2. SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO Z WYKORZYSTANIEM LITERATURY MARII KONOPNICKIEJ..rtf

(39 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DYDAKTYCZNEGO Z WYKORZYSTANIEM LITERATURY MARII KONOPNICKIEJ.

 

TEMAT KOMPLEKSOWY: Wiosna tuż, tuż.

TEMAT DNIA: Wiosenne kwiaty

TEMAT ZAJĘCIA: - Ćwiczenia językowe na podstawie wiersza M. Konopnickiej "W ogrodzie".

PROWADZĄCA: Beata Tomkowiak

Grupa wiekowa: 6- latki.

 

Cele ogólne:

- Dostrzeganie zmian zachodzącychw przyrodzie związanych z nadejściem wiosny,

- Doskonalenie dodawania i odejmowania liczb w zakresie 10,

- Stwarzanie sytuacji sprzyjającej aktywizowaniu mowy i myślenia,

- Doskonalenie umiejetności współdziałania w grupie.

 

 

 

Cele szczegółowe:

- Dziecko rozpoznaje i nazywa wiosenne kwiaty,

- rozróżnia kwiaty pod ochroną  od kwiatów rosnących w ogrodzie,

- rozwiązuje rebusy obrazkowo- literowe,

- dzieli wyrazy na sylaby i głoski

- wskazuje samogłoski i spółoski,

- rozwiązuje działania matematyczne typu 5+4, 9-3,

- układa rosnąco liczby,

- estetycznie i dokładnie wykonuje pracę plastyczną,

- współpracuje w grupie.

 

Metody:

Czynne; zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń, zabawy ruchowe,

owne: wiersz, piosenka,

Oglądowe: obrazki, ilustracje, krzyżówki.

 

Formy: zajęcie z całą grupą, praca w grupach, praca indywidualna.

 

Pomoce: rysunki kwiatów, sylaby na kolorowych kartkach, rebusy literowo- obrazkowe, rysunki drzew, kolorowe kwiaty z działaniami do rozwiązania.

Organizacja zajęcia: dzieci siedzą w półkolu na dywanie. Na tablicy są rezmieszczone kolorowe wiosenne kwiaty. W środku miejsce na krzyżówkę.

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1 Ilustracja ruchowa do piosenki "Ogrodniczka"

2. Zaproszenie dzieci na zajęcia, na którym będa rozwiązywać zagadki, rebusy układanki i krzyzówki, bę bawić sie głoskami, rozwiązywać zadania matematyczne......

3. Nawiązanie do tematu wiosny mottem wiersza

" Piękne jest lato, piękna jest jesień, i zima nawet ta ostra, lecz najpiękniejszą porą roku jest WIOSNA".

4. Słuchanie wiersza M. Konopnickiej pt. " W ogrodzie".

5. Analiza treści wiersza; rozmowa z dziećmi

- Jak należy zachować sie w ogrodzie? 

- Dlaczego nie wolno bezmyślnie deptać trawy, zrywać kwiatów?

- Jakich kwiatów nigdy nie wolno zrywać?

Prośba o przypomnienie nazw kwiatów rosnących w ogrodzie oraz innych wiosennych kwiatów.

6. Rozwiązanie krzyżówki ( HASŁO; KWIATY)

a) jaką nazwę ma ten kwiatek       100-krotka,

b) jak nazywa się kwiatek,  który widzielismy na wycieczce, ( zawilec),

c) rozwiąż rebus      sa-{rysunek sanki}

d) co to jest za kwiatek żółty lub czerwony a w swojej nazwie ma wyraz PAn?

e) asamitny , kolorowy, mały kwiatek, kto wymieni jego nazwę ten nie brat lecz    { bratek}

f) odszukanie nazwy kwiatów spośd odkrytych liter  ( kurtoiklubsoy - krokusy )

Odczytanie hasła krzyżówki; wyszukanie kwiatów rosnących w ogrodzie i pod ochroną, zaznaczanie samogłosek.

 

7. Zabawa ruchowa; orientacyjno-porządkowa BAL SYLAB, dzieci losowo wybierają sobie sylaby.

dzieći tanczą przy myzyce, kiedy muzyka cichnie dobierają się sylabami tak aby powstała nazwa kwiatka.

Później następuje wymiana sylab i zabawa trwa dalej.

 

8. Prace przy stolikach; podział na grupy.

Każda grupa ma narysowane drzewko i cyfrę. Na stolikach leżą kolorowe kartki na nich narysowane kwiatki z działaniami matematycznymi. Zadanie dzieci jest rozwiązać zadanie, wyciąć i nakleić takie kwiatki, które pasują do wiosennych drzewek.

 

9. Prezentacja wykonanej pracy. Podsumowanie, podziękowanie za aktywny udział. Okazanie zadowolenia z osiągnięć i umiejętosci.

Nagrodzenie dzieci brawami.

10. Zaproszenie do wspólnej ulubionej zabawy; Labado lub Karuzela.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin