Scenariusz zajęć
Grupa: 3-4 latki
Dzień: 22. 10. 2008
Temat tygodnia: Dary jesieni z sadu
Temat dnia: Poznajemy owoce
Zapis w dzienniku:
W ranku układanie wież z klocków wg kolorów – utrwalenie kolorów. Zabawa ruchowa z elementem biegu „Psy i koty”. Wiersz „Wpadła gruszka do fartuszka” – wdrażanie do recytowania z nauczycielem, poznanie nazw owoców. Rozmowa na temat owoców – poznanie kształtu i kolorów. Zestaw zabaw ruchowych nr 5 wg K. Wlaźnik. Zabawa ruchowa z elementem skoku „Zajączki” oraz z elementem czworakowania „Wyścig”. Zabawy dowolne.
Cel główny: Zaznajomienie z niektórymi owocami
Cele operacyjne:
Dziecko:
· potrafi ułożyć wieże z klocków,
· potrafi odróżnić kolory,
· bierze udział w zabawach ruchowych,
· potrafi powiedzieć wierszyk z nauczycielem,
· wymieni kilka nazw owoców,
· potrafi odróżnić kształty owoców.
Metody:
· Słowna: rozmowa,
· Czynna: praktycznego działania,
· Eksponująca: ilustracje
Formy:
· Indywidualna jednolita
· zbiorowa
Środki dydaktyczne: kolorowe klocki, tamburyno, ilustracje owoców, treść wierszyka
Przebieg zajęć:
1. Dzieci układają z klocków wieże i mówią jakich kolorów klocków użyły i która z wież jest większa a która mniejsza.
2. Zabawa ruchowa z elementem czworakowania „Psy i koty” – na wolny dźwięk tamburyna dzieci zamieniają się w kotki i spacerują powolutku po dywanie, natomiast na dźwięk szybki zamieniają się w psy i biegają szybko po dywanie. Gdy tamburyno nie gra dzieci odpoczywają.
3. Mycie rąk
4. Śniadanie
5. Zabawy dowolne:
· Gry,
· Układanki,
· Kolorowanki.
6. Zajęcia dydaktyczne:
ü Dzieci siadają w kręgu na dywanie a nauczyciel rozkłada na środku ilustracje z owocami:
· Co jest na tych ilustracjach?
· Jakie tu mamy owoce?
· Jakiego są koloru?
· Jak nazywają się drzewa, z których pochodzą te owoce?
· Gdzie znajduje się mnóstwo takich drzew?
ü Nauczyciel recytuje dzieciom wierszyk:
Wpadła gruszka do fartuszka
I co jeszcze – dwa jabłuszka.
A śliweczka wpaść nie chciała,
Była jeszcze niedojrzała.
Następnie zadaje pytania:
· Jakie owoce występują w wierszu?
· Ile jest tych owoców?
Nauczyciel rozkłada ilustracje z owocami z wiersza i razem z dziećmi go recytuje wskazując na ilustracje.
ü Zestaw zabaw ruchowych nr 5 wg K. Wlaźnik:
Idziemy na działkę – ćwiczenia orientacyjno – porządkowe – dzieci maszerują parami po obwodzie koła.
Wyrywanie marchewki – ćwiczenia dużych grup mięśniowych – dzieci naśladują czynność wyrywania marchewki, potem prostują się, rozglądają i powtarzają czynność.
Grabienie liści – ćwiczenia tułowia – dzieci naśladują grabienie liści leżących pod nimi i po bokach, wykonuje skręty tułowia.
Zrywanie jabłek – podskoki obunóż w miejscu – dzieci naśladują zrywanie jabłek z gałęzi.
ü Zabawa ruchowa z elementem skoku „Zajączki” – na dźwięk tamburyna dzieci skaczą obunóż jak zajączki, a gdy dźwięk ucichnie odpoczywają.
7. Zabawy dowolne:
· Kolorowanki,
· Układanki.
8. Mycie rąk
9. Obiad
3
justynakocz