TOWAROZNAWSTWO.doc

(31 KB) Pobierz
TOWAROZNAWSTWO – traktowane jest jako nauka o jakości i w swoich założeniach zajmuje się kształtowaniem

TOWAROZNAWSTWO traktowane jest jako nauka o jakości i w swoich założeniach zajmuje się kształtowaniem. Ochroną i oceną jakości wyrobów.

JAKOŚĆ- zespół cech decydujących o przydatności użytkowej towaru w konkretnych warunkach exploatacji zgodnie z przeznaczeniem *cechy techniczne *użytkowe * estetyczne * ekonomiczne

ZY R= TQM (zarządzanie przez jakość)

TQM- filozofia na której opiera się towaroznawstwo

ISO- miedzynarodowa org. Normalizacyjna. Realizuje cele ZR ISO 9000 (jakość) ISO 14000 (środowiska)ISO 18000 ( BHP, zdrowie)

JAKOŚĆ GLOBALNA-  wypadkowa jakości typu, logistycznej explaataccyjnen i utylizacyjnej.

EFEKT CIEPL.- największe zagrożenie dla ZR.

EKOSYSTEM zbudowany jest z biocenozy i biotopu

KWAŚNE DESZCZE – są to takie opady śniegu lub deszczu, które mają wartość PH niższa niż 5,6. powodowane są przez tlenki siarki.

FREON – chlorofluoro pochodne metanu

EFEKT CIEPLARNIANY-  szklarniowy , czad- tlenek wegla (może udusić człowieka)

DWUTLENEK WĘGLA- niepalny, powoduje gazy cieplarniane

METAN- gaz cieplarniany 27 razy groźniejszy od CO2.

Hy- promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie po dostaniu się do szklarni odbija się od oślin i ziemi i przekształca się w promieniowanie cieplne. Nieprzepuszczalne przez szybę.

METALE ŚMIERCI

RTĘC- bardzo toxyczna ciecz powodująca zaburzenia wzroku, słuchu, mowy a u noworodków upośledzenia umysłowe. Rtec trafia do środowiska po przez spalanie wegla i ropy naftowej.

OŁÓW- Od ołowiu mężczyźnie niewieścieją, powoduje choroby umysłowe. Huty szkła uzywają ołowiu, farby zawierały ołów. Benzyna ołowiowa. Ołów jest silną trucizną uszkadzajacą mózg.

KADM- dociera do środowiska po przez huty cynku i ołowiu. Kumuluje się w nerkach i atakuje układ kostny, zaburzenia w gospodarce wapniowo magnezowej. Rośliny kumuluja ta trucizne, szczególnie tytoń.

ZWIĄZKI CHLORO- ORGANICZNE trafiają do środowiska przez ścieki, zaliczamy tzw. Syntetyczne substancje zwane pestycydami. Insektycydy- stosowane do walki z robalami, Fungicydy i herbicydy- chwasty i grzyby

DDT- (dwuchloro dwufenylo trójchlorometan) bomba ekologiczna działająca ze spóźnionym zapłonem. Miało korzystne działanie. Niszczył chwasty nie niszcząc rośliny podstawowej. Przez DDT wyginął orzeł bielik. Czas połowiczny rozpadu związków chloroorganicznych  wynosi 30 lat. W 1960r. na pola Polski wylano 40 000 ton DDT, od 1945 do 1990 wylewano więcej. Po 30 latach zostało 20 000 ton DDT. Hans Miller otrzymał za DDT nagrodę nobla.

SKAZENIE WODY- jest pochodną działalności ludzkiej ale tez i naturalne. Przemysł, górnictwo, gosp. Komunalna, zanieczyszczenia atmosferyczne.

Do wód powierzchniowych i podziemnych będących kolo fabryk dostają się pestycydy. Scieki bytowe z domostw ludzkich.

SKAŻENIE GLEBY – osadzanie się na powierzchni gleby i penetrowanie w jej wnętrze szkodliwych wiązków emitowanych przez przemysł. Wymywanie zanieczyszczeń z atmosfery zaiemskeij przez opady deszczu lub śniegu. Ujemne skutki nawożenia i ochrony roślin. Zmęczenie gleby. Najlepszym identyfikatorem jkości środowiska naturalnego jest jakość surowców i wyrobów żywnościowych.

CZYNNIKI EKOLOGICZNE, CYKL ŻYCIA WYROBÓW w układzie produkt-środowisko.

Projektowanie produktu* racjonalnej gospodarce surowcowej nakładanej na maksymalne ich wykorzystanie.* promowaniu niekonwencjonalnych surowców powstałych w wyniku recyklingu badź zawartych w masie niewykorzystanych odpadów. Optymalny dobór surowców proekologicznych. Stosowanie technologii przyjaznych środowisku minimalizujących ładunki antropogeniczne. Minimalizacji niekorzystnych oddziaływań produktu na czasie explaatacji. Technologicznych utylizacji odpadów w jakich najmniejszym stopniu obciążającym srodiwisko naturalne. Promowanie ekologistyki i opakowań ekologicznych. Optymalne zużycie wody, energii, substratów i materiałów pomocniczych w procesie logistycznym.

EKOPROJEKTOWANIE- Podstawowy sposób zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko. W procesie ekologicznego projektowania użytecznym narzędziem staja się ekowskaźniki.

PALIWA ENERGETYCZNE- zwane są materiałami pędnymi i sa substancjami które w wyniku przemian fizyko-chemicznych wytwarzają ciepło wykorzystywane do celów technicznych i zaspokajania potrzeb bytowych.

 

 

 

PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA STAN SKUPIENIA:

STAŁE- drewno, torf, łupki palne, węgiel brunatny, kamienny, antracyt, SZTUCNE- brykiet wegla, węgiel drzewny, koks z węgla kamiennego.

CIEKŁE- ropa naftowa SZTUCZNE- benzyna, nafta, oleje opałowe, produkty weglopodobne

GAZOWE- gaz ziemny SZTUCZNE- gaz miejski, koksowniczy, wielkopiecowy, techniczny.

DREWNO 50% TORF 60% WĘGIEL BRUNATNY 70% WGIEL KAMIENNY 80%

O charakterze paliw mówi nam jego stan skupienia. Energetyczność wymierza tzw. Wartość opałowa.

WARTOŚĆ OPAŁOWA- ilość ciepła wyrażona w dżulach wydzielona podczas całkowitego spalenia jednostki masy lub objętości dnego paliwa. Antracyt 37 Mj/kg, w kamienny 32, w. brunatny 28, torf 20, drewno 15, koks 30, benzyna 46.

METODY  PRZETWÓRSTWA W KAMIENNEGO metoda spalania* destylacji* uwodornienia (zmianna na paliwo płynne)

Spalanie niezupełne- z niedomiarem tlenu <czad> S. zupełne- z nadmiarem tlenu- dw.tlenek wegla

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin