Rozdział S
jfo-rf1
^ d
Przymusowe rozwiązania
Dyslektyczne dziecko przeżywa frustrację, gdy zaczyna popełniać błędy z powodu dezorientacji. Nikt nie lubi popełniać błędów, a więc dziewięcioletni, dyslektyczny trzecioklasista zaczyna szukać, tworzyć i przyswajać różne sposoby rozwiązania problemu. Strategia ta byłaby dobra, gdyby nie fakt, że trudności z czytaniem przekształcają się teraz w prawdziwą niezdolność do czytania.
Sposoby wymyślane przez dyslektyków nie rozwiązują prawdziwego problemu, zniekształconej percepcji, pozwalają tylko na krótko pozbyć się frustracji. Takie okrężne sposoby zwalczania efektu dezorientacji powodują, że proces uczenia się po wolniej e i powstaje defekt uczenia się.
„Rozwiązania" dyslektyków to algorytmy działań oraz taktyki rozpoznawania i zapamiętywania. Początkowo stosowane z wyboru, szybko zmieniają się w zachowania kompulsywne. Dyslektyk gdy raz przyswoi sobie jakiś sposób, daje mu wyłączność na wykonywanie określonej funkcji. W procesie korygo-48
wania dysleksji traktuję je jako „stare sposoby", które stają się niepotrzebne.
Choć wielu dyslektyków zaczyna rozwijać kompulsywne schematy przed osiągnięciem dziewiątego roku życia i robi to przez resztę życia, większość „protez uczenia się" powstaje pomiędzy dziewiątym a dwunastym rokiem życia. Dyslektycy zazwyczaj dysponują setkami, jeśli nie tysiącami takich sposobów.
Przedstawię teraz kilka najczęściej spotykanych kompulsywnych rozwiązań.
Śpiewany alfabet
Dzieci często uczą się śpiewanego alfabetu. Jeśli dziecko w domu lub w przedszkolu nauczy się alfabetu w postaci piosenki, to opanowuje go i mniej więcej po dwóch latach potrafi go wyrecytować bez konieczności śpiewania lub powtarzania w myśli piosenki. Dziecko, które przyswoi sobie piosenkę i w ten sposób rozwiąże problem niemożności nauczenia się alfabetu, nigdy nie będzie w stanie wyrecytować go, nie śpiewając na głos lub w myśli.
Dziecko to zna tylko piosenkę, a piosenka znaalfabet. Korzysta z piosenki, żeby sprawićw r a ż e n i e, że zna alfabet. W przyszłości, chcącznaleźć nazwisko w książce telefonicznej lub wyrazw słowniku, będzie śpiewać piosenkę. Sposób zabawowego uczenia się przekształcił się w kompulsywnezachowanie. j ,„
49
terapia_mowy