie. Pokrój na porcje, przełóż na ogrzany półmisek. Zabezpiecz przed wystygnięciem.
Do sosu wlej kilka łyżek gorącej wody, zmiksuj lub przetrzyj przez sitko. Przypraw do smaku solą i pieprzem. Zagotuj i przelej do sosjerki.
Królika podawaj z sosem. Dobrym dodatkiem są buraczki i ziemniaki

 

 

Kaczka z jabłkami

 

Składniki:
- niezbyt tłusta kaczka
- 5 winnych jabłek
- majeranek
- sól i pieprz
- łyżka masła


Sposób przyrządzania:
Nagrzej piekarnik do 230 °C. Przygotuj brytfannę lub żaroodporne naczynie. Kaczkę umyj, oczyść, natrzyj solą i majerankiem - niech poleży przynajmniej pół godziny. Jabłka obierz, podziel na ćwiartki i po usunięciu gniazd nasiennych nadziej nimi kaczkę; resztę ułóż wokół tuszki w brytfannie. Kaczkę posmaruj z wierzchu masłem i wsadź do piekarnika. Piecz ponad godzinę. W czasie pieczenia polewaj kaczkę tłuszczem, który się z niej wytapia i niewielką ilością wody. Kiedy skórka się zrumieni, sprawdź, czy mięso jest miękkie, wkłuwając widelec w udko.
Wyjmij kaczkę na półmisek, pokrój na kawałki, obłóż pieczonymi jabłkami i polej sosem. Podawaj z ziemniakami lub kluseczkami i z surówką.

 

Pieczeń wieprzowa na zimno

 

Składniki:
- 80 dag schabu bez kości lub wieprzowiny

- 2 łyżeczki majeranku
- 2 łyżeczki szałwi lub kminku
- sok z 1 cytryny
- listek laurowy
- ząbek czosnku
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki masła
- sól
- żaroodporne naczynie z pokrywką (jeśli nie ma pokrywki
- możesz je przykryć folią aluminiową)


Sposób przyrządzania:
Mięso umyj, posmaruj zmiażdżonym czosnkiem, posól, posyp przyprawami, polej sokiem z połówki cytryny i wstaw do lodówki na godzinę albo dłużej (może być na całą noc). Nagrzej piekarnik do 200 °C. Mięso przełóż do żaroodpornego naczynia, na wierzch wrzuć kawałeczki masła, polej miodem i pokrop sokiem z drugiej połowy cytryny. Naczynie przykryj, wstaw do piekarnika. Możesz jeszcze obłożyć mięso obranymi i lekko posolonymi ćwiartkami jabłek. Po 30 minutach na wszelki wypadek zajrzyj do pieczeni. Jeśli okaże się, że płyn wyparował, wlej nieco wody, ponownie przykryj i piecz dalej. Po godzinie odkryj pieczeń, by się przyrumieniła z wierzchu. Polej ją lekko wodą i trzymaj w piekarniku jeszcze jakieś 20 minut. Na piknik zabierzesz ją na zimno, ale na rodzinny obiad możesz podać gorącą

 

 

Schab pieczony nadziewany śliwkami

 

Składniki:
- 1.5 kg schabu bez kości
- 10-12 śliwek kalifornijskich
- 6 ząbków czosnku
- 3 listki laurowe
- 5 ziaren ziela angielskiego
- 2 czubate łyżeczki owoców jałowca
- 6 ziaren pieprzu czarnego
- 1 łyżeczka przyprawy do mięs Delikat Knorr
- 1 kostka rosołowa
- 1/2 szklanki oleju
- 1 szklanka wody
- sól według uznania
- 3 czubate łyżki miodu
- 2 łyżeczki ostrej musztardy
- 1/2 łyżeczki tymianku
- po 3 szczypty majeranku; curry; ziół prowansalskich


Sposób przyrządzania:
Mięso umyć i włożyć do zimnej marynaty na 12 godzin. Sposób przyrządzenia marynaty: Jałowiec, ziele angielskie, ziarna pieprzu, listki laurowe oraz kostkę gotować pod przykryciem przez 10 minut. Do lekko przestudzonego wywaru dodać miód, musztardę, pokrojone na 4 ząbki czosnku, olej, łyżeczkę soli i wszystkie zioła(marynata powinna być dobrze słona).Wstawić do lodówki pod przykryciem. Umarynowany schab nakłuć na wylot z 2 stron nożem. Wypełnić ciasno śliwkami, natrzeć solą (ewentualnie utartym czosnkiem i pieprzem). Wcisnąć w siatkę do pieczenia mięs, zapakować w rękaw. Piec w temp. 190

° do 45 minut. Polecam jako wędlinę na kanapki. SMACZNEGO!!!!!

 

 

Szynka wielkanocna wiedeńska

 

Składniki:
- 1 szynka wieprzowa peklowana lub surowa (ok. 2.5 kg)
- 1 pęczek włoszczyzny
- 1 butelka białego austriackiego wina (może być np. Gruener Veltliner)
- ziele angielskie
- liść laurowy
- czarny pieprz
Ciasto:
- 50 dag mąki żytniej
- woda (do uzyskania odpowiedniej konsystencji ciasta)
- sól do smaku
Oraz:
- 20 dag musztardy miodowej
- 20 dag chrzanu (startego i wymieszanego ze śmietaną i cytryną)

 

Sposób przyrządzania:
Szynkę gotuj półtorej godziny na wolnym ogniu w wodzie z włoszczyzną i winem. Ostudź, usuń skórę i nadmiar tłuszczu. Tak przygotowaną szynkę obłóż wcześniej wyrobionym ciastem z mąki żytniej, soli i wody i włóż na 60 minut do pieca rozgrzanego do temperatury 140°C. Pieczone w skorupce mięso nie wysycha, jest mięciutkie i delikatne. Szynki wiedeńskiej nie powinno zabraknąć na wielkanocnym stole w żadnym austriackim domu. Podaje się ją na ciepło ze śmietankowym chrzanem i miodową musztardą.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin