1. SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z WYKORZYSTANIEM LITERATURY M.DOC

(5 KB) Pobierz

Scenariusz zajęcia z wykorzystaniem literatury M. Konopnickiej.

 

Prowadząca: Beata Tomkowiak

Grupa wiekowa: 4-5 latki

Temat zajęcia: Zapoznanie z wierszem M. Konopnickiej pt. „Pójdziemy w pole w ranny czas – W Polu”.

Temat kompleksowy: Czy to już wiosna?

Temat dnia: Wiosną trawa się zieleni.

Cele: - obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną;

            budzenie się przyrody do życia,

    - poznawanie wybranych środowisk przyrodniczych,

    - wyrabianie umiejętności współdziałania w zespole,

        - poznawanie utworów o wartościach poznawczych i kształcących.

Metody: - aktywizujące

               - metoda przekazu wiedzy,

               - aktywności kreatywnej

            - zadań stawianych do wykonania

            -rozmowa

Formy - indywidualna

       - zespołowa

   - grupowa      

Pomoce: ilustracje oraz napisy- park, las, sad, magnetofon, nagrania piosenek, duże arkusze papieru, gotowe sylwety traw i kwiatów, klej,

Instrumenty perkusyjne.              

 

                   PRZEBIEG ZAJĘCIA

 

.         Powitanie dzieci

.         Zapoznanie z wierszem M. Konopnickiej pt. „Pójdziemy w pole w ranny czas”

przy ilustracji na tablicy.

Rozmowa z dziećmi:

Gdzie znajdowały się roślinki?

Co spowodowało, że się obudziły?

Gdzie rośnie trawa?

Dlaczego nie wolno jej deptać?

 

 

 

 

 

.         Rozwiązywanie zagadek:

                   

          Są  w nim trawniki, fontanna nawet.

          Są drzewa, krzewy i mnóstwo ławek.  (park)

  

        

          Sosnowy, dębowy, stary lub młody.

          Rosną w nim grzyby, rosną jagody.   (las)

 

          Nie las, nie park, chociaż się zieleni.

                       Jabłka, gruszki, śliwki znajdziesz tam w jesieni.   (sad)

 

 

.         Wybranie z pośród wielu obrazków rozłożonych na dywanie tych, które pasują do rozwiązania zadań. Umieszczenie ich na tablicy. Wspólne odczytanie napisów do tych obrazków i umieszczenie ich pod nimi.

- Co to jest pole, park, las, sad?   Dzieci określają co oznaczają te pojęcia.

 

      5.  Zabawa ilustrowana ruchem przy muzyce „Kwiatki budzą się ze snu”.              

Wszystkie dzieci kucają, głowa pochylona do przodu, ręce skrzyżowane zasłaniają oczy. Wokół rozlega się cicha muzyka po chwili muzyka zmienia się; gra coraz głośniej, dzieci wolniutko wstają rozkładają ręce unosząc je w górę

(naśladują budzące się do życia kwiaty).

 

.         Zabawa w podobieństwa i różnice.

Czym się różnią od siebie: las i sad, a w czym są do siebie podobne?

Następne pary do porównywania wybierają dzieci.

   

.         „Wiosenny koncert”- zabawa i utrwalenie piosenki „Wiosna tuż, tuż”.

Zastosowanie poznanych już instrumentów perkusyjnych dla każdego dziecka.

Wystukiwanie rytmu piosenki na poszczególnych instrumentach.

W trakcie zabawy dzieci wymieniają się instrumentami.

 

.         „Młoda trawka”- praca w zespołach.

Naklejanie na dużą kartkę zielonej trawy wyciętej z bibuły czy kolorowego papieru,

Ozdabianie trawki kwiatkami dowolnie wyciętymi  przez dzieci.

        Bezpieczne korzystanie z nożyczek. Nauka współdziałania w zespole.

 

     8.  Podsumowanie zajęć; ocena prac dzieci, pochwały dla dzieci.

 

 

 

 

 

Opracowała i zrealizowała : Beata Tomkowiak

 

 

 

 

 

 

             

 

            

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin