konspekt zajęć logopedycznych.pdf

(204 KB) Pobierz
QPrint
Dorota Sylwestrzak
nauczyciel Î logopeda
Zespþ Szkþ Nr 2 w Kþodawie
woj. wielkopolskie
Konspekt zajħę logopedycznych
Temat: Wywoþanie gþoski álÑ
Cel zajħcia: - usprawnienie artykulatorw celem doprowadzenia do pionizacji
jħzyka oraz podwyŇszenie wyrazistoĻci mwienia;
- wywoþanie gþoski álÑ
Metody i techniki:
- ęwiczenia oddechowe i artykulacyjne;
- ęwiczenia sprawnoĻci narzĢdw mowy;
- metoda fonetycznych przeksztaþceı;
- pokaz i wyjaĻnienie uþoŇenia narzĢdw mowy;
- metoda uczulania miejsc artykulacji;
- metoda mechanicznego ukþadania narzĢdw mowy;
- elementy metody ádobrego startuÑ;
- gry i zabawy;
Pomoce: - ilustracje zwierzĢt: ryby, Ňaby, hipopotama, psa, owcy, krowy,
kota, indyka, Ļwinki, bociana;
- plansza drzewa z papieru Ļciernego, listki z bibuþy;
- balonik, lody, koþatka;
- plansza do zagadek: lody, parasol;
- ilustracja dziewczynki do rysowania po Ļladzie, flamaster;
- kartonik z wypukþĢ literĢ álÑ;
- nagranie magnetofonowe piosenki áMowa zwierzĢtÑ;
- labirynt áLis szuka noryÑ;
- puzzle áDzieci z parasolemÑ - zadanie domowe.
Literatura:
Bolejko A. áJak usuwaę wady wymowyÑ, Biaþystok 1992
Bþachnio K. áVademecum logopedyczneÑ, Poznaı 1992
Demel G. á Minimum logopedyczne nauczyciela przedszkolaÑ, Warszawa 1998
Gaþkowski T., Jastrzħbowska G. áLogopediaÑ, Opole 2001
Kozþowska K. áWady wymowy moŇemy usunĢęÑ, Kielce 1998
Minczakiewicz E. áMowa Î Rozwj Î Zaburzenia Î TerapiaÑ, Krakw 1997
Sochajska E. áUczymy poprawnej wymowyÑ, Warszawa 1987
Styczek I. áLogopediaÑ, Warszawa 1979
PRZEBIEG ZAJĦCIA
CzħĻę pierwsza
1. Przywitanie siħ z dzieckiem.
2. Ęwiczenia oddechowe:
zwrcenie uwagi na prawidþowy wdech powietrza nosem i wydech
ustami, zmierzanie do wydþuŇenia fazy wydechowej;
álecĢ listkiÑ Î wydmuchiwanie skrawkw bibuþy z chropowatej
powierzchni (ilustracja drzewa z papieru Ļciernego) Î liczenie, ile listkw
udaþo siħ zdmuchnĢę;
ánadmuchiwanie balonikaÑ (balonik) Î powolne nadmuchiwanie balonika
tak, aby nie pħkþ ;
3. Ęwiczenia warg i Ňuchwy:
árybi pyszczekÑ Î maksymalne zbliŇanie kĢcikw ust;
áuĻmiech ŇabkiÑ Î oddalanie kĢcikw ust;
áwoþamy pieskaÑ Î cmokanie, gwizdanie;
áziewajĢcy hipopotamÑ Î maksymalne oddalenie od siebie wargi grnej i
dolnej (jak przy wymowie áaÑ);
áusypianie zwierzĢtekÑ Î wymowa wydþuŇonego áaaa, aaa, aaaÑ przy
otwartych ustach;
Ilustracje zwierzĢt: ryby, Ňaby, psa, hipopotama.
141266215.027.png 141266215.028.png 141266215.029.png 141266215.030.png 141266215.001.png 141266215.002.png
4. Ęwiczenia jħzyka ze szczeglnym uwzglħdnieniem ęwiczeı czubka jħzyka
i ęwiczeı doprowadzajĢcych do pionizacji jħzyka:
Zabawa áO jħzyczku, ktry chciaþ skakaę jak piþkaÑ:
unoszenie szerokiego jħzyka na grnĢ wargħ (Pewnego razu jħzyk
wysunĢþ siħ wysoko miħdzy zĢbki i przyglĢdaþ siħ z zaciekawieniem
piþce, ktra skakaþa po podwrku);
cofanie szerokiego jħzyka do dziĢseþ ( ZazdroĻciþ piþce, Ňe moŇe tak
wysoko skakaę, ale musiaþ wrcię do swojego mieszkania);
przy opuszczonej szczħce ruchy jħzyka na przemian do grnych i
dolnych dziĢseþ ( ... i choę byþo tam maþo miejsca zaczĢþ odbijaę siħ od
dziĢseþ. Byþ wesoþy, Ňe moŇe skakaę jak piþka).
5. Ęwiczenia jħzyka i warg:
W nagrodħ za prawidþowo wykonane ęwiczenia dziecko otrzymuje loda.
unoszenie jħzyka w grħ przy otwartych ustach (lizanie loda);
przy opuszczonej szczħce dolnej dotykanie czubkiem jħzyka waþka
dziĢsþowego (odklejanie wafelka z waþka dziĢsþowego);
oblizywanie warg ze stopniowym zwiħkszeniem ich otwarcia ( po
zjedzeniu loda).
CzħĻę druga
1. Sprawdzenie pracy domowej
2. Zapoznanie dziecka z tematykĢ zajħę:
a) Odgadywanie zagadek przez wskazanie odpowiedniej ilustracji;
TreĻę zagadek: Jesz je latem dla ochþody (lody).
Przydatny na sþoıce, przydatny na deszcz.
Laskħ ma i daszek. Czy wiesz, co to jest? (parasol).
b) Logopeda wymawia gþoĻno rozwiĢzania zagadek i informuje dziecko, Ňe
pozna nowĢ gþoskħ álÑ. Pyta, gdzie wystħpuje álÑ w wyrazach: lody,
parasol. Pokaz litery álÑ, wodzenie po Ļladzie (kartonik z wypukþym álÑ Î
wyszytym z koralikw). Odszukanie litery na ilustracji parasola.
141266215.003.png 141266215.004.png
3. WyjaĻnienie poþoŇenia narzĢdw mowy:
Logopeda pokazuje dziecku wþaĻciwy dla gþoski álÑ ukþad artykulatorw
i wyjaĻnia sposb ich uþoŇenia (buzia otwarta, czubek jħzyka chowa siħ za
zħby i dotyka waþka dziĢsþowego Î tam, gdzie jħzyk uderzaþ, gdy udawaþ
piþkħ i gdzie zlizywaþeĻ wafelek).
Kontrola wzrokowa Î dziecko obserwuje logopedħ i siebie w lustrze, prbuje
uþoŇyę pokazany ukþad artykulacyjny.
Kontrola dotyku Î uĻwiadomienie dziecku miejsca kontaktu narzĢdw
artykulacyjnych: jħzyka i podniebienia.
Logopeda pokazuje Î dotyka u dziecka szpatuþkĢ miejsce artykulacji, w
ktrym jħzyk powinien dotknĢę podniebienia (waþek dziĢsþowy).
4. Wywoþanie gþoski álÑ.
Pokaz wþaĻciwej artykulacji gþoski; dziecko obserwuje i naĻladuje logopedħ
- prba artykulacji álÑ.
Metoda fonetyczna: jeĻli nie uda siħ od razu wywoþaę gþoski ÑlÑ, to logopeda
przypomina zabawħ áO jħzyczku, ktry chciaþ skakaę jak piþkaÑ
Jħzyk skacze, uderza o grne i dolne dziĢsþa, z radoĻci Ļpiewa:
- wymowa dþugiego áaaaÑ Î powstaje dŅwiħk ála la laÑ, zatrzymanie jħzyka
na waþku dziĢsþowym nie przerywajĢc Ļpiewu (ewentualnie przytrzymanie
jħzyka szpatuþkĢ); pozostaje gþoska álÑ.
5. Utrwalenie wywoþanego dŅwiħku, kojarzenie gþoski z literĢ álÑ
- szukanie na obrazku litery álÑ, rysowanie jej po Ļladzie flamastrem z
gþoĻnym wymawianiem álÑ; liczenie literek ( ilustracja dziewczynki).
141266215.005.png 141266215.006.png 141266215.007.png 141266215.008.png
6. Zabawa z piosenkĢ áMowa zwierzĢtÑ
KaŇde zwierzħ na tym Ļwiecie
coĻ nam mwi, o tym wiecie.
ChociaŇ nic nie rozumiemy,
wsplnie je naĻladujemy:
Ref.: Miau, miau, hau, hau, mu, mu, me, me;
Kum, kum, gul, gul, kwi, kwi, kle, kle.
Wysþuchanie piosenki (nagranie magnetofonowe)
Dziecko sygnalizuje gþoskħ álÑ koþatkĢ, przy powtrnym wysþuchaniu.
Odczytanie i ukþadanie w odpowiedniej kolejnoĻci refrenu kartonikw
ilustrujĢcych mowħ zwierzĢt. Wskazanie kartonikw z álÑ.
Odgadywanie nazw zwierzĢt na ilustracjach (ilustracje kota psa, krowy,
owcy, Ňaby, Ļwinki, indyka, bociana).
Dobieranie ilustracji do kartonikw (np. miau Î ilustracja kota itd.)
NaĻladowanie gþosw zwierzĢt przy ponownym odtworzeniu piosenki.
141266215.009.png 141266215.010.png 141266215.011.png 141266215.012.png 141266215.013.png 141266215.014.png 141266215.015.png 141266215.016.png 141266215.017.png 141266215.018.png 141266215.019.png 141266215.020.png 141266215.021.png 141266215.022.png 141266215.023.png 141266215.024.png 141266215.025.png 141266215.026.png
Zgłoś jeśli naruszono regulamin