Odwiedziny przybysza z innej planety - zabawy dydaktyczno - integracyjne. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 - letnich
Cele ogólne.
- Bogacenie wiadomości na temat własnych praw i obowiązków.
- rozwijanie wrażliwości emocjonalnej,
- aktywizowanie sfery wyobraźni i fantazji,
- stymulowanie zachowań akceptowanych społecznie.
Cele szczegółowe:
- zna własne prawa i obowiązki,
- rozumie potrzebę tworzenia praw,
- potrafi wyrażać emocje i odczucia,
- myśli i działa empatycznie,
- jest aktywne,
- posługuje się wyobraźnią! fantazją,
- zgodnie współdziała z kolegami.
Metody
Podające- opowiadanie, instrukcja słowna do zabawy, do działań plastycznych i zabawy ruchowej.
Poszukujące- rozmowa. Burza mózgów- prawa dziecka „Burza mózgów" — rozwiązanie dla ufoludka.
Ekspresyjne- „Burza mózgów"- wypowiedzi dzieci zabawa dydaktyczno-
terapeutyczna „Emocje" , zabawa integracyjne- terapeutyczna „Podaję Ci motyla". Zabawa ruchowa „Taniec".
Praktycznego działania- zabawa ruchowa „Taniec" działalność plastyczna.
Formy:
zbiorowa- zabawa integracyjne- terapeutyczna „Podaję Ci motyla", słuchanie opowiadania, zabawa ruchowa „Taniec".
indywidualna- wypowiedzi dzieci, działalność plastyczna, czytanie imion.
Pomoce:plansze z ufoludkami na innej planecie, pacynka, serduszka koloru różowego, serduszka koloru czarnego, skrzynka koloru różowego, skrzynka koloru czarnego, kartki z serduszkami, flamastry, magnetofon, kaseta.
Przebieg zajęć
1. Zabawa z piosenką "Na powitanie"
Na powitanie wszyscy razem hip, hip hura x 3 z całego serca pełnym gazem witamy Was x 3
2. Zabawa integracyjne - terapeutyczna
„Podaję ci motyla"
Dzieci siadają w kole. Nauczycielka opowiada, że będą podawały z rąk do rąk „motyla" bardzo ostrożnie tak by nie uszkodzić mu skrzydeł. Cały „motyl „ zatacza koło i wtedy nauczycielka prosi nieśmiałe dziecko, aby wypuściło motyla na wolność,
3. „(Ufoludek z innej planety"- opowiadanie nauczycielki ilustrowane pacynką.
Dzisiaj rano gdy przyszłam do naszej Sali, bardzo, ale to bardzo się zdziwiłam .Zobaczyłam oto tego ludka który siedział wysoko na półce i przedstawił mi się, aleja nie usłyszałam jego imienia. Przybył do nas z innej planety z bardzo odległej. Był zdziwiony, że nie wyglądam jak on. Bardzo zainteresował się tym, co zastał w naszej sali i chciał mnie o wszystko wypytywać. Powiedziałam mu aby poczekał aż przyjdą dzieci do przedszkola i o wszystkim mu opowiecie sami. Dobrze że już jesteście bo właśnie „ Grzeczniuś" zaczyna Warn zadawać pytania.
- Dzień dobry Kochane dzieci
- Przyleciałem do Was z innej planety i chcę się dużo ciekawych rzeczy od Was dowiedzieć
- Powiedźcie mi, po co są w waszej sali te zabawki
- Dlaczego jest ich tyle, tak dużo
- Co mogę robić, gdy nie mam ochoty na zabawę
- Co mogę robić gdy jestem zmęczony
- A jak np.: nie umie się ubrać to czy ktoś mi w tym pomoże
- Jakie są wasze ulubione potrawy
- A jakich potraw nie lubicie
- A co jeszcze lubicie robić przedszkolu
W tym czasie nauczycielka spisuje na papierze zasady, które sformułują dzieci np. mogą się bawić wybraną zabawką ale muszą ją odłożyć na swoje miejsce.
- mogą jeść to co lubią, a to co nie lubią nie będą jadły.
Ufoludek stwierdza, że tu w przedszkolu dzieci mają swoje prawa, które są przestrzegane przez wszystkich. U nas na naszej odległej planecie, nikt się z moim zdaniem, nie liczy. Kiedy jestem zmęczony, muszę czekać aż do nocy, nie mogę rysować, malować, wtedy kiedy chcę, nie mogę się bawić moją ulubioną zabawką.
- dobrze Warn kochane dzieci możecie się bawić wybraną zabawką,
- możecie odpoczywać jak jesteście zmęczone,
- możecie rysować, malować, Mam wielką ochotę żeby u as zostać.
4. Burza mózgów- Dzieci proponujące ma ludek zrobić żeby zostać w przedszkolu. Nauczycielka wspólnie z dziećmi wybierają najbardziej trafną odpowiedź.
5. Zabawa ruchowa "taniec" dla Ufoludka. Dzieci przy akompaniamencie muzyki wesołej tańczą, podskakują, są radosne, przy akompaniamencie muzyki smutnej odzwierciedlaj ą swój nastrój.
6. „Serduszka żarciki dla Ufoludka"
Nauczycielka pokazuje dzieciom podpisane kartki, dzieci odczytują swoje imiona. Na każdej kartce są naklejone serduszka w różnym położeniu. Dzieci dorysowują flamastrami szczegóły według własnego pomysłu np.: rączki, nóżki, kapelusz lub przekształcają je w inny rysunek.
7.0mówienie prac- podsumowanie zajęć.
8. „Emocje"- zabawa dydaktyczno- terapeutyczna.
Nauczyciel pokazuje dzieciom dwa pudełka- różowe i czarne. Zachęca dzieci
aby nazwały każde z pudełek.
Np.: pudełko różowe- radości'
Pudełko czarne- smutku
Na talerzyku znajdują się małe serduszka. Na jednym talerzyku różowe, na drugim czarne. Jeżeli dzieciom zajęcia sprawiały radość, podobały im się wrzucaj ą różowe serduszka do różowego pudełka, jeżeli odczuwały smutek, wrzucaj ą czarne serduszka do czarnego pudełka.
9. Zabawa z piosenką" Na pożegnanie"
Na pożegnanie wszyscy razem hip, hip hura x 3
Z całego serca pełnym gazem żegnamy Was x 3
zgryzki