dlaczego wart.txt

(5 KB) Pobierz
-poznaj teraz sekret najlepszych czytelników i dowiedz się jak eliminować wokalizację!

Nie wiem czy zadawałe sobie kiedy to intrygujšce pytanie, co sprawia że jedne osoby uczšc się szybkiego czytania, nawet po latach nauki osišgajš mierne rezultaty. Z drugiej strony sš takie osoby, które już po kilku tygodniach zaskakujš oszałamiajšcymi wynikami...

Podczas gdy przeciętna prędkoć czytania w krajach europejskich wynosi zaledwie180-220 słów na minutę (u osób dorosłych), to ostatni rekord wyniósł 46 482 słowa na minutę! Co więcej, u szybkich czytelników procent zrozumienia jest jeszcze wyższy niż u przeciętnej osoby!

Czy zastanawiałe się kiedy, jak ma się do siebie prędkoć czytania a zrozumienie tekstu? Jak często słyszałe zalecenie, aby czytać wolno żeby lepiej rozumieć?

Jak wynika z wielu badań, taki poglšd jest całkowicie fikcyjny. To mit, który nie jest oparty na żadnych faktach. Jedynie na przekonaniach i braku kompetencji osób, które go rozpowszechniajš. To przykre, ale większoć nauczycieli czyta z przeciętnš prędkociš i takie też umiejętnoci przekazujš swoim uczniom.

Badania specjalistów z NASA oraz z kilku amerykańskich uniwersytetów (m.in. Princeton University) wykazały, że dopiero przy prędkoci 400-500 s.n.m. (słów na minutę), mózg zaczyna efektywnie przyswajać informacje! Dopiero takie prędkoci sprawiajš, że mózg przestaje się nudzić i koncentruje się na procesie czytania!

To tak jak z jazdš na motorze lub samochodem. Jadšc 20 na godzinę, po chwili zaczniesz się nudzić i zaczniesz koncentrować się na czym innym, niż samo prowadzenie pojazdu. Natomiast jadšc 200 na godzinę, koncentrujesz się na jedzie bo jest to znacznie bardziej ekscytujšce dowiadczenie, ciekawsze i wymagajšce większej uwagi.

Co zatem sprawia, że niektórzy osišgajš tak szokujšce rezultaty, stajšc się mistrzami czytania, a inni pozostajš przeciętnymi czytelnikami?

Jednym z ważniejszych sekretów, jest wyeliminowanie podstawowego błędu czytelniczego  wokalizacji.

Wokalizacja, zwana też fonetyzacjš, to powtarzanie czytanych w tekcie słow. Nawyk ten kształtuje się na samym poczštku nauki czytania, gdy dzieci uczone sš wymawiania czytanych wyrazów na głos. Duża grupa dzieci nie umie w póniejszym czasie przestawić się od czytania sylab do czytania całych wyrazów. Większoć ludzi, do końca życia używa kanału słuchowego w trakcie czytania.
Rodzaje wokalizacji

Wyróżniamy dwa rodzaje wokalizacji. Pierwsza z nich, to wokalizacja wewnętrzna (subwokalizacja), czyli powtarzanie czytanego tekstu w mylach (dialogiem wewnętrznym). Drugi rodzaj, to wokalizacja zewnętrzna, która polega na szeptaniu, a nawet głonym wymawianiu tekstu.

Subwokalizacja występuje niemal u każdej osoby, która nie przechodziła kursu szybkiego czytania. Wokalizacja zewnętrzna występuje rzadziej.
Jakie korzyci osišgniesz, pozbywajšc się wokalizacji?

Wokalizacja ogranicza możliwoć zwiększenia prędkoci czytania powyżej tempa, z którym wypowiadamy słowa. Pomimo że ?mówienie w mylach? jest pięciokrotnie szybsze niż wypowiadanie ich na głos, nadal jest to niskie tempo. Na głos mówimy bowiem z prędkociš ok. 150-200 s.n.m., natomiast w mylach szybkoć dochodzi do 600-800 s.n.m. W szybkim czytaniu jest to prędkoć graniczna, którš możemy przekroczyć dopiero, gdy pozbędziemy się nawyku wokalizacji.

Czytajšc z wokalizacjš, cieżka przekazywania informacji z oczu do mózgu jest znacznie dłuższa, bo przechodzi przez kanał słuchowy. Szybkie czytanie bez wokalizacji pomija go, a informacje trafiajš bezporednio z kanału wzrokowego do mózgu.
Jak w prosty sposób pozbyć się wokalizacji?

Jest kilka metod na eliminację wokalizacji. Techniki te możemy podzielić na: zakłócanie mechaniczne, czynnoci zakłócajšce w trakcie czytania oraz zakłócanie centralnego orodka mowy. Przetestuj różne metody i wybierz dla siebie najlepszš.
Wokalizacja  metoda mechaniczna

Polega ona na przycinięciu końca języka do zębów i podniebienia, przygryzienie czego zębami (np. długopisu) lub szczelnym zacinięciu warg. Niektórym pomaga też żucie gumy.
Wokalizacja  wykonywanie czynnoci zakłócajšcych

W trakcie czytania, wymawiamy proste wierszyki, liczymy (duże cyfry), wymawiamy alfabet lub sylaby. Poczštkowo powoduje to znaczny spadek zrozumienia, jednak wraz z ćwiczeniami zrozumienie wraca.
Wokalizacja  zakłócanie centralnego orodka mowy

Polega to na wystukiwaniu rytmu w trakcie czytania tekstu. W metodzie tej również następuje radykalny spadek zrozumienia (nawet niemal do zera), ale efekty sš wietne! Wystarczy trochę cierpliwoci i konsekwencji w wykonywaniu ćwiczeń.

Rytm najlepiej wystukiwać jest prawš rękš, używajšc całego przedramienia, wg wzoru np.: 12 34 5 6 lub 1 234 5 6 7 8 (proste rytmy nie sš skuteczne).

Możesz też pobrać darmowy plik MP3 z nagranym rytmem: Zakłócanie fonetyzacji 1
Eliminowanie nawyku wokalizacji  trzy szkoły szybkiego czytania,
trzy podejcia do sprawy...

Istniejš trzy szkoły szybkiego czytania, które różnie odnoszš się do potrzeby likwidacji nawyku wokalizowania. Jedna z nich, którš reprezentuje Tony Buzan uważa, że subwokalizacja jest naturalna i nie trzeba jej eliminować.

Druga z nich uczy, że należy wokalizować tylko słowa kluczowe w czytanym tekcie, co podobno ułatwia zrozumienie.

Trzecia z nich, którš reprezentuje większoć dzisiejszych trenerów szybkiego czytania, uważa, że wokalizacja jest zbędna i należy jš wyeliminować.

Do Ciebie należy decyzja, w jaki sposób będziesz czytać i którš szkołę wybierzesz. Zauważ tylko, że za czasów ksišżek Buzana, rekord prędkoci wynosił niecałe 4 tys. s.n.m., natomiast dzisiaj sš to dziesištki tysięcy s.n.m. Wnioski należš tylko do Ciebie...

PS.: Czy już zdałe sobie sprawę, jak bardzo przydatna jest umiejętnoć szybkiego czytania? Jak by to było, gdyby zamiast szeciu godzin, powięcał zaledwie pół (lub mniej) na przeczytanie jednej ksišżki?

Wszystko w Twoich rękach, stać Cię na to!
--------------------------------------------


Zgłoś jeśli naruszono regulamin